Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Joanna Hirszler

Paznokcie w ciąży

Paznokcie w ciąży
Paznokcie w ciąży (Zdjęcie paznokci / Shutterstock)

Zapewne wiesz, że w trakcie ciąży w organizmie kobiety zachodzi szereg rozmaitych zmian. Zmiany te dotyczą między innymi wyglądu paznokci. Niekiedy kobiety ciężarne obserwują, że ich paznokcie stają się zdecydowanie mocniejsze niż przedtem, inne z kolei zauważają zmianę paznokci na gorsze. Dzieje się tak, ponieważ każda kobieta jest inna, a jej organizm inaczej reaguje na znaczne zmiany hormonalne. Po porodzie z reguły wszystko wraca do poprzedniego stanu.

1. Czym spowodowane są zmiany w obrębie wyglądu paznokci w trakcie ciąży?

Ze względu na wzrost poziomu hormonów w organizmie kobiety ciężarnej oraz stosowanie przez nią suplementów diety, paznokcie rzeczywiście mogą być mocniejsze i mogą one szybciej rosnąć. Z drugiej strony, część kobiet odczuwa w tym czasie, że paznokcie robią się jednak słabsze, bardziej miękkie i łamliwe.

Jeżeli w trakcie ciąży twoje paznokcie są słabsze, staraj się je często przycinać w taki sposób, aby były krótkie. Paznokcie powinny być cięte prosto w poprzek płytki, a ich brzegi powinny być delikatnie zaokrąglone. Jeżeli zawsze miałaś i kochałaś swoje długie paznokcie, pamiętaj o tym, że krótkie paznokcie ułatwią ci późniejszą opiekę nad twoim dzieckiem.

2. W jaki sposób wzmocnić paznokcie w ciąży?

Unikaj stosowania lakierów i zmywaczy do paznokci. Niekiedy zmywacze zawierają w składzie aceton, którego opary mogą być szkodliwe dla zdrowia twojego i twojego dziecka. Zamiast tego, każdego wieczoru wcieraj w płytkę olejek pielęgnacyjny. Nie tylko zadbasz o skórę dłoni, ale również wzmocnisz płytkę.

Zobacz film: "Krwawienie w ciąży - przyczyny i postępowanie"

Bardzo ważne jest to, aby w trakcie ciąży spożywać posiłki bogate w wartości odżywcze. Jest to ważne nie tylko dla zdrowia twojego dziecka, ale również dla zdrowia i kondycji twojego organizmu. Ponadto, dzięki odpowiedniej diecie i stosowaniu suplementów diety poleconych przez lekarza, twoje paznokcie, włosy i skóra będą pięknie i zdrowo wyglądać. Witaminy prenatalne zawierają wysokiej jakości składniki odżywcze. Ponadto między posiłkami spożywaj garść migdałów lub orzechów nerkowca, które będą odpowiadały za stymulację wzrostu paznokci.

Inną rzeczą, którą możesz zrobić, aby chronić twoje delikatne paznokcie to noszenie gumowych rękawiczek w trakcie wykonywania czynności takich jak mycie naczyń czy praca z detergentami. Każdego dnia wcieraj w powierzchnię skóry dłoni i paznokci krem ochronny. Unikaj wycinania skórek, gdyż w czasie ciąży skóra jest bardziej podatna na zakażenia i mogłoby dojść do infekcji wału paznokcia. Jeżeli masz problem, ponieważ twoje paznokcie mają żółty odcień bądź są przebarwione, możesz namoczyć je przez kilka minut w czystym soku z cytryny, a następnie w oliwie z oliwek. Jeżeli zauważysz jakikolwiek obrzęk lub odczujesz ból związany z okolicą paznokcia, koniecznie zgłoś się do lekarza dermatologa.

Okres ciąży to czas ogromnych zmian dla organizmu kobiety. Nie obawiaj się tego, gdyż jest to normalne. Po porodzie wszystko szybko wraca do normy i zapomnisz, że miałaś jakiekolwiek problemy z paznokciami, włosami czy skórą.

Następny artykuł: Pielęgnacja kobiet w ciąży
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze