Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Izabela Lenartowicz

Swędzący brzuch w ciąży

Avatar placeholder
05.05.2017 11:04
Swędzący brzuch w ciąży
Swędzący brzuch w ciąży

Uczucie świądu brzucha to dość typowa dolegliwość ciążowa. Skóra w tym miejscu mocno się napina, czasem może pojawić się wysypka. Rezultatem jest suchość, wywołująca u części kobiet w ciąży uporczywe swędzenie. Spróbuj nie drapać się lub przynajmniej ograniczyć tę czynność do minimum. Ulgę może przynieść smarowanie skóry kremem nawilżającym lub olejkiem. Jeśli krem nie pomoże, lekarz w skrajnych przypadkach przepisze środki antyhistaminowe. Jeżeli odczuwasz swędzenie na całym ciele, powinnaś zgłosić to lekarzowi prowadzącemu. Może to być oznaką rzadkiej choroby wątroby, zwaną ciążowym zastojem żółci.

spis treści

1. Rozstępy w ciąży

Skóra ciężarnej, szczególnie na brzuchu i piersiach mocno rozciąga się, czego skutkiem jest jej wysuszenie, uczucie swędzenia, a w rezultacie powstawanie rozstępów. Mogą być one również skorelowane z zawartością kolagenu i elastyny w skórze. W czasie ciąży rozstępy mogą być czerwone i sine, ale w ciągu paru tygodni po porodzie tracą kolor i zwykle stają się srebrno-białe, stając się jednocześnie mniej widoczne. Stosowanie dobrych jakościowo kremów przeciw rozstępom może ograniczyć ich liczbę.

Niestety, nie istnieje konkretna metoda zapobiegania ani cudowna kuracja, która je usunie, kiedy już się pojawią. Można natomiast spowolnić ich ekspansję, stosując racjonalną dietę, by zmniejszyć ryzyko zbyt szybkiego przybierania na wadze. Jeśli waga wzrośnie w zbyt krótkim czasie, skóra nie będzie w stanie dostosować się, w efekcie rozciągnie się mocno. Skóra powinna być zawsze dobrze nawilżona i nie powinna swędzieć. Należy masować brzuch, stosując krem nawilżający lub oliwkę. W przypadku części kobiet skuteczne okazały się ekstrakty: z masła kakaowego lub olejek migdałowy. Inne korzystały z właściwości kremu z retinolem (witamina A). Rozstępy nie zniknęły, ale znacznie zmniejszyła się ich widoczność.

2. Cholestaza ciążowa

Zobacz film: "Najczęstsze problemy zdrowotne kobiet w ciąży"

Pierwsze objawy cholestazy pojawiają się około 28-32 tygodnia ciąży. Objawy utrzymują się do 7 dni po porodzie. Cholestaza ciążowa jest zaburzeniem funkcjonowania wątroby, które polega na zredukowaniu przepływu żółci do jelit. Konsekwencją tego jest silnie odczuwalny świąd skóry, a także wysokie stężenie kwasów żółciowych w surowicy krwi.

Objawy cholestazy ciążowej:

  • Świąd skóry, rozpoczynający się od stóp i dłoni, przechodzący na brzuch i tułów, czasem na szyję i twarz.
  • Zaburzenia snu.
  • Zmiany skórne, powstałe wskutek drapania swędzących miejsc,
  • Żółtaczka występująca u ok. 20 proc. chorych w okresie od 1 do 4 tygodni od ustąpienia świądu.
  • Rzadszymi objawami, które mogą się pojawić, są mdłości, wymioty lub utrata łaknienia.
  • Hepatomegalia (powiększenie wątroby).
  • Wzrost poziomu bilirubiny, występuje u ok. 70 proc. pacjentek.
  • Wzrost poziomu fosfatazy zasadowej.
  • Wzrost poziomu AIAT i AspAT.

3. Leczenie cholestazy

Bezpośrednią przyczyną cholestazy jest wzrost poziomu estrogenów i progesteronu u ciężarnych. Aby ją zdiagnozować, lekarz musi najpierw wykluczyć inne przyczyny, takie jak żółtaczka, wirusowe zapalenie wątroby czy wpływ przyjmowanych leków. Kiedy cholestaza zostanie już stwierdzona, przyszła matka trafia na oddział patologii ciąży, gdzie łagodzi się objawy. Leczenie cholestazy w ciąży polega na podawaniu ciężarnej kwasu ursodezoksycholowego, który obniża stężenie żółci w wątrobie. Matce oraz dziecku, już po porodzie, można podawać witaminę K.

Kolejną formą leczenia jest dieta. Należy unikać dań mogących dodatkowo obciążyć wątrobę. Niedozwolony jest nadmiar tłuszczu, napoje gazowane zawierające cukier oraz słodycze. Bardzo ważne jest też monitorowanie płodu, ponieważ wzrasta ryzyko szybszego starzenia się łożyska. Zaleca się także liczenie ruchów dziecka. Lekarze czasem zalecają wczesny poród, choć nie ma gwarancji, że przyniesie on pozytywne skutki. Ryzyko urodzenia martwego dziecka pozostaje nieznane i nieprzewidywalne.

Następny artykuł: Kosmetyki w ciąży
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze