Trwa ładowanie...

Masaż w ciąży

Masaż w ciąży to temat dość kontrowersyjny zarówno wśród lekarzy, masażystów, jak i samych ciężarnych. W społeczeństwie panuje przekonanie, że ciąża jest przeciwwskazaniem do jakiegokolwiek masowania. Nie jest to jednak prawda. Tylko kobiety w ciąży patologicznej nie powinny korzystać z masażu. Odpowiednio dobrany masaż nie stanowi żadnego zagrożenia dla ciąży fizjologicznej. Masaż w ciąży, jak każda odpowiednio „porcjowana” aktywność fizyczna, przynosi wiele korzyści zdrowotnych, poprawia samopoczucie, a także urodę przyszłej mamy. Kiedy kobiety nie mogą korzystać z masażu w ciąży i jakie właściwości ma tego typu masowanie?

Zobacz film: "Jak dbać o siebie w czasie ciąży?"

spis treści

1. Przeciwwskazania do masażu w ciąży

Ciąża jest naturalnym fizjologicznym stanem kobiety. To nie żadna choroba. Nie wszystkie jednak ciężarne kobiety mogą korzystać z masażu w ciąży. Które nie mogą sobie pozwolić na tego typu relaks? Lista przeciwwskazań obejmuje:

  • ciąże zagrożone poronieniem,
  • krwawienia z dróg rodnych,
  • cukrzycę,
  • skazy krwotoczne,
  • choroby serca,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • anemię,
  • gestozy,
  • choroby nerek, tarczycy i trzustki,
  • patologie ciąży, np. przedwczesne odklejenie się łożyska, przodujące łożysko albo wewnątrzmaciczne zaburzenia rozwoju płodu.

Zabiegom masażu w ciąży nie powinny poddawać się kobiety w pierwszym trymestrze ciąży, a także miesiąc przed wyznaczonym terminem porodu. Specjaliści radzą, że kobiety, które przed zajściem w ciążę nie korzystały z zabiegów salonów piękności, powinny poczekać z masażem do 12 tygodnia ciąży. Decyzję skorzystania z masażu w ciąży zawsze należy skonsultować z lekarzem prowadzącym ciążę. Profesjonalny masażysta przed przystąpieniem do masowania powinien przejrzeć kartę ciąży kobiety i zapoznać się z wynikami jej badań oraz poprosić o pisemną zgodę ginekologa na wykonanie masażu.

2. Zalety masażu w ciąży

Masażysta wykonujący masaż w ciąży musi posiadać odpowiednie kwalifikacje, znać specjalistyczne techniki masażu oraz zdobyć wiedzę z dziedziny fizjologii i patologii ciąży. W czym pomaga masaż w ciąży? Relaksuje, uspokaja, upiększa, zmniejsza napięcie mięśniowe, poprawia krążenie, zapobiega rozstępom skórnym, łagodzi dolegliwości bólowe kręgosłupa, zapobiega obrzękom kończyn dolnych i górnych, a także przyspiesza powrót do kondycji, jaką się miało przed urodzeniem dziecka.

Odpowiednie ugniatanie konkretnych miejsc na ciele poprawia pracę układu limfatycznego, co zapobiega obrzękom w ciąży i zmniejsza opuchliznę nóg. Masaż uelastycznia mięśnie kobiety. Dotyk fizjoterapeuty relaksuje, co znacznie poprawia samopoczucie ciężarnej, która w czasie ciąży przeżywa burzę hormonalną i huśtawkę nastrojów. Kosmetyki używane podczas masażu wygładzają skórę i zapobiegają rozstępom. Masaż w ciąży jest zwykle nieco delikatniejszy niż zwyczajny masaż, ale na pewno nie można określić go jako „głaskanie”.

Najczęściej podczas masażu używa się preparatów uelastyczniających i zapobiegających rozstępom. W ciąży zawsze stosuje się masaż klasyczny, który można przeplatać zamiennie z hydromasażem. Nie zaleca się stosowania masażu z użyciem aparatów, masażu tajskiego ani masażu shiatsu. Refleksoterapię (masaż stóp) powinien wykonywać tylko wykwalifikowany refleksoterapeuta. Jakie rejony ciała można masować w ciąży? Powłoki brzuszne, twarz, grzbiet, pośladki, kark, barki, kończyny górne i dolne. W jakiej pozycji najlepiej masować kobietę w ciąży? W pozycji leżącej na plecach, leżącej na boku albo siedzącej na krześle. Kiedy nie stać cię na profesjonalny zabieg w salonie masażu, twoim masażystą może być partner. Jeśli będzie delikatny i ostrożny, na pewno ci nie zaszkodzi. Najważniejsze, by nie masować okolicy lędźwi i brzucha. Warto wykorzystać podczas masowania różne środki poślizgowe, np. olejki aromatyczne. Kiedy kobieta podczas masażu poczuje się gorzej, powinna niezwłocznie zgłosić te objawy masażyście.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.