Trwa ładowanie...

Kąpiel w ciąży - wpływ gorących kąpieli na ciężarną

Avatar placeholder
19.03.2021 18:49
Kąpiel w ciąży - wpływ gorących kąpieli na ciężarną
Kąpiel w ciąży - wpływ gorących kąpieli na ciężarną (GettyImages)

Ciepła kąpiel jest znanym od wieków sposobem na rozluźnienie mięśni i relaks. Leżenie w wannie wypełnionej wodą pozwala nie tylko oczyścić ciało, ale i uwolnić się od napięcia. Nic więc dziwnego, że wiele kobiet w ciąży chętnie korzysta z kąpieli. Niektóre ciężarne obawiają się jednak, że gorąca kąpiel w ciąży mogą zaszkodzić maleństwu. Kto ma rację? Czy kąpiel w ciąży to faktycznie niegroźny sposób na rozładowanie napięcia, czy też może ona wpłynąć negatywnie na rozwój płodu?

spis treści

1. Kąpiel w ciąży a zdrowie dziecka

Specjaliści uspokajają, że ciepła kąpiel w ciąży nie stwarza zagrożenia dla ciężarnej i dziecka. Jeżeli jednak temperatura wody przekracza 37°C, temperatura ciała kąpiącej się kobiety wzrasta, co może być niebezpieczne dla płodu.

Badania na zwierzętach wykazały, że gorące kąpiele, zwłaszcza we wczesnym stadium ciąży, mogą powodować wady wrodzone u potomstwa. Tego typu defekty mogą pojawić się w mózgu i kręgosłupie.

Są to tak zwane wady cewy nerwowej. Przykładem takiej wady jest rozszczep kręgosłupa. Ryzyko przegrzania organizmu ciężarnej nie ogranicza się jednak tylko do kąpieli w wannie.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 1"

Prawdopodobieństwo problemów z płodem wzrasta także w przypadku kąpieli w jacuzzi oraz wizyty w saunie. O ile woda w wannie szybko stygnie, w jacuzzi i saunie temperatura jest utrzymywana na stałym wysokim poziomie.

Warto uświadomić sobie, że gdy woda w wannie jest zbyt gorąca, ciężarna może zemdleć lub doznać mdłości, gdyż wysoka temperatura może znacznie obniżyć ciśnienie krwi. To z kolei może wpłynąć na przepływ krwi do dziecka. Taki stan jest zagrożeniem na każdym etapie ciąży.

Jak poznać, czy woda jest wystarczająco ciepła? Zanim wejdziesz do wanny, zanurz w wodzie łokieć. Ta część ciała jest bardziej wrażliwa na temperaturę niż stopy lub dłonie. Woda powinna być wystarczająco ciepła, by móc się w niej zanurzyć od razu. Zbyt gorąca woda może powodować zaczerwienienie skóry oraz pocenie się.

2. Bezpieczna kąpