Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Kamila Drozd

Brak seksu w związku

Avatar placeholder
07.05.2019 09:30
Brak seksu w związku
Brak seksu w związku (123rf)

Brak seksu w związku to temat tabu. Pary, które nie współżyją ze sobą, niejednokrotnie nie chcą rozmawiać na tematy intymne. Unikając zbliżeń, jeszcze bardziej oddalają się od siebie. Ich związek staje się formalny. Zazwyczaj do zaniku współżycia seksualnego dochodzi stopniowo, kiedy jeden z partnerów nie odczuwa potrzeby bycia blisko z drugą połową. Brak seksu w małżeństwie stanowi zazwyczaj oznakę, że w związku nie dzieje się najlepiej – para nie potrafi ze sobą rozmawiać, żyje obok siebie, ale nie ze sobą. Dlaczego ludzie rezygnują ze współżycia seksualnego?

spis treści
9 korzyści z seksu podczas ciąży
9 korzyści z seksu podczas ciąży [10 zdjęć]

Współżycie podczas ciąży jest dobre i zdrowe zarówno dla mamy, jak i dziecka. Zobacz, jakie są jego

zobacz galerię

1. Przyczyny braku seksu w związkach

Niektóre pary świadomie decydują, że nie będą ze sobą współżyć. Są to tzw. białe małżeństwa. Wiele osób nie dowierza, jak możliwa jest miłość bez seksu. Rezygnacja z seksu może wynikać z wiary katolickiej, choć i to są wątpliwe argumenty, bo o ile Kościół namawia do zachowania czystości przedmałżeńskiej, to jednak po ślubie mąż i żona mają się kochać i płodzić dzieci. Bliskość intymna stanowi najpiękniejszą formę okazania drugiej osobie swojego oddania i uczucia. Nie można być z nikim bliżej, jak podczas stosunku płciowego. Według wiary katolickiej, człowiek jest stworzony do miłości, pożądania i bliskości, i wiara wcale tego nie potępia. Z jakich innych powodów ludzie rezygnują ze współżycia seksualnego?

Zobacz film: "Białe związki to problem?"
  • Popęd płciowy zanika z powodu zaburzeń hormonalnych, permanentnego stresu albo przyjmowania niektórych leków, np. antydepresantów czy tabletek antykoncepcyjnych.
  • Odmowa współżycia stanowi sposób ukarania partnera, np. z powodu kłótni małżeńskiej, krytycznej oceny partnera albo podejrzeń o zdradę.
  • Brak seksu wynika z kryzysów w małżeństwie, np. narastają negatywne uczucia między partnerami, małżonkowie są sobą rozczarowani, bezustannie dochodzi między nimi do konfliktów, pojawia się uczucie żalu, krzywdy, wzajemne pretensje, dystans emocjonalny, unikanie dotyku, aż do odmowy współżycia.
  • Partnerzy walczą ze sobą o władzę w związku, a odmowa seksu jest sposobem demonstrowania swojej dominacji.
  • Brak seksu współwystępuje czasem z różnego rodzaju zaburzeniami seksualnymi, np. aseksualnością, spadkiem libido, brakiem reakcji genitalnej (zaburzeniami erekcji u mężczyzn), bólem w czasie stosunku, kłopotami z osiągnięciem odpowiedniego podniecenia lub orgazmu.

Przyczyny braku seksu w związkach mogą mieć różny charakter. Rezygnacja z bliskości wynika czasem z powodów medycznych, np. jakichś chorób, ale czasem są to przyczyny psychogenne. Partner, któremu zależy na intymności, a który jest pozbawiony możliwości bycia blisko z drugą osobą, przeżywa frustracje. Niektórzy się obrażają, inni próbują namówić partnera do seksu, a jeszcze inni nawiązują romanse. Kiedy brak seksu w małżeństwie jest decyzją tylko jednego partnera, pojawia się poważne zagrożenie dla trwałości związku. Niezadowolona strona może zacząć szukać nowego partnera, z którym będzie mogła cieszyć się udanym życiem seksualnym.

2. Brak seksu a problemy małżeńskie

Seks jest bardzo silnym spoiwem, który scala ze sobą dwoje ludzi. Seksuolodzy donoszą, że statystycznie spory procent małżeństw ma problemy z seksem albo w ogóle partnerzy ze sobą nie współżyją. Proces rezygnacji z bliskości przebiega stopniowo. Na początku zwykle seks stanowi źródło zadowolenia dla obojga partnerów, namiętność i wzajemna fascynacja są na najwyższym poziomie. Z czasem jednak pojawia się rutyna, narasta dystans w relacjach intymnych, para zaczyna podchodzić do seksu w sposób zadaniowy – trzeba wypełnić obowiązek małżeński. Później jeden z partnerów zaczyna unikać kontaktów seksualnych, a brak seksu może trwać czasem nawet kilka lat. Rodzi się frustracja, niezadowolenie, wzrasta prawdopodobieństwo rozpadu związku i czasem jest to ostatni moment, w którym para udaje się do seksuologa po pomoc.

Mimo erotyzacji życia publicznego i różnych publikacji w dziedzinie seksu, brak bliskości intymnej w małżeństwie jest przemilczany. O tym się nie mówi, bo to wstydliwy temat. Jak można być w związku i ze sobą nie współżyć? To wydaje się jakąś niedorzecznością. Niestety wiele par rozpada się z powodu braku seksu. Niektórym rozstaniom można byłoby zapobiec, gdyby małżonkowie w odpowiednim momencie zareagowali i porozmawiali ze sobą na temat swojego życia intymnego. Nie wystarczy wziąć pastylki na poprawę libido, czasem trzeba pomocy specjalisty, gdyż przyczyny problemów seksualnych tkwią głębiej – w psychice, emocjach, w umyśle. Nie bójmy się rozmawiać z własnym partnerem o swoich potrzebach erotycznych, lękach, obawach, fantazjach. Brak seksu rodzi frustrację, która rozlewa się i zatruwa pozostałe sfery życia małżeńskiego. Pozwólmy sobie pomóc, by seks był źródłem przyjemności i sposobem na podsycanie wzajemnej miłości.

Następny artykuł: Dziecięce trzęsienie ziemi
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze