Cera kobiety po ciąży
Kobiety podczas ciąży, ale też po niej, dość często dopadają różnego rodzaju problemy z cerą. Są one wywoływane głównie przez zaburzenia hormonalne, które po ciąży się uspokajają i cera wówczas powinna wrócić do normalnego stanu. Jednak nie zawsze tak się dzieje, a problemy te zostają na bardzo długi czas. Z większością z nich kobiety są w stanie poradzić sobie same, ale zdarzają się i takie, które wymagają pomocy dermatologa.
1. Zmiany skórne po ciąży
Po ciąży głównym problemem jest trądzik. Wraz z porodem powinien zniknąć, jednak często tak się nie dzieje. Niestety, kobiety karmiące piersią nie mogą stosować żadnych środków doustnych. Jedynym ratunkiem są kosmetyki do cery trądzikowej. Działają one przez wysuszanie powstałych na skórze zmian. W żadnym wypadku nie wolno wyciskać krost. Takie działania tylko zaogniają miejsca, przez co zmiany rozchodzą się na coraz większe obszary twarzy. W czasie karmienia nie należy również korzystać z zabiegów w gabinecie kosmetycznym.
Innym problemem są przebarwienia. Pojawiają się one na skutek zmian hormonalnych i nieodpowiedniego zabezpieczenia skóry przed promieniami UV. Po porodzie w upalne dni należy stosować kremy ochronne i przeciw przebarwieniom. Jeśli natomiast plamy będą utrzymywać się długo, trzeba wybrać się do dermatologa. Można je usunąć na stałe, ale jest to trudne i kosztowne. Czas leczenia trwa nawet 2 lata.
Kolejnym problemem jest skóra atopowa, czyli sucha i zaczerwieniona, która dość często swędzi. Ten rodzaj problemu dotyczy dłoni. To właśnie one najczęściej stykają się z wodą i środkami czystości. Czas leczenia jest bardzo długi. Ogranicza go karmienie piersią, ponieważ ilość leków, możliwych do stosowania, jest niewielka. Jedynym sposobem jest unikanie kontaktów z wodą i ze środkami czyszczącymi. Jeśli już to nastąpi, trzeba dobrze natłuszczać ręce.
2. Sposoby na problemy z cerą po ciąży
Najważniejszą zasadą walki z problemami skórnymi jest odpowiednia dieta. Warto spożywać owoce i warzywa, produkty bogate w witaminy A, E, D oraz bogate w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe: marchewki, dynie, orzechy, olej rzepakowy, tran, ryby, jajka, mleko i przetwory z mleka. Poza tym należy pić dużo soków i wody. Jeśli chodzi o przebarwienia, to dobrze jest spożywać witaminy A, D, E i C. Najwięcej jest ich w owocach typu kiwi, truskawki, oraz w warzywach, takich jak brukselka, kapusta, cebula, szpinak, brokuły i kalarepa. Na trądzik najlepsze są produkty bogate w cynk: mięso, ryby, owoce morza, przetwory zbożowe, kiełki, słonecznik i soja.
Przy problemach z cerą należy unikać tłustych dań smażonych, potraw solonych z glutaminianem i benzoesanem sodu. Warto wspomnieć, że nadmiar soli powoduje trądzik. Trzeba unikać także gorących napojów i ostrych przypraw, które rozszerzają naczynia. Nie wskazane jest stosowanie używek typu herbata, kawa i alkohol, ponieważ zatrzymują wodę w organizmie. Dobrze jest też unikać cukru i słodyczy.
Swoją codzienną dietę najlepiej jest wzbogacać w ryby, owoce i warzywa zawierające antyoksydanty, które zapobiegają starzeniu się skóry. Ważne są oleje roślinne, które zapobiegają powstawaniu krost i wysuszeniu naskórka. Istotny jest również błonnik, który wspomaga oczyszczanie organizmu.