Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Izabela Lenartowicz

Sutki w ciąży

Sutki w ciąży
Sutki w ciąży

Jednymi z pierwszych zmian w obrębie ciała, zauważalnych przez kobietę w ciąży, są zmiany w obrębie piersi i sutków. Piersi znacznie się powiększają, a sutki stają się bardziej tkliwe i wrażliwe. Niekiedy nawet, pod koniec ciąży, z ich kanalików odprowadzane zostaje mleko.

spis treści

1. Czy powinny cię martwić zmiany ciała w ciąży?

Zmiany dotyczące wyglądu ciała, dla kobiety, która jest po raz pierwszy w ciąży, mogą być niepokojące. Oczywiście nie powinnaś się nimi martwić, gdyż każda z tych zmian ma określone znaczenie i jest niezbędna.

Ból sutków w ciąży - od kiedy występuje? Na początku pierwszego trymestru ciąży piersi zaczynają się znacząco zmieniać. Jest to głównie spowodowane większą ilością hormonów przepływających przez cały organizm. Jest to niezwykle ważne, aby dziecko mogło się prawidłowo rozwijać. Możesz odczuwać charakterystyczne mrowienie w obrębie piersi, oraz rozszerzenie ich tkanki. Rozmiar tkanki piersiowej wzrasta i może zmienić swój kształt.

Zobacz film: "Nietypowa przypadłość"

Z tego względu bardzo ważne jest to, aby w tym czasie nosić idealnie dobraną bieliznę ciążową, w tym stanik podtrzymujący piersi. Unikaj biustonoszy z fiszbiną, które będę wywierać na piersi niepotrzebny nacisk, co w konsekwencji może spowodować ich bolesność.

2. Zmiany w sutkach u kobiet w ciąży

Bardzo często jednym z pierwszych objawów ciąży jest bolesność piersi i sutków. Kobiety twierdzą, że wrażliwość sutków na dotyk zdecydowanie się zwiększa w porównaniu z okresem sprzed ciąży.

Na tę dolegliwość idealny będzie sportowy biustonosz. Dzięki temu dyskomfort spowodowany nadwrażliwością piersi będzie znacznie mniejszy. Unikaj sytuacji, w których mogłoby dojść do niepotrzebnego drażnienia delikatnej skóry sutków. Wraz z rozwojem ciąży powinna zmniejszać się nadwrażliwość sutków.

Wygląd sutków w ciąży zmienia się. W trakcie ciąży otoczka sutka znacznie ciemnieje. Z reguły z koloru różowego przybiera ona barwę brązu, a nawet bardzo ciemnego brązu. Ponadto niekiedy otoczki znacznie się uwypuklają i są wręcz „wyboiste”.

Pod wpływem estrogenów rozszerzają się światła brodawek, w wyniku zaś zwiększonego przepływu krwi na powierzchni ich skóry mogą pojawić się widoczne naczynka.

Może to być duże zaskoczenie dla niektórych kobiet, które nie są świadome tego rodzaju zmian obejmujących wygląd ich ciała. Dla części kobiet zmiany te pojawiają się na tyle szybko, że odczuwają one, jakby ciąża zdominowała ich ciało. Jest to jednak naturalny proces, dlatego nie warto się przejmować, tylko zaakceptować postępujące zmiany.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

Podczas ciąży sutki i piersi zmieniają się w taki sposób, aby po porodzie kobieta miała pokarm dla dziecka. Go właśnie piersi staną się narządem właściwym do karmienia dziecka zaraz po jego urodzeniu. Z tego względu powinnaś wiedzieć, że wszelkie zmiany przygotowują twoje ciało do tego procesu.

Być może wydaje ci się, że jeszcze dużo czasu minie, zanim na świecie pojawi się twoje dziecko, jednak rozwój całego procesu laktacji jest dosyć długi i z tego względu rozpoczyna się on już we wczesnym stadium ciąży. Dzięki temu organizm ma dużo czasu na przygotowanie piersi do funkcji karmienia.

Po urodzeniu dziecka zaobserwujesz, że sutki oraz ich otoczki powrócą do dawnego wyglądu, choć pewne zmiany pozostaną na stałe.

Zobacz także

Następny artykuł: Linia na brzuchu w ciąży
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze