Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Małgorzata Horbaczewska

Jak przyspieszyć poród?

Avatar placeholder
16.11.2023 20:24
Jak przyspieszyć poród?
Jak przyspieszyć poród? (123rf)

Jak przyspieszyć poród? Naturalne metody przyspieszenia porodu tak naprawdę nie będą skuteczne, jeśli ciało matki i płód nie będą gotowe na poród, mogą więc pomóc tylko w przypadku ciąży przenoszonej, czyli po wyznaczonym terminie porodu. Przyspieszanie porodu naturalnymi metodaminie powinno mieć miejsca w przypadku ciąży zagrożonej, a w przypadku ciąży wysokiego ryzyka niezbędna jest konsultacja z lekarzem. Sposobem na przyspieszenie porodu może być współżycie seksualne, aktywność fizyczna czy akupunktura.

spis treści

1. Współżycie jako sposób na przyspieszenie porodu

Współżycie seksualne pod koniec ciąży to bezpieczna metoda na przyspieszenie porodu, pod warunkiem, że ciąża nie jest zagrożona. Współżycie w trzecim trymestrze w przypadku ciąży zagrożonej może nawet doprowadzić do poronienia.

Jeśli jednak w ciąży nie ma przeciwwskazań do seksu, a oboje partnerzy mają na to ochotę – to czemu nie. Dzięki współżyciu, do pochwy kobiety jest wprowadzana sperma, która zawiera prostaglandyny. Są to hormony, które przygotowują szyjkę macicy na poród. Dzięki prostaglandynom może zwiększyć się rozwarcie szyjki, co prowadzi do porodu.

Innym czynnikiem sprawiającym, że seks jest sposobem na przyspieszenie porodu, jest inny hormon – oksytocyna. Oksytocyna jest wydzielana w organizmie kobiety pod wpływem stymulacji sutków i wywołuje skurcze macicy. Jest to także hormon podawany w kroplówce w szpitalu kobietom, których ciąże są przenoszone. O ile kroplówkę musi zlecić lekarz i trzeba ją przyjmować w sali szpitalnej, to seks w ciąży(o ile nie ma przeciwwskazań!) można zlecić sobie samemu w domu.

2. Aktywność fizyczna w ciąży, czyli jak przyspieszyć poród z marszu

Zobacz film: "Poród - kiedy należy udać się do szpitala?"

Spacery w czasie ciąży nie tylko dotleniają organizm, ale także mogą być sposobem na przyspieszenie porodu. W czasie chodzenia, miednica porusza się, pozwalając dziecku ułożyć się odpowiednio przed porodem. Wspomaga go także grawitacja. Obniżające się w łonie dziecko uciska szyjkę macicy, przygotowując ją do porodu. Chodzenie jest także zalecane w pierwszym etapie porodu, gdyż usprawnia ten proces.

Codzienny spacer w ciąży pozwala także na zachowanie formy, co nie będzie bez znaczenia w dniu porodu i w czasie dochodzenia do siebie w połogu. Należy jednak pamiętać, aby aktywność fizyczna w ciąży była umiarkowana. Wyciskanie z siebie siódmych potów może wyczerpać organizm, który w tym czasie bardzo potrzebuje energii.

3. Inne naturalne metody przyspieszenia porodu

Akupunktura i akupresura są uznawane za metody przyspieszające poród, nie ma na to jednak dowodów naukowych. Nie są one jednak niebezpieczne ani dla matki, ani dla dziecka, pod warunkiem, że zabieg wykonuje wykwalifikowany i doświadczony terapeuta.

Inną metodą jest picie herbatki z liści malin. Dzięki niej, kiedy już poród nadejdzie, skurcze będą intensywniejsze, a sam poród będzie przebiegał sprawniej. Nie ma dowodów na to, że taka herbatka przyspiesza poród.

W wielu przypadkach, poród nadchodzi, kiedy przyszła mama się... zrelaksuje. Stres z powodu przedłużającej się ciąży może negatywnie wpłynąć na stan matki. Można wypróbować techniki relaksacyjne i techniki oddechowe. Przydadzą się także w czasie porodu.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze