Trwa ładowanie...

Suplementy diety po ciąży

Avatar placeholder
24.10.2016 14:03
Suplementy diety po ciąży
Suplementy diety po ciąży (Zdjęcie autorstwa PublicDomainPictures / CC0 1.0)

Kobieta w ciąży musi bardzo o siebie dbać. Istotne jest wówczas odżywianie, czyli dostarczanie niezbędnych witamin i minerałów, oraz wielu innych składników, niezbędnych dla mamy, jak i rozwijającego się dziecka. Jest to bardzo ważna rzecz, gdyż to ona warunkuje prawidłowy przebieg ciąży. Niestety, niektóre kobiety w ciąży mogą mieć problemy z odpowiednią ilością niezbędnych składników. Dlatego też zaleca się spożywanie suplementów diety. Ich zadaniem jest uzupełnienie brakujących składników, zarówno mamie jak i dziecku.

1. Suplementy diety a karmienie piersią

Matki karmiące wymagają zwiększonego zapotrzebowania na składniki odżywcze. Zapotrzebowanie na witaminy, takie jak: A, D, C, B1 i B2 zwiększa się. Witaminy te trudno jest pozyskać, zwłaszcza z pożywienia, w porze zimowej czy wiosennej. Dlatego też istnieją suplementy diety. Są to środki dostępne w każdej aptece bez recepty. Jednak przed spożyciem któregokolwiek warto zasięgnąć opinii lekarza. Bardzo często po połogu u kobiet pojawia się anemia. Jest ona spowodowana brakiem żelaza i utratą dużej ilości krwi podczas porodu. Jeśli mama czuje się zmęczona, osłabiona i nie dopisuje jej apetyt, wówczas warto kupić suplement diety z żelazem.

2. Witaminy i składniki mineralne dla kobiet w ciąży

W okresie ciąży niezbędne są witaminy i składniki mineralne, ponieważ wpływają na zdrowie przyszłej mamy i rozwój dziecka. Do niezbędnych składników mineralnych zaliczamy:

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 1"
  • Kwas foliowy: należy on do witamin z grupy B. Przyjmowanie go zmniejsza wystąpienie wad u dziecka. Kobietom w wieku rozrodczym zaleca się spożywanie 0,4 mg tego kwasu dziennie.
  • Żelazo: jest składnikiem hemoglobiny. Jego ilość w organizmie matki zmniejsza się na rzecz dziecka.
  • Cynk: niedobór tego minerału prowadzi do przedwczesnego porodu oraz powikłań związanych z przebiegiem porodu.
  • Magnez: jest potrzebny do wzrostu i rozwoju kości. W okresie ciąży i karmienia piersią zapotrzebowanie na magnez jest największe.
  • Miedź: istotna do wytworzenia czerwonych krwinek. Jej niedobór jest związany z niedoborem żelaza i anemią, ponieważ wspomaga ona wchłanianie żelaza.
  • Jod: reguluje przemianę materii i hormony. Niedobór jodu wiąże się z porodami martwymi, poronieniami i wadami wrodzonymi dzieci.
  • Mangan: niedobory manganu prowadzą do zaburzeń w rozwoju kośćca, problemów ruchowych dziecka, nieprawidłowego rozwoju narządów wewnętrznych.
  • Wapń i fosfor: zapotrzebowanie na te składniki istotnie wzrasta. Szczególnie istotny jest przy kształtowaniu szkieletu dziecka. Przyjmowanie wapnia obniża ciśnienie krwi i zmniejsza ryzyko przedwczesnego porodu.

Do witamin zaliczamy:

  • Witamina A: odpowiedzialna jest za sprawne działanie siatkówki oka , a jej niedobór upośledza wzrok i wpływa negatywnie na płód, wywołując zmiany, takie jak, np. wodogłowie.
  • Witaminy z grupy B: zapotrzebowanie jest duże u tych, którzy zażywają alkoholu oraz palą. Główna rola to powstawanie hemoglobiny oraz udział w procesach immunologicznych.
  • Witamina E: jej niedobór powoduje zaburzenia rozwoju płodu.
  • Witamina C: potrzebna do prawidłowego przebiegu wielu procesów. Wspomaga wchłaniania żelaza. Dzienna dawka wynosi 80 mg/dobę.
  • Witamina D: brak tej witaminy powoduje, m.in. krzywicę. Przedawkowanie jej jest bardzo groźne. Niestety, zapotrzebowanie przez kobiety w ciąży ustalane jest indywidualnie w zależności od organizmu każdej kobiety.

Dlatego suplementacja kobiet w ciąży, czy po porodzie, powinna zawierać wyżej wymienione witaminy i składniki mineralne. Ważne jest, aby przed suplementacją zrobić badania, jakich składników nam potrzeba, a następnie skonsultować to z lekarzem.

Następny artykuł: Seks po porodzie
Polecane dla Ciebie