Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Izabela Lenartowicz

Krem na rozstępy w ciąży

Avatar placeholder
05.10.2020 14:50
Krem na rozstępy w ciąży
Krem na rozstępy w ciąży (Zdjęcie kremu / Shutterstock)

Krem na rozstępy w ciąży powinien być skuteczny, bezpieczny dla rozwoju dziecka i nie może wywoływać uczuleń czy podrażnień skóry. Różne firmy kosmetyczne oferują rozmaite kremy przeciwko rozstępom, jednak nie wszystkie z nich mogą być stosowane przez kobiety ciężarne. Preparaty na rozstępy i kremy antycellulitowe zawierające kofeinę oraz wyciąg z kasztanowca nie są zalecane przyszłym mamom, ze względu na możliwe działania niepożądane. Tego typu kremy pobudzają ukrwienie skóry i mogą skutkować ryzykownym rozszerzaniem się naczyń krwionośnych.

spis treści

1. Rozstępy w ciąży

Rozstępy w ciąży u niejednej przyszłej mamy wywołują przerażenie i są powodem do zmartwień. Czy można jakoś zapobiegać rozstępom w ciąży? W końcu mówi się, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Na powstanie rozstępów w ciąży duży wpływ ma styl życia kobiety ciężarnej, a więc gimnastykowanie się w granicach zdrowego rozsądku, aktywność ruchowa i prawidłowe odżywienie się. Nie bez znaczenia są również obciążenie genetyczne. Niektóre kobiety w ciąży w ogóle nie mają rozstępów, inne z kolei borykają się z nimi już od samego początku ciąży. Jeśli w rodzinie występuje skłonność do rozstępów i cellulitu, kobieta ciężarna powinna liczyć się z ryzykiem pojawienia się u niej różowych prążek na skórze.

Rozstępy powstają również na skutek nadmiernego rozciągania się skóry wywołanego nagłym i dużym przyrostem masy ciała. Za powstawanie rozstępów odpowiadają też zmiany hormonalne zachodzące w organizmie kobiety ciężarnej. Rozstępy tworzą się w skórze właściwej, a nie powierzchniowo, dlatego ich zlikwidowanie jest bardzo trudne. Tworzenie się rozstępów na skórze wiąże się z upośledzeniem fibroblastów – komórek odpowiedzialnych za produkcję kolagenu i elastyny. Białka kolagenowe i elastynowe budują rusztowanie skóry, dzięki czemu jest ona sprężysta, jędrna i właściwie naprężona. Włókna kolagenowe są odporne na rozciąganie. Jednak pod wpływem hormonów ciążowych tracą na elastyczności i stają się bardziej kruche. Rosnący brzuch czy powiększające się w ciąży piersi powodują nacisk na skórę. Jeśli włókna kolagenowe i elastynowe nie wytrzymują tego nacisku, pękają i w ten sposób tworzą się rozstępy.

2. Redukowanie ryzyka rozstępów w ciąży

Zobacz film: "Żelazo w ciąży"

Rozstępy w ciąży pojawiają się najczęściej na brzuchu i na piersiach. Jeśli jednak kobieta ciężarna tyje zbyt mocno i szybko, mogą powstać również na udach i pośladkach. Na początku wyglądają jak lekko różowe lub czerwone wcięte w skórę pasemka. Po pewnym czasie zabliźniają się i bledną. Rozstępy w ciąży zwykle pojawiają się pod koniec drugiego trymestrualbo w trzecim trymestrze. Czasem zdarzają się we wczesnych etapach ciąży, gdy np. kobieta jest w ciąży mnogiej. Jak można zapobiegać wystąpieniu rozstępów?

  1. Kontroluj przyrost wagi. Staraj się stopniowo przybierać na wadze, ponieważ nagłe skoki masy ciała grożą rozstępami. W ciąży nie powinno się przytyć więcej niż 10-14 kg.
  2. Stosuj odpowiednią dietę, która pomoże utrzymać właściwą wagę i dostarczy skórze ważnych składników odżywczych. Jedz owoce, warzywa, produkty mleczne. Zrezygnuj z przekąsek, słodkich napojów, makaronów z gęstymi sosami. Zadbaj o cynk w diecie, ponieważ poprawia kondycję skóry. Cynk znajdziesz w: chudym mięsie, podrobach, żółtym serze, kaszy gryczanej, grochu, orzechach i pestkach dyni.
  3. Wykonuj regularnie masaż skóry. Możesz masować ciało gąbką z wypustkami pod prysznicem, okrągłymi ruchami. Skoncentruj się zwłaszcza na masażu ud, pośladków, bioder. Delikatnie masuj brzuch, a przy masażu piersi omijaj brodawki, ponieważ ich stymulacja grozi przedwczesnymi skurczami macicy.
  4. Bądź aktywna ruchowo, jeśli tylko nie ma przeciwwskazań zdrowotnych. Ruch na świeżym powietrzu i ćwiczenia fizyczne doskonale dotleniają skórę i zmniejszają ryzyko rozstępów.
  5. Wcieraj w miejsca zagrożone rozstępami kremy.

3. Kremy przeciwko rozstępom w ciąży

Warto wcierać w skórę specjalne kremy na rozstępy przeznaczone dla kobiet w ciąży. Takie kremy są całkowicie bezpieczne dla matki i nie wpływają na rozwój płodu, ponieważ ich substancje nie przenikają do krwiobiegu. Producenci kremów przeciwko rozstępom nie zalecają jednak ich stosowania w pierwszym trymestrze ciąży. Brak bowiem badań dotyczących skutków stosowania tych preparatów na początku ciąży. Przed zakupem kremu na rozstępy (najlepiej w aptece) warto poprosić o próbkę kosmetyku, by upewnić się, że nie wywołuje podrażnień skóry i nie drażni zapachem.

Składniki kremów na rozstępy bezpieczne w ciąży, to: wyciąg z bluszczu, skrzypu i przewrotnika, gliceryna, allantoina, kwas hialuronowy, pantenol. Doskonale nawilżają skórę, przyspieszają gojenie się ran i likwidują podrażnienia skóry. Naturalne ekstrakty roślinne poprawiają pacę fibroblastów, ujędrniają skórę i pobudzają przemianę materii w głębszych warstwach skóry. Nie należy stosować w ciąży kremów na rozstępy zawierających kofeinę, wyciągi z alg oraz wyciągi z kasztanowca, ponieważ mogą mieć szkodliwy wpływ na rozwój płodu.

Zasada nakładania kremu przeciwko rozstępom jest taka sama, jak przy masażu: na brzuch należy nanosić krem delikatnie, na piersiach trzeba unikać okolic brodawek, natomiast uda, pośladki i biodra można masować intensywniej, aby skóra się lekko zaczerwieniła. Przed nałożeniem kremu na rozstępy warto wykonać peeling drobnoziarnisty całego ciała, który ułatwi wchłanianie składników kremu. Krem przeciwko rozstępom należy stosować regularnie, przynajmniej trzy-cztery razy w tygodniu.

Następny artykuł: Kremy na cellulit w ciąży
Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze