Zmiany skórne w ciąży

Mniej więcej w połowie ciąży, a więc w drugim trymestrze dochodzi do przebarwień skóry w różnych miejscach ciała, m. in. na twarzy. Ciemnieją też znamiona, brodawki sutkowe, a także linia pośrodku brzucha, tak zwana kresa biała. Zmiany skórne spowodowane są zwiększoną produkcją barwnika – melaniny. Wychodząc na słońce warto używać kremów ochronnych z filtrami przeciwsłonecznymi. Przebarwienia powinny ustąpić tuż po porodzie. Na brzuchu mogą pojawić się rozstępy, związane z szybkim rozciąganiem i niewystarczającą elastycznością skóry.

Polecane wideo:

Ostuda

Ostuda, inaczej melasma lub melanodermia to przebarwione plamy w obrębie twarzy. Plamy te pojawiają się nagle i dotykają głównie kobiet. Przyczyną powstania ostudy jest nadmierna produkcja melaniny w skórze. Przyczyny melanodermii nie są do końca znane. W większości przypadków, jako powód podaje się dużą aktywność hormonalną u kobiet podczas ciąży lub stosowania tabletek antykoncepcyjnych. Innymi czynnikami, które sprzyjają rozwojowi choroby są zaburzenia miesiączkowania, stany zapalne przydatków, zaburzenia wewnątrzwydzielnicze, choroby wątroby, choroby tarczycy, zaburzenia pracy podwzgórza oraz niektóre leki.

Ostuda polega na ciemnieniu naskórka wokoło ust, nosa i oczu u kobiet o bladej cerze i jaśnieniu u ciężarnych o cerze ciemniejszej. Plamy i przebarwienia związane z melanodermią są zwykle jasnobrązowe lub brązowe. Czasami zmiany skórne mogą przyjmować barwę czarną lub niebieską, jednak ma to miejsce tylko u chorych na melasmę skóry. Plamy ostudowe jeszcze silniej ciemnieją pod wpływem promieni słonecznych.

Trądzik w ciąży

U części kobiet cierpiących na trądzik stan skóry ulega poprawie podczas ciąży. Nie wszyscy jednak mają tyle szczęścia. Czasem trądzik pojawia się u ciężarnych, które wcześniej nie miały tej dolegliwości. Pod wpływem podwyższonego poziomu hormonów, a zwłaszcza androgenów, gruczoły łojowe w skórze powiększają się, pracują intensywniej, produkując więcej sebum. Substancja ta zatyka pory i stwarza idealne środowisko dla rozwoju bakterii odpowiedzialnych za powstawanie stanów zapalnych.

Dość skuteczną metodą na trądzik w ciąży jest ograniczenie ilości tłuszczu w diecie oraz regularna aktywność fizyczna. Spożywanie jakichkolwiek leków przeciwko trądzikowi nie jest wskazane i zawsze należy je skonsultować w lekarzem. Związki chemiczne zawarte w takich preparatach mogą zaszkodzić dziecku. Dotyczy to głównie leków doustnych, ale także miejscowych: retinoidów, nadtlenku benzoilu, niektórych miejscowych antybiotyków. Trądzik i wypryski skórne często samoistnie ustępują w drugim trymestrze.

Rozstępy w ciąży

Rozstępy pojawiają się na skutek pękania włókien kolagenowych pod wpływem gwałtownego rozciągnięcia naskórka lub też zmian hormonalnych, oddziałujących na te włókna. Pojawiają się u ponad połowy ciężarnych. Najczęściej występują na brzuchu, biodrach i z boku piersi, zatem w miejscach, które ulegają największemu rozrostowi w czasie 9 miesięcy ciąży. Rozstępy mają początkowo postać różowoczerwonych kresek, które bledną kilka miesięcy po porodzie. Prawdopodobieństwo ich wystąpienia jest większe u wieloródek, kobiet, które znacznie przybrały na wadze w ciąży oraz u osób z genetycznymi skłonnościami do rozstępów.

