Jak pozbyć się rozstępów - zapobieganie, metody, rozstępy w ciąży
Rozstępy po ciąży to problem wielu kobiet, które nie mogą się pozbyć nieestetycznego problemu. Wiele młodych mam zastanawia się, jak pozbyć się rozstępów po ciąży? Co zrobić, by skóra odzyskała dawny wygląd? Specjaliści zalecają, by o rozstępy na skórze zadbać już w czasie ciąży. Można wówczas stosować specjalne kremy na rozstępyi regularnie masować skórę. Jeśli chodzi o rozstępy po ciąży, to można je usnąć, stosując specjalne zabiegi kosmetyczne bądź terapię laserową. Poza tym na rozstępy po ciąży zaleca się stosowanie odpowiednich kremów i preparatów kosmetycznych.
1. Jak pozbyć się rozstępów - zapobieganie rozstępom w ciąży
Na początku warto zapytać, dlaczego podczas ciąży aż 90% kobiet ma problemy z rozstępami? Powstają one dlatego, że w czasie ciąży skóra rozciąga się do granic swoich możliwości, a delikatne włókna kolagenowo-elastynowe pękają i zapadają się, tworząc widoczne wyżłobienia. Na początku są one czerwone i fioletowe, a później stają sie jasne i odznaczają się od koloru skóry. Rozstępy w ciąży pojawiają się na tych częściach ciała, które najbardziej powiększają się w ciąży, czyli na brzuchu, piersiach i pośladkach.
Jak pozbyć się rozstępów? W przypadku wielu kobiet rozstępy, które powstały podczas ciąży, pozostają na całe życie. Dlatego też o zapobieganie rozstępom należy zadbać nie tylko po porodzie, ale już w trakcie samej ciąży, gdy widzimy, że brzuch stopniowo się powiększa. Przede wszystkim należy zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu. Jeśli skóra posiada odpowiednią ilość wody, jest bardziej elastyczna i może bardziej się rozciągać, a przez to jest mniej narażona na pęknięcia. Już w trakcie ciąży należy zadbać też o stosowanie odpowiednich preparatów kosmetycznych zapobiegających rozstępom. Nie warto czekać do porodu z ich używaniem, gdyż im wcześniej je zastosujesz, to lepszy efekt przyniosą. Kosmetyki te powinny mieć w swoim składzie witaminę E i wyciągi z roślin, przede wszystkim roślin morskich. Działanie preparatów zapobiegających rozstępom należy wzmocnić masażem. Wystarczy, że przez kilka minut dziennie będziesz wykonywać koliste ruchy, używając do tego myjki, szczotki do masażu bądź frotowej rękawicy.
2. Jak pozbyć się rozstępów po ciąży?
Niestety, w wielu przypadkach nie udaje się zapobiec powstaniu rozstępom w ciąży, dlatego należy zadbać o ich zminimalizowanie po porodzie. Jak pozbyć się rozstępów? Usuwanie rozstępów po ciąży można przeprowadzić w gabinecie kosmetycznym. Wówczas kosmetyczka wykonuje zabieg, stosując kosmetyki zawierające bardzo silnie działające substancje (zawierające duże ilości witamin, wyciągi z komórek zwierzęcych i aminokwasy), które wnikają w skórę i zmniejszają rozstępy poprzez regenerację naskórka. Zabieg u kosmetyczki przeprowadza się w ciągu kilku wizyt. W trakcie pierwszego spotkania miejsce na ciele, na którym są rozstępy, smaruje się specjalnym oczyszczającym tonikiem, a następnie nakłada się specjalny krem i na 40 minut przykłada sie maskę gipsową, dzięki której krem wnika lepiej w skórę. Rozstępy nie znikną po pierwszym zabiegu, ale dopiero po pewnym czasie. Jak jeszcze pozbyć się rozstępów? Dobry sposób na rozstępy po ciąży to także terapia laserowa. Pomimo iż jest to bardzo kosztowna metoda, to daje niemal 100% efekty wygładzenia skóry. Przed zabiegiem warto skonsultować się z dermatologiem, który wskaże, która z metod laserowych jest najodpowiedniejsza.
Jak pozbyć się rozstępów? Rozstępy po ciąży można usuwać nie tylko w trakcie zabiegów kosmetycznych, ale samodzielnie stosować odpowiednie kremy i witaminy. Przede wszystkim należy używać kosmetyków na rozstępy zawierające witaminę E, retin-a i kwas glikolowy. Pomagają one odbudować pęknięte włókna kolagenowe. Nie wszystkie kosmetyki można stosować w okresie karmienia piersią dlatego warto dokładnie zapoznawać sie w informacjami na opakowaniach. Preparaty kosmetyczne należy dokładnie wcierać w skórę, by mogły się dobrze wchłaniać. Jak pozbyć się rozstępów? Możesz także peelingować swoją skórę używając specjalnej rękawicy do peelingu. Na zmienione miejsca na skórze można także nakładać masło kakaowe lub ekstrakt z papai. Efekty stosowania kosmetyków należy wzmocnić odpowiednia dietą i gimnastyką. Ważne, by w jadłospisie znalazło się jak najwięcej produktów bogatych w witaminę E (warzywa o zielonych liściach, produkty pełnoziarniste, awokado). Jeśli chodzi o gimnastykę, to dzięki niej poprawia się krążenie krwi i wzmocniony zostaje naskórek.
Ewelina Stanios