Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Izabela Lenartowicz

Laserowe usuwanie blizn po ciąży

Avatar placeholder
03.11.2016 10:53
Laserowe usuwanie blizn po ciąży
Laserowe usuwanie blizn po ciąży

Poród może pozostawić na ciele kobiety wiele nieestetycznych śladów, zwłaszcza po cesarskim cięciu. Takie blizny sprawiają, że młoda mama może czuć się niekomfortowo. Choć nie ma możliwości, aby całkowicie się ich pozbyć, nowoczesna medycyna estetyczna i dermatologia pozwalają na skuteczne korygowanie tego typu defektów. Jedną z takich metod jest terapia laserowa, która pomaga przywrócić skórze dawny wygląd.

spis treści

1. Na czym polega laseroterapia w usuwaniu blizn?

Kiedyś ciężko było sobie wyobrazić, że blizny po ciąży mogłyby zniknąć. Wprowadzenie chirurgicznego sposobu ich likwidowania było dla wielu kobiet z jednej strony błogosławieństwem, z drugiej – przekleństwem, ponieważ tego typu zabiegi były bolesne i niosły ze sobą ryzyko powikłań.

Zastosowanie lasera frakcyjnego zupełnie zmieniło spojrzenie na procedury usuwania blizn poporodowych. Największą skuteczność można uzyskać, gdy zabieg zostanie wykonany w niewielkim odstępie czasowym od powstania blizny (po upływie około 6-8 tygodni) oraz gdy obszar uszkodzonej skóry jest niewielki.

Do wykonania laseroterapii nie trzeba przygotowywać się w sposób szczególny. Najważniejsze, aby skóra była czysta, pozbawiona wykwitów i nieopalona. Kilka dni przed zabiegiem nie powinno się również wykonywać peelingów chemicznych i mikrodermabrazji, zażywać antybiotyków i antydepresantów, a także pić ziół światłouczulających.

Zobacz film: "Zalety i wady porodu w domu"

Terapia laserowa jest nieinwazyjną metodą, polegającą na zmienianiu struktury skóry. Światło lasera złuszcza zgrubiałą warstwę skóry oraz ją ścina, zamyka naczynia, hamując ich aktywność, a także remodeluje strukturę tkanki i wyrównuje koloryt skóry.

Dzięki tym procesom blizna nie przerasta się i goi się prawidłowo, a tkankę bliznowatą zastępuje nowa, zdrowa tkanka. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym lub w okluzji, podczas którego skóra smarowana jest maścią znieczulającą i przykrywana opatrunkiem. Rany na skórze goją się szybko, a ryzyko pojawienia się infekcji jest niewielkie.

Terapia laserowa jest coraz bardziej popularna i wykonywana jest w gabinetach dermatologicznych oraz w klinikach medycyny estetycznej. Zabieg jest na tyle bezpieczny, że do jego przeprowadzenia nie są wymagane żadne badania. Ceny zaczynają się już od 100 zł, a sięgnąć mogą nawet 5000 zł.

Nowym rozwiązaniem jest laser IQ plasma - służy on do likwidacji rozstępów i blizn pooperacyjnych. Zabieg wykonuje się poprzez wykonanie wielu punktów na powierzchni skóry przez plazmę generowaną z urządzenia Plasma IQ. Każdy „strzał”(nakłucie) lasera odbywa się jeden obok drugiego, dzięki czemu zabieg ten jest najbardziej precyzyjny. Czas zabiegu zależy od rozległości blizny zazwyczaj jest to około 20-30 minut. Część efektów po zabiegu widoczna jest natychmiastowo.

2. Przebieg pooperacyjny oraz przeciwwskazaniado laserowego usuwania blizn

Po laseroterapii mogą pojawić się strupki, które po upływie około 1-3 tygodni znikają. Ważne, aby odpowiednio pielęgnować poddany leczeniu obszar skóry – używa się do tego specjalnych maści i kremów. Ponadto, skóra może być wtedy obrzęknięta i zaczerwieniona, ale nie trwa to dłużej niż 2 dni. Przez miesiąc od wykonania zabiegu nie można również opalać skóry poddanej leczeniu, ponieważ wiąże się to z ryzykiem pojawienia się przebarwień.

Jeśli chodzi o przeciwwskazania związane z wykonywaniem zabiegu, to powinny z niego zrezygnować kobiety w ciąży i karmiące piersią, mające nowotwory skóry oraz cukrzycę, wykazujące tendencję do tworzenia się bliznowców oraz po przebiegu infekcji wirusowej lub bakteryjnej.

Polecane dla Ciebie