Nie ma skutecznej metody na ich uniknięcie, aczkolwiek zapobieganie rozstępom, choć nie zawsze skuteczne, jest bardzo ważne. Leczenie rozstępów jest jeszcze trudniejsze. Ważne, by starać się przybierać na wadze zgodnie z zaleceniami lekarza, systematycznie ćwiczyć w celu utrzymania dobrej formy mięśni, łagodzących siłę nacisku macicy na skórę. W profilaktyce rozstępów zaleca się tłuste kremy i emolienty, stosowane regularnie od drugiego trymestru ciąży. Nie bez znaczenia są także masaże. W ciąży mogą się również pojawić naczyniaki pajączkowate. Są to niewielkie, czerwone znamiona, które pojawiają się pod skórą na całym ciele. Naczyniaki te, które bieleją pod wpływem nacisku, stanowią skupiska naczynek krwionośnych. Występują wskutek zwiększonego poziomu estrogenu we krwi.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Ciaza

Jadziagabi • ostatni post 2 tygodnie temu

1
Artykuły Ciało w ciąży
Ciało w ciąży

Jak modnie ubrać się w święta?

Jak modnie ubrać się w święta?

Sukienka w kratę Sukienka w kratkę jest zawsze modna, szczególnie w sezonie świątecznym. Modny ubiór w ciąży Czarno-biała stylizacja z pewnością sprawdzi się podczas świątecznej kolacji.

Ciało w ciąży

Mąka ziemniaczana - na żołądek, cerę i włosy

Mąka ziemniaczana - na żołądek, cerę i włosy

Mąka ziemniaczana - zastosowanie Mąka ziemniaczana ma szerokie zastosowanie w przemyśle farmaceutycznym, kosmetycznym, spożywczym, chemicznym i włókienniczym. Znajduje się w każdej kuchni - biały proszek dodaje się do ciasta na pieczywo, wypieków i innych...

Ciało w ciąży

Najskuteczniejsze metody na cellulit

Najskuteczniejsze metody na cellulit

Redukcja wagi ciała Rozrastanie się komórek tłuszczowych w czasie tycia może zwiększyć widoczność cellulitu. Z kolei utrata kilku kilogramów może znacząco przyczynić się do zmniejszenia tego defektu skórnego. Z tego względu warto przestrzegać racjonalnej...

Ciało w ciąży

Swędząca skóra w czasie ciąży

Swędząca skóra w czasie ciąży

Swędzenie skóry najczęściej jest niegroźnym efektem ubocznym ciąży, co nie znaczy, że nie przysparza wielu problemów przyszłej mamie.

Ciało w ciąży

Świąd skóry w ciąży

Ciąża i macierzyństwo to okres wielu zmian dla kobiecego ciała. W tym czasie szczególnie istotna jest znajomość własnego organizmu i jego reakcji (...) się to zgłosić do odpowiedniego lekarza. Świąd leczy się przeważnie farmakologicznie....

Ciało w ciąży

Wszystko, co powinnaś wiedzieć o rozstępach

skóry. Najczęściej rozstępy występują u kobiet w ciąży, ale mogą pojawić się także u nastolatków w okresie dojrzewania i u osób ćwiczących intensywnie (...) pod koniec ciąży, w związku ze wzrostem masy ciała i zachodzącymi...

Ciało w ciąży

Kąpiel w ciąży

Ciepła kąpiel jest znanym od wieków sposobem na rozluźnienie mięśni i relaks. Leżenie w wannie wypełnionej wodą pozwala nie tylko oczyścić ciało (...) , ale i uwolnić się od napięcia. Nic więc dziwnego, że wiele kobiet w ciąży...

Ciało w ciąży

Jak dbać o nogi podczas ciąży?

Jak dbać o nogi podczas ciąży?

ważne dla kobiety w ciąży. Jeśli dieta jest nieprawidłowa, negatywnie wpływa na ciało. Podczas gdy wielu ludzi wierzy, że obrzęk stóp (...) Zmiany w organizmie kobiety podczas ciąży powodują również...

Ciało w ciąży

Piegi w ciąży

Piegi w ciąży

Jedne z przebarwień, jakie pojawiają się często w ciąży to piegi na twarzy.