Zakażenie okołoporodowe

Zakażenia okołoporodowe są to zakażenia narządu rodnego lub układu moczowego, do których dochodzi w trakcie wykonywania badania wewnętrznego lub innych rutynowych czynności podczas porodu, jak na przykład cewnikowanie pęcherza moczowego. Dochodzi wówczas najczęściej do przeniesienia drobnoustrojów (paciorkowców, gronkowców, pałeczek okrężnicy, gonokoków i beztlenowców) z okolicy pochwy lub odbytnicy i zainfekowania rany krocza oraz pochwy, błony śluzowej macicy, rany powłok brzusznych po cięciu cesarskim i zakażenia układu moczowego. Czynnikami sprzyjającymi są przedłużanie się porodu, przedwczesne pęknięcie błon płodowych oraz cięcie cesarskie. Zakażenia okołoporodowe niewłaściwie lub późno leczone mogą prowadzić do poważnych powikłań, z sepsą i zgonem włącznie. Dlatego ważne jest uważne obserwowanie kobiety w połogu. Stwierdzenie podwyższenia ciepłoty ciała powyżej 38 stopni Celsjusza, w co najmniej czterech pomiarach przez okres co najmniej dwóch dni, należy uznać za objaw zakażenia okołoporodowego i rozpocząć leczenie.

Polecane wideo:

Rodzaje zakażeń okołoporodowych

Jednym z rodzajów zakażeń okołoporodowych jest zapalenie błony śluzowej macicy. Zwykle rozpoczyna się ono trzeciego dnia po porodzie wzrostem temperatury ciała do około 39–40 stopni Celsjusza, złym samopoczuciem, przyspieszeniem tętna oraz bolesnością macicy i jej spowolnionym zwijaniem się. Pojawiają się także cuchnące i obfite odchody. Zakażenie to może w szybkim tempie rozszerzyć się na przymacicza i otrzewną miednicy mniejszej, doprowadzając do powstania ropni, zakrzepicy żył miednicy mniejszej, zespołu wykrzepiania wewnątrznaczyniowego, niedrożności porażennej jelit, a także wstrząsu septycznego i zgonu. W przebiegu połogu może także dochodzić do zakażenia rany krocza i pochwy. Objawia się to bolesnością, zaczerwienieniem, obrzękiem okolicy krocza oraz pojawieniem się surowiczej lub ropnej wydzieliny z rany. Efektem może być rozejście się rany krocza.

Także po cięciu cesarskim zdarza się zakażenie rany powłok brzusznych. Pierwsze objawy mogą wystąpić już w ciągu pierwszych 48 godzin po zabiegu, ale częściej ujawniają się one dopiero po 4–7 dniach. Rana jest obrzmiała, zaczerwieniona, sączy się z niej ropna lub surowiczo-ropna wydzielina. Temperatura ciała jest natomiast prawidłowa lub miernie podwyższona. Podobnie jak w przypadku innych zakażeń okołoporodowych, może dojść do uogólnienia zakażenia i powikłań septycznych.

Często również w połogu dochodzi do zakażeń układu moczowego, przede wszystkim zapalenia pęcherza moczowego, które ujawnia się zwykle w drugiej dobie połogu, ale także do zakażeń górnych dróg moczowych (ostre odmiedniczkowe zapalenie nerek) z dreszczami, gorączką, bólami okolicy lędźwiowej, nudnościami i wymiotami.

Leczenie zakażeń okołoporodowych

Zakażenia ran krocza czy powłok brzusznych wymagają chirurgicznego opracowania rany, jej oczyszczenia, zapewnienia swobodnego odpływu wydzieliny oraz stosowania środków odkażających. Oprócz tego w każdym przypadku zakażeń okołoporodowych konieczna jest intensywna antybiotykoterapia. Najlepiej, jeśli jest ona poprzedzona badaniem rodzaju bakterii wywołujących zakażenie przez wykonanie posiewu wydzieliny z rany pochwy, krocza, powłok brzusznych czy z kanału szyjki macicy, a także określeniem ich wrażliwości na antybiotyki. Oprócz tego w ciężkich przypadkach niezbędne jest odpowiednie nawodnienie pacjentki, wyrównywanie zaburzeń metabolicznych, a w razie konieczności nawet usunięcie macicy i przydatków.

Komentarze

dyskusje na forum

Artykuły Zakażenie okołoporodowe
Zakażenie okołoporodowe

Zapalenie pęcherza po porodzie

moczowego podczas porodu drogą pochwową, zakażenia okołoporodowe okolic intymnych, obniżenie ciśnienia w pęcherzu moczowym (hipotonia) w wyniku (...) po porodzie Kobiety po porodzie często obawiają się oddawania moczu ze względu...

Zakażenie okołoporodowe

Problem z pęcherzem po porodzie

Problem z pęcherzem po porodzie

Kobiety po porodzie często obawiają się oddawania moczu ze względu na ranę krocza, którą trzeba ochraniać przed zakażeniem

Przyczyny porodu przedwczesnego

Zakażenie wewnątrzmaciczne

Zakażenie wewnątrzmaciczne może nastąpić przez krew i łożysko, przez kanał szyjki macicy i ognisko zakażeń w jamie brzusznej. Zakażenie (...) . Zakażenie wewnątrzmaciczne w ciąży Zakażenie...

Test na obecność wirusa cytomegalii

Wirus cytomegalii

cytomegalii: droga oddechowa, droga płciowa, zakażenie okołoporodowe, zakażenie wrodzone w okresie życia prenatalnego. Wirus CMV należy do rodziny (...) . U zdrowych osób dorosłych zakażenie...

Zabiegi okołoporodowe

Badania przy porodzie

Badania przy porodzie

KTG to jedno z badań, które będą przeprowadzane w czasie porodu.

Komplikacje po cesarskim cięciu

Zakażenie dróg moczowych przy cesarce

Zakażenie dróg moczowych przy cesarce

Zakażenie dróg moczowych to dość częsta infekcja, która dotyka zazwyczaj kobiet. W odróżnieniu od mężczyzn mają one krótszą cewkę moczową, co predysponuje do wnikania bakterii.

Problemy zdrowotne wcześniaka

Zapalenie jelita u wcześniaka

Zapalenie jelita u wcześniaka

Nekrotyczne zapalenie jelita grubego to inaczej martwicze zapalenie jelita grubego. Prawdopodobnie jego przyczyną jest zakażenie Pseudomonas aeruginosa.

Pęknięcie macicy

Wizualizacja macicy

Wizualizacja macicy

Wiedza dotycząca tego, jak macica jest zbudowana i jak funkcjonuje, pozwala na pogłębienie wiadomości dotyczących cyklu menstruacyjnego oraz płodności kobiety.

Brak postępu drugiego etapu porodu

Granice postępu porodu

Granice postępu porodu

Krzywa Friedmana to specjalna krzywa, stosowana przez wiele lat w położnictwie, wyznaczająca czasowe granice postępu porodu.

Test na obecność wirusa cytomegalii

Cytomegalia - objawy

Cytomegalia - objawy

. U zdrowych osób dorosłych zakażenie CMV przebiega bezobjawowo lub daje niewielkie objawy chorobowe.