Trwa ładowanie...

Połóg po porodzie

Avatar placeholder
25.04.2014 10:25
Połóg po porodzie
Połóg po porodzie

Połóg - okres powrotu do siebie sprzed ciąży. Przez 9 miesięcy twoje ciało nieustannie zmieniało się, żeby przystosować się do porodu, teraz organizm powraca do "siebie" i jednocześnie adaptuje się do nowej roli i sytuacji, związanej z opieką nad dzieckiem. Ten szczególny czas trwa 6 tygodni. Niestety, łączy się ściśle z różnymi dolegliwościami, jak: zaparcia, nieprzyjemne wydzieliny z dróg rodnych, trudności w oddawaniu moczu, itp. Możesz w tym okresie odczuwać depresję, dlatego najlepiej, aby towarzyszyli ci bliscy i pomagali w opiece nad dzieckiem.

spis treści

1. Trudności w oddawaniu moczu

Ta dolegliwość spowodowana jest nadciąganiem mięśni, przez które przechodziła główka dziecka oraz otarciem okolic cewki moczowej. Gdy trudności w oddawaniu moczu trwają dłużej niż 8 miesięcy, młoda mama powinna pójść z tą dolegliwością do lekarza. Pierwszym próbom oddania moczu towarzyszy ból, pieczenie i strach przed pęknięciem szwów, co powoduje strach i obawy przed oddaniem moczu. W takiej sytuacji może pomóc puszczanie wody z kranu lub próba oddania moczu pod prysznicem. Czasami dochodzi do nietrzymania moczu.

2. Wydzielina z dróg rodnych

Macica oczyszcza się po porodzie, stąd wiele kobiet obserwuje wydzielinę z dróg rodnych. Na początku jest ona krwista, czasami zdarzają się skrzepy. Po czym staje się różowata, a w efekcie brązowa. Karmienie piersią przyspiesza proces oczyszczania macicy. Czasami może pojawić się gorączka i uczucie wewnętrznego "rozbicia". Proces wydalania zatrzymuje się po 7 dniach. Krwotok poporodowy jest formą niebezpiecznego krwawienia, z którym niezwłocznie należy udać się do lekarza. Następuje wtedy, kiedy macica nie kurczy się po porodzie bądź przez fragment łożyska, które zostało wewnątrz macicy.

3. Zaparcia po połogu

Zobacz film: "Jakie są przyczyny przedwczesnego porodu?"

Po połogu wypróżnianie może być bolesne, ponieważ po cesarskim cięciu jelito grube może być tymczasowo sparaliżowane. Zaparcia mogą być spowodowane rozdarciem krocza. Najczęściej ból krocza po porodzie sprawia, że kobieta może czuć się zaniepokojona i odczuwać skrępowanie w momencie opróżniania jelit. Warto w tym czasie jak najwięcej chodzić oraz przyjmować płynów, co ułatwi wydalanie kału.

4. Zmęczenie po porodzie

Wiele kobiet może odczuwać ogólne wyczerpanie i zniechęcenie. Jest to reakcja na trud porodowy, emocje związane z pojawieniem się dziecka. W tym momencie wypoczynek okazuje się najlepszym lekarstwem. Śpij wtedy, kiedy śpi twoje dziecko, a prace domowe przekaż innym domownikom.

5. Depresja poporodowa

Po porodzie możesz odczuwać "emocjonalne huśtawki", od euforii i radości ku zagubieniu, wątpliwościom i depresji poporodowej. Jeżeli często płaczesz, martwisz się o siebie i dziecko to znak, że możesz mieć depresję. Potrzebujesz wówczas wsparcia osób bliskich. Jeśli powyższe trudności nie ustąpią, udaj się do psychologa. W wielu problemach połogowych pomoże położna środowiskowa.

Powracanie"do normy" podczas połogu to czas stabilizacji po porodzie. Uzbrój się w cierpliwość, a wszystko się ułoży, a dolegliwości ustąpią. Zaczniesz cieszyć się macierzyństwem.

Następny artykuł: Poporodowy ból krocza
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze