Linia na brzuchu w ciąży - przyczyny, rodzaje zmian skórnych, kresa czarna
Pojawiająca się ciemna linia na brzuchu w ciąży czasem powoduje zdziwienie u młodej mamy. Dlaczego się pojawia? Czym jest spowodowana? Kiedy zniknie? Kobiety często nie wiedzą, że przebarwienia skórne, ostuda, zwiększona ilość ciemnych piegów i inne zmiany skórne są fizjologiczną zmianą w trakcie ciąży. Odpowiednia pielęgnacja skóry i jej ochrona przed promieniowaniem UV powinna być codziennym obowiązkiem kobiety ciężarnej.
1. Linia na brzuchu w ciąży - przyczyny
W trakcie ciąży pod wpływem działania hormonów: estrogenów i progesteronu oraz zwiększonego wydzielania melanotropiny przez przysadkę mózgową powstają różnego rodzaju przebarwienia skórne. Melanotropina zwiększa wydzielanie melaniny - barwnika odpowiadającego za pigmentację organizmu, który powoduje przebarwienia na ciele kobiety w ciąży.
Działanie promieni UV na skórę również powoduje wzmożone działanie melaniny, co jeszcze bardziej predysponuje do zmian skórnych w ciąży. Dlatego też kobiety ciężarne powinny unikać opalania, a jeśli już są narażone na działanie promieni słonecznych powinny stosować odpowiednie kremy z filtrami UV. Przebarwienia skórne pojawiające się w ciąży zazwyczaj znikają po urodzeniu malucha, choć nie zawsze od razu po porodzie.
PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT
Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:
- Jak wygląda powiększenie brzucha w ciąży? - odpowiada dr n. med. Bogdan Ostrowski
- Czy w ciąży można spać na brzuchu - odpowiada lek. Marta Gryszkiewicz
- Co na fałd skórny po ciąży? - odpowiada dr n. med. Krzysztof Jach
2. Linia na brzuchu w ciąży - rodzaje zmian skórnych
Podczas ciąży kobieta można zaobserwować następujące zmiany na skórze:
- ciemniejące brodawki i otoczki sutkowe, a także znacznie ciemniejsze okolice narządów rodnych: warg sromowych i krocza;
- znacznie bardziej widoczne blizny i bliznowce;
- zwiększona ilość ciemnych piegów;
- powstające podczas ciąży rozstępy na piersiach, brzuchu, udach lub pośladkach (rozstępy stają się jaśniejsze po ciąży, ale do końca nie znikają);
- pojawienie się tzw. ostudy (chloasma, melasma) - brunatne, ograniczone, lecz nieregularne przebarwienia w okolicy nosa, bocznej części policzków, okolic oczu oraz grzbietowej strony dłoni;
- pajączki naczyniowe widoczne w okolicy twarzy, kończyn dolnych i brzucha;
- brązowa linia pośrodku brzucha, nazywana kresą czarną (linea negra).
Oprócz rozstępów większość zmian skórnych pojawiających się w ciąży znika po porodzie. Ważna jest ochrona skóry i unikanie opalania również w solarium.
3. Linia na brzuchu w ciąży - kresa czarna
Kresa czarna (linea negra) to brązowa linia pośrodku brzucha przebiegająca naturalnie u kobiet ciężarnych od wyrostka mieczykowatego mostka do spojenia łonowego. Kresa czarna zastępuje w ciąży fizjologiczną kresę białą (linea alba) w wyniku odkładania się w tym miejscu zwiększonej ilości barwnika - melaniny.
Kresa biała to silne pasmo ścięgniste utworzone przez splecione ze sobą włókna rozcięgien mięśnia poprzecznego i mięśni skośnych brzucha obu stron. Kresa czarna tworząca ciemną kreskę wzdłuż brzucha znika po urodzeniu dziecka, aczkolwiek jej blednięcie może trwać długo, około 10-12 miesięcy po porodzie.
Linia na brzuchu w ciąży, inaczej kresa czarna, to naturalne przebarwienie skórne kobiet. Spowodowane jest ono działaniem hormonów ciążowych oraz malanotropiny. Kresa czarna znika wraz z ciążą, choć nie od razu. Może utrzymywać się jeszcze kilka miesięcy po urodzeniu dziecka.