Suplementy diety po ciąży

Kobieta w ciąży musi bardzo o siebie dbać. Istotne jest wówczas odżywianie, czyli dostarczanie niezbędnych witamin i minerałów, oraz wielu innych składników, niezbędnych dla mamy, jak i rozwijającego się dziecka. Jest to bardzo ważna rzecz, gdyż to ona warunkuje prawidłowy przebieg ciąży. Niestety, niektóre kobiety w ciąży mogą mieć problemy z odpowiednią ilością niezbędnych składników. Dlatego też zaleca się spożywanie suplementów diety. Ich zadaniem jest uzupełnienie brakujących składników, zarówno mamie jak i dziecku.

Polecane wideo:

Suplementy diety a karmienie piersią

Matki karmiące wymagają zwiększonego zapotrzebowania na składniki odżywcze. Zapotrzebowanie na witaminy, takie jak: A, D, C, B1 i B2 zwiększa się. Witaminy te trudno jest pozyskać, zwłaszcza z pożywienia, w porze zimowej czy wiosennej. Dlatego też istnieją suplementy diety. Są to środki dostępne w każdej aptece bez recepty. Jednak przed spożyciem któregokolwiek warto zasięgnąć opinii lekarza. Bardzo często po połogu u kobiet pojawia się anemia. Jest ona spowodowana brakiem żelaza i utratą dużej ilości krwi podczas porodu. Jeśli mama czuje się zmęczona, osłabiona i nie dopisuje jej apetyt, wówczas warto kupić suplement diety z żelazem.

Witaminy i składniki mineralne dla kobiet w ciąży

W okresie ciąży niezbędne są witaminy i składniki mineralne, ponieważ wpływają na zdrowie przyszłej mamy i rozwój dziecka. Do niezbędnych składników mineralnych zaliczamy:

 • Kwas foliowy: należy on do witamin z grupy B. Przyjmowanie go zmniejsza wystąpienie wad u dziecka. Kobietom w wieku rozrodczym zaleca się spożywanie 0,4 mg tego kwasu dziennie.
 • Żelazo: jest składnikiem hemoglobiny. Jego ilość w organizmie matki zmniejsza się na rzecz dziecka.
 • Cynk: niedobór tego minerału prowadzi do przedwczesnego porodu oraz powikłań związanych z przebiegiem porodu.
 • Magnez: jest potrzebny do wzrostu i rozwoju kości. W okresie ciąży i karmienia piersią zapotrzebowanie na magnez jest największe.
 • Miedź: istotna do wytworzenia czerwonych krwinek. Jej niedobór jest związany z niedoborem żelaza i anemią, ponieważ wspomaga ona wchłanianie żelaza.
 • Jod: reguluje przemianę materii i hormony. Niedobór jodu wiąże się z porodami martwymi, poronieniami i wadami wrodzonymi dzieci.
 • Mangan: niedobory manganu prowadzą do zaburzeń w rozwoju kośćca, problemów ruchowych dziecka, nieprawidłowego rozwoju narządów wewnętrznych.
 • Wapń i fosfor: zapotrzebowanie na te składniki istotnie wzrasta. Szczególnie istotny jest przy kształtowaniu szkieletu dziecka. Przyjmowanie wapnia obniża ciśnienie krwi i zmniejsza ryzyko przedwczesnego porodu.

Do witamin zaliczamy:

 • Witamina A: odpowiedzialna jest za sprawne działanie siatkówki oka , a jej niedobór upośledza wzrok i wpływa negatywnie na płód, wywołując zmiany, takie jak, np. wodogłowie.
 • Witaminy z grupy B: zapotrzebowanie jest duże u tych, którzy zażywają alkoholu oraz palą. Główna rola to powstawanie hemoglobiny oraz udział w procesach immunologicznych.
 • Witamina E: jej niedobór powoduje zaburzenia rozwoju płodu.
 • Witamina C: potrzebna do prawidłowego przebiegu wielu procesów. Wspomaga wchłaniania żelaza. Dzienna dawka wynosi 80 mg/dobę.
 • Witamina D: brak tej witaminy powoduje, m.in. krzywicę. Przedawkowanie jej jest bardzo groźne. Niestety, zapotrzebowanie przez kobiety w ciąży ustalane jest indywidualnie w zależności od organizmu każdej kobiety.

