Trwa ładowanie...

Seks po porodzie jest lepszy

 Katarzyna Krupka
31.10.2017 16:02
Seks po porodzie jest lepszy
Seks po porodzie jest lepszy (Źródło: 123RF)

Mimo wielu mitów na ten temat, seks po urodzeniu dziecka może dać partnerom więcej radości i satysfakcji niż ten przed przyjściem na świat nowego członka rodziny. To nie teoria – tak twierdzą sami rodzice!

SEKS PO PORODZIE MOŻE BYĆ RÓWNIE DOBRY

1. Przed i po

Seks po porodzie zwłaszcza w pierwszych kilku miesiącach może być trudny i niesatysfakcjonujący. Dochodzą nowe obowiązki, opieka nad dzieckiem jest wymagająca, popęd seksualny spada, zarwane noce skutecznie niszczą libido, a na seks nie ma ani czasu, ani chęci. Takie opinie bardzo często krążą wśród świeżo upieczonych rodziców lub tych, którzy dopiero spodziewają się przyjścia potomstwa na świat. Okazuje się jednak, że strach ma wielkie oczy. Potwierdzają to najnowsze badania przeprowadzone na terenie Wielkiej Brytanii.

W ankiecie udostępnionej przez brytyjski portal Channel Mum wzięło udział tysiąc par. Według uzyskanych informacji, do uprawiania seksu po porodzie, pary wracają średnio po 58 dniach i aż 94 proc. z nich jest zadowolonych ze swojego życia erotycznego.

Zobacz film: "Dlaczego warto rodzić siłami natury?"

Jedna trzecia z ankietowanych przyznała, że dochodzi pomiędzy nimi do intymnych zbliżeń znacznie częściej niż przed ciążą. Cztery pary na pięć twierdzą, że przyjście na świat dziecka sprawiło, że nie ilość, a jakość uprawianego seksu stała się dla nich najważniejsza. Jeśli chodzi o częstotliwość – mężczyźni deklarują, że chcą uprawiać seks dwa razy w tygodniu, kobiety wolą raz, ale za to to dłużej i intensywniej. Dwie trzecie par uprawia seks regularnie.

9 korzyści z seksu podczas ciąży
9 korzyści z seksu podczas ciąży [10 zdjęć]

Współżycie podczas ciąży jest dobre i zdrowe zarówno dla mamy, jak i dziecka. Zobacz, jakie są jego

zobacz galerię

2. Problemy z ciałem

Badanie jednak odkryło też inne, mniej optymistyczne sekrety świeżo upieczonych rodziców. Aż 35 proc. kobiet twierdzi, że czują się zbyt grube, aby uprawiać seks i tylko 14 proc. z nich jest zadowolonych z wyglądu swojego ciała po porodzie. To problem nie tylko Brytyjek, ale mam na całym świecie.

-Tego, jak moje ciało będzie wyglądało po urodzeniu dziecka, obawiałam się najbardziej. Nie opieki nad moją Nicolą, karmienia piersią czy pogodzenia pracy z wychowaniem. Utyłam w ciąży niewiele, bo jakieś 10 kg, ale moje ciało się zmieniło – większe uda, piersi i ten brzuch...

-To nie przestraszyło mnie i nie odstraszyło przed uprawianiem seksu - opowiada o swoich doświadczeniach po przyjściu na świat pierwszego dziecka 30-letnia Paulina. - Szybko wzięłam się do roboty dołączyłam do społeczności ćwiczących, aktywnych mamusiek na Facebooku, zaczęłam gimnastykować się w domu, potem wykonywałam różne ćwiczenia z Nicolą. Uważam, że wyglądam teraz lepiej niż przed ciążą i tak się czuję ze swoim ciałem, a minął niecały rok od porodu. Można? Można! Jeśli chodzi o seks to nie zauważyłam żadnej różnicy – na pewno nie na gorsze.

3. Związki polskie

Czy polskie pary są zadowolone ze swojego życia seksualnego? Z największego do tej pory raportu na temat życia seksualnego Polaków, autorstwa prof. Zbigniewa Izdebskiego, wynika, że tak. Potwierdza to 68 proc. mężczyzn i 67 proc. kobiet.

Naszym rodakom, tak jak w przypadku Brytyjczyków, do pełni szczęścia wystarczy jeden stosunek tygodniowo – deklaruje to 71 proc. badanych. Seks raz w tygodniu uprawia 28 proc. osób będących w związkach. Natomiast 47 proc. par kocha się 2-3 razy w tygodniu.

To znacznie częściej niż osoby samotne. Seks raz w tygodniu uprawia 19 proc. z nich, a częściej tylko 11 proc. Bycie w związku - i tym formalnym, i nieformalnym znacznie podnosi również jakość i satysfakcję z życia intymnego - 83 proc. ankietowanych par przyznaje, że są dla siebie atrakcyjni seksualnie.

Zadowolenie z jakości uprawianego seksu wśród mieszkańców Polski potwierdza również najnowsze badanie przeprowadzone przez Durex. Aż 54 proc. Polaków przyznaje, że są usatysfakcjonowani – to znacznie wyższy wynik niż ten uzyskany we Francji (25 proc.), Hiszpanii (49 proc.) czy Włoszech (36 proc.).

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze