Trwa ładowanie...

Stomatologia po ciąży

Avatar placeholder
07.06.2014 10:00
Stomatologia po ciąży
Stomatologia po ciąży

Ciąża to wyjątkowy stan kobiety. Każda kobieta przez 9 miesięcy musi dbać o siebie, ale i o dziecko. Do tych czynności należą, m.in. zdrowe odżywianie, ruch, ale i higiena jamy ustnej. Właśnie w tym 9-miesięcznym okresie należy kłaść największy nacisk na stan zębów i dziąseł. Odpowiednia higiena, czyli regularne mycie oraz odwiedzanie stomatologa, na pewno pomoże przyszłej mamie uniknąć wielu nieprzyjemnych sytuacji.

spis treści

1. Stomatologia w czasie ciąży

Podczas 9 miesięcznego przygotowywania się na przyjście malucha na świat, często dochodzi do zapalenia dziąseł. Szczególnie narażone są osoby, które przed zajściem w ciążę miały już takie problemy. Dlatego należy w sposób szczególny zadbać o higienę jamy ustnej oraz należy usuwać kamień nazębny u dentysty. Warto wspomnieć, że podczas ciąży i zaraz po porodzie, gdy matka karmi piersią, zęby narażone są na próchnicę. Dzieje się tak, ponieważ wraz z mlekiem matki dziecko wypija witaminy i inne niezbędne substancje, jak np. wapń.

Zmiany hormonalne w organizmie kobiety również przyczyniają się do problemów z zębami i dziąsłami. Brak tych składników powoduje właśnie efekty w postaci kamienia nazębnego czy próchnicy. To właśnie te dwa problemy przyczyniają się najczęściej do przedwczesnych porodów lub, co gorsza, do infekcji u dziecka. Ku zdziwieniu wielu kobiet przyszłe mamy mogą być znieczulane miejscowo, ale wszystko z umiarem. Zakaz dotyczy też wykonywania zdjęć rentgenowskich, których absolutnie nie wolno wykonywać. Jeśli natomiast chodzi o wybielanie, to ani kobiety ciężarne, ani matki karmiące nie powinny korzystać z tego rodzaju zabiegów. Zabieg jest niebezpieczny, ponieważ substancja wybielająca przenika do krwiobiegu, a więc mogłaby dotrzeć do dziecka, zagrażając jego życiu. Zamiast tego najlepiej użyć pasty wybielającej, która może nie do końca skuteczna, ale za to bezpieczna i dla mamy, i dla dziecka.

Zobacz film: "Jakie są przyczyny przedwczesnego porodu?"

Kolejnym zabiegiem wartym omówienia jest prostowanie zębów. Jeśli leczenie aparatem ortodontycznym rozpoczęto przed zajściem w ciążę, przyszła mama może go kontynuować. Noszenie aparatu nie szkodzi ani mamie, ani dziecku. Jeśli natomiast w czasie ciąży mama chce zacząć leczenie, to je odradzamy. Jest to nie najlepszy pomysł ze względu na fakt, iż zęby podczas ciąży są bardzo podatne na uszkodzenia.

Innym powodem zakazującym rozpoczęcie prostowania zębów w ciąży jest to, że podczas jej trwania, a zwłaszcza na jej początku, występują wymioty. Silne kwasy źle oddziaływają na szkliwo. Wszystko to sprawia, że na aparacie nazębnym tworzą się białe otoczki wokół zamków. Jest to nie możliwe do usunięcia.

2. Sposoby zapobiegania chorobom zębów

Aby skutecznie dbać o higienę jamy ustnejw ciąży i ustrzec się przed chorobami, należy zastosować się do poniższych wskazówek:

  • należy co najmniej 2 razy dziennie myć zęby,
  • do czyszczenia zębów należy używać miękkiej szczoteczki, w celu uniknięcia podrażnień,
  • zęby należy myć powoli i przez co najmniej 2 minuty,
  • pasta do zębów powinna zawierać fluor,
  • do usuwania resztek między zębami należy stosować nici dentystyczne,
  • należy regularnie odwiedzać stomatologa.

3. Stomatologia po ciąży

Jeśli chodzi o stomatologię po ciąży, to nie należy wierzyć w mity głoszące, że każda ciąża kosztuje jeden ząb. Jest to absolutnie nie prawda. Jeśli przyszła mama przed zajściem w ciążę dbała o higienę jamy ustnej, to nie należy się martwić. Na pewno po porodzie należy udać się do dentysty w celu sprawdzenia i przebadania całej jamy ustnej. Jest to niezwykle ważne, gdyż po porodzie, po uspokojeniu się hormonów mogą pojawić się dopiero defekty i problemy z zębami. Lekarz może wówczas zalecić płyny do płukania lub leczenie. Należy jednak odwiedzać go przynajmniej 2 razy na rok.

Następny artykuł: Cera kobiety po ciąży
Polecane dla Ciebie