Trwa ładowanie...

Sutki w ciąży

Jednymi z pierwszych zmian w obrębie ciała, zauważalnych przez kobietę w ciąży, są zmiany w obrębie piersi i sutków. Piersi znacznie się powiększają, a sutki są znacznie bardziej tkliwe i wrażliwe. Niekiedy nawet, pod koniec ciąży, z ich kanalików odprowadzane zostaje mleko.

Zobacz film: "Nietypowa przypadłość"

spis treści

1. Czy powinny cię martwić zmiany ciała w ciąży?

Zmiany dotyczące wyglądu ciała, dla kobiety, która jest po raz pierwszy w ciąży, mogą być niepokojące. Oczywiście nie powinnaś się nimi martwić, gdyż każda z tych zmian ma określone znaczenie i jest niezbędna.

Na początku pierwszego trymestru ciąży piersi zaczynają się znacząco zmieniać. Jest to głównie spowodowane powiększoną ilością hormonów przepływających przez cały organizm. Jest to niezwykle ważne, aby dziecko mogło się prawidłowo rozwijać. Charakterystyczne jest odczuwanie mrowienia w obrębie piersi, a następnie rozszerzenie ich tkanki. Rozmiar tkanki piersiowej wzrasta i może zmienić swój kształt.

Z tego względu bardzo ważne jest to, aby w tym czasie nosić idealnie dobraną bieliznę ciążową, w tym stanik podtrzymujący piersi. Unikaj biustonoszy z fiszbiną, które będę wywierać na piersi niepotrzebny nacisk, co w konsekwencji może spowodować ich bolesność.

9 najczęstszych dolegliwości ciążowych
9 najczęstszych dolegliwości ciążowych [10 zdjęć]

Wymioty, nudności, zgaga – to typowe dolegliwości, które zazwyczaj towarzyszą kobiecie w pierwszych tygodniach...

zobacz galerię

2. Zmiany dotyczące sutka u kobiet w ciąży

Bardzo często jednym z pierwszych objawów ciąży jest bolesność piersi i sutków. Kobiety twierdzą, że wrażliwość sutków na dotyk zdecydowanie się zwiększa w porównaniu z okresem sprzed ciąży.

Na tę dolegliwość idealny będzie sportowy biustonosz. Dzięki temu dyskomfort spowodowany nadwrażliwością piersi będzie znacznie mniejszy. Unikaj sytuacji, w których mogłoby dojść do niepotrzebnego drażnienia delikatnej skóry sutków. Wraz z rozwojem ciąży powinna zmniejszać się nadwrażliwość sutków.

Zmiany w obrębie otoczki sutka – w trakcie ciąży otoczka sutka znacznie ciemnieje. Z reguły z koloru różowego przybiera ona barwę brązu, a nawet bardzo ciemnego brązu. Ponadto niekiedy otoczki znacznie się uwypuklają i są wręcz „wyboiste”. Może to być duże zaskoczenie dla niektórych kobiet, które nie są świadome tego rodzaju zmian obejmujących wygląd ich ciała. Dla niektórych kobiet zmiany te pojawiają się na tyle szybko, że odczuwają one, jakby ciąża zdominowała ich ciało. Jest to naturalny proces, dlatego nie warto się przejmować, tylko zaakceptować postępujące zmiany.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:  

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

Przyczyny zmian piersi – podczas ciąży sutki i piersi zmieniają się w taki sposób, aby po porodzie kobieta mogła wykonać pracę, jaką będzie karmienie głodnego dziecka. Piersi to narząd, który został stworzony właśnie do karmienia dziecka zaraz po jego urodzeniu. Z tego względu powinnaś wiedzieć, że wszelkie zmiany przygotowują twoje ciało do tego procesu. Być może wydaje ci się, że jeszcze dużo czasu minie, zanim na świecie pojawi się twoje dziecko, jednak rozwój całego procesu laktacji jest dosyć długi i z tego względu rozpoczyna się on już we wczesnym stadium ciąży. Dzięki temu organizm ma dużo czasu na przygotowanie piersi do funkcji karmienia.

Po urodzeniu dziecka zaobserwujesz, że sutki oraz ich otoczki znacznie się zmieniają i powracają do dawnego wyglądu. Oczywiście piersi oraz sutki nie powrócą do wyglądu sprzed ciąży, jednak zauważysz znaczącą różnicę w ich wyglądzie w trakcie ciąży, a także po porodzie.

Zobacz także

Następny artykuł: Linia na brzuchu w ciąży

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.