Dlatego suplementacja kobiet w ciąży, czy po porodzie, powinna zawierać wyżej wymienione witaminy i składniki mineralne. Ważne jest, aby przed suplementacją zrobić badania, jakich składników nam potrzeba, a następnie skonsultować to z lekarzem.

Komentarze

dyskusje na forum

Artykuły Suplementy diety po ciąży
Suplementy diety po ciąży

Menu po cesarce

Menu po cesarce

Cesarskie cięcie to wyjęcie dziecka z ciała matki. Termin cięcie cesarskie określa rodzaj operacji, podczas której następuje utrata krwi. Aby organizm kobiety mógł się szybko zregenerować, należy odpowiednio się odżywiać.

Suplementy diety po ciąży

Suplementy diety przy odchudzaniu

Suplementy diety przy odchudzaniu

Suplementy diety Przy odchudzaniu można z powodzeniem stosować różne suplementy diety wspomagające metabolizm.

Suplementy diety po ciąży

Dieta po cesarce

Dieta po cesarce

. Najlepszym jego źródłem są produkty takie jak sery, jogurty i tofu. Wskazane jest również uzupełnienie codziennej diety o witaminowe suplementy diety (...) , takich jak cesarskie cięcie. Równie...

Suplementy diety po ciąży

Anemia po porodzie

Anemia po porodzie

ciąży oraz karmienia piersią wzrasta zapotrzebowanie organizmu na takie składniki odżywcze, jak białko, tłuszcze, węglowodany, witaminy i sole mineralne (...) jest zażywanie preparatów żelaza i suplementów witaminowo-mineralnych....

Suplementy diety po ciąży

Co można jeść po cesarce?

Aby organizm kobiety mógł się szybko zregenerować po cesarskim cięciu należy odpowiednio się odżywiać. Nieodpowiednia dieta jest przyczyną anemii oraz przedłuża proces gojenia się rany pooperacyjnej. Żywienie po cesarskim cięciu Podczas operacji cesarskiego...

Jak odzyskać figurę po ciąży?

Suplementy diety, które pomagają w odchudzaniu

Suplementy diety, które pomagają w odchudzaniu

dla zdrowia? Suplementy diety Suplementy diety to wieloskładnikowe preparaty, które ułatwiają spalanie tłuszczu i wspomagają proces przemiany materii (...) można uzyskać poprzez połączenie...

Dieta w ciąży

Dieta, która uwolni cię od porannych mdłości

Dieta, która uwolni cię od porannych mdłości

Jedz regularnie Gdy się obudzisz, zjedz pierwszą, lekką przekąskę. Następnie spożywaj posiłki regularnie co 2-3 godziny. Stosuj suplementy diety (...) o właściwych porach Duża ilość żelaza zawarta w suplementach...

Twarz w ciąży

Spraw, by twoje rzęsy rosły szybciej

Spraw, by twoje rzęsy rosły szybciej

czynników zewnętrznych. Wystarczy, że od czasu do czasu wetrzesz w całą powierzchnię rzęs olej zawarty w kapsułce suplementu diety zawierającego (...) (tłuste ryby, orzechy, awokado). Suplementy diety...

Włosy w ciąży

Sposoby na szybki porost włosów

Sposoby na szybki porost włosów

. W tym przypadku pomocne mogą się okazać suplementy diety, takie jak witaminy oraz minerały prenatalne, które obfitują w żelazo. Niemniej (...) na stan zdrowia. Suplementy diety na...

Zdrowie dzieci

8 sprawdzonych sposobów na zatkany nos

8 sprawdzonych sposobów na zatkany nos

, więc nie powinno się ich stosować, jeśli masz nadciśnienie, chorobę serca, zaburzenia rytmu serca, jaskrę lub trudności z oddawaniem moczu. Suplementy diety (...) Suplementy diety:...