Trwa ładowanie...

Witamina K dla dzieci

Avatar placeholder
Joanna Brodziak 15.03.2016 15:35
Witamina K dla dzieci
Witamina K dla dzieci (Zdjęcie witamin / Shutterstock)

Witamina K odgrywa kluczową rolę w procesie krzepnięcia krwi, zapobiegając nadmiernemu krwawieniu. Inaczej niż pozostałe witaminy, witamina K nie jest zwykle stosowana jako suplement diety. Ciekawostką jest fakt, iż witamina K jest grupą związków, z których najważniejsze są witaminy K1 i K2. Witamina K1 znajduje się w liściastych zielonych warzywach i niektórych jarzynach. Z kolei witamina K2 jest grupą związków uzyskiwanych z mięsa, serów i jaj. Witamina K2 jest syntetyzowana przez bakterie. Jakie jest zapotrzebowanie dzieci na witaminę K?

spis treści

1. Zastosowanie witaminy K

Niski poziom witaminy K może zwiększać ryzyko obfitego krwawienia. jakkolwiek niedobór tej witaminy u dorosłych jest rzadki, to w przypadku noworodków braki witaminy K są bardzo powszechne, dlatego po urodzeniu dzieciom standardowo podaje się zastrzyk z tą substacją. Witamina K jest także stosowana u dzieci, w których z różnych przyczyn doszło do przedawkowania leku rozrzedzającego krew.

Niedobór witaminy K jest co prawda rzadkim zjawiskiem, ale może do niego dojść, jeśli dana osoba jest dotknięta chorobą zaburzającą wchłanianie w układzie pokarmowym, na przykład chorobą Crohna lub zapaleniem jelita grubego. Wchłanianie witaminy K może być zakłócone także na skutek stosowania niektórych leków, poważnego niedożywienia oraz nadmiernego spożycia alkoholu (zdarza się u dzieci z zespołem FAS czyli alkoholowym zespołem płodowym od  ang. Fetal Alcohol Syndrome). Wówczas lekarz może zalecić przyjmowanie suplementów diety z witaminą K.

2. Dzienne zapotrzebowanie dzieci na witaminę K

Zobacz film: "Katar u niemowlaka"

Dzieci do 6 miesiąca życia powinny każdego dnia spożywać z pokarmem 5 mcg witaminy K. Między 6 a 12 miesiącem życia dzienne zapotrzebowanie na tę witaminę zwiększa się dwukrotnie i wynosi 10 mcg. Maluchy w wieku 1-3 lata powinny przyjmować 15 mcg witaminy K dziennie, a dzieci w wieku 4-6 lat 20 mcg. W przedziale wiekowym 7-10 lat zaleca się spożywanie 30 mcg witaminy K dziennie. Natomiast pomiędzy 11 a 14 rokiem życia wskazane jest przyjmowanie jej w dawce 45 mcg. Dziewczęta między 15 a 18 rokiem życia powinny spożywać 55 mcg witaminy K, a chłopcy 65 mcg. Witamina K jest dobrze tolerowana przez organizm, nawet przy dużych dawkach. W związku z tym naukowcy nie ustalili górnej bezpiecznej dawki substancji w diecie.

Dobre źródła witaminy K to: szpinak, szparagi, brokuły, fasola, soja, jaja, truskawki oraz mięso. Mimo iż witamina ta jest bezpieczna dla człowieka, z jej przyjmowaniem mogą wiązać się skutki uboczne. W większych dawkach witamina K może wywoływać reakcje alergiczne. Ponadto jej działanie może zostać zakłócone przez przyjmowanie niektórych leków, na przykład antybiotyków.

Specjaliści są zgodni, że witaminę K najlepiej jest przyjmować z pożywieniem. W przypadku dzieci rodzice powinni zadbać o to, by w jadłospisie maluchów znajdowały się produkty zawierające witaminę K, ale korzystanie z suplementów diety nie może mieć miejsca bez wyraźnego zalecenia lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze