Trwa ładowanie...

Woda na odchudzanie

Avatar placeholder
28.09.2016 09:14
Woda na odchudzanie
Woda na odchudzanie

Proces odchudzania jest stosunkowo złożony, dlatego tak ważne jest, by organizm miał sprzyjające warunki do utraty zbędnych kilogramów. Absolutną podstawą jest tu prawidłowe nawodnienie, woda jest bowiem niezbędna, by mogły zachodzić procesy przemiany materii. Organizm potrzebuje wody również do transportu składników odżywczych do komórek i usunięcia toksyn.

spis treści

1. Oczyszczanie organizmu

Toksyny i inne produkty uboczne przemiany materii powinny być usuwane z ciała wraz z wodą, dlatego tak ważna jest odpowiednia jej podaż. Najlepszą propozycją dla osób odchudzających się jest wysokozmineralizowana woda mineralna o dużej zawartości wapnia i magnezu. Pierwiastki te są bowiem kluczowe dla zdrowia kości i sprawnego funkcjonowania układu nerwowego. Woda mineralna to lepszy wybór w trakcie kuracji odchudzającej niż soki, napoje owocowe lub napoje gazowane, nie zawiera bowiem kalorii.

Jedną z najważniejszych funkcji wody jest jej zdolność do oczyszczania organizmu ze szkodliwych substancji i wspomaganie procesów metabolicznych. Warto uświadomić sobie, że każdego dnia tracimy około pół litra wody, oddychając. Odpowiednia podaż wody jest więc niezbędna, by organizm mógł funkcjonować prawidłowo na wszystkich płaszczyznach. Niedobór płynów ma negatywny wpływ na zdrowie – mogą pojawić się wówczas zaparcia, bóle stawów, osłabienie organizmu (także mięśni), suchość skóry oraz problemy z nadwagą.

2. Zapotrzebowanie na wodę

Zobacz film: "Jak przekonać dziecko do jedzenia warzyw i owoców?"

Zwykle zaleca się picie około dwóch litrów wody każdego dnia. Jest to ilość płynu odpowiadająca około 10 szklankom. Należy jednak pamiętać, że w niektórych sytuacjach jest to ilość niewystarczająca. Podaż wody powinna odpowiednio wzrosnąć w przypadku dużej aktywności fizycznej, nadwagi lub wysokiej temperatury powietrza. Nadmierne pocenie się wiąże się bowiem ze zwiększoną utratą wody oraz elektrolitów. Niewskazane jest jednak przyjmowanie zbyt dużych ilości płynów. Ilość wody przekraczająca pięć litrów może powodować przewodnienie, a co za tym idzie, skok ciśnienia krwi i obrzęki stóp.

Właściwe nawodnienie organizmu ma ogromne znaczenie w trakcie odchudzania, gdyż wpływa korzystnie na utratę zbędnych kilogramów i oczyszczenie krwi oraz jelit z toksyn. W trakcie kuracji odchudzającej możemy mieć wrażenie, że tracimy dużo tkanki tłuszczowej, ale spadek wagi jest w dużej mierze związany z utratą wody.

Gdy pozbywamy się „zapasów” w postaci zbędnych kilogramów, możemy doświadczać osłabienia organizmu i złego samopoczucia. Przy radykalnej diecie i rezygnacji z wielu produktów spożywczych pojawia się również ryzyko niedoboru składników odżywczych – można mu zapobiegać za pomocą zróżnicowanej diety i wysokozmineralizowanej wody mineralnej, która uzupełnia ewentualne braki pierwiastków w organizmie.

Umiar w jedzeniu, rozsądny dobór produktów żywieniowych, aktywność fizyczna i higieniczny tryb życia to klucz do bezpiecznego odchudzania bez efektu jo-jo. Niedocenianym, ale nie mniej ważnym elementem kuracji odchudzającej powinna być również odpowiednia podaż wody, która pozwala na skuteczne usunięcie szkodliwych substancji, powstałych w wyniku przemiany materii.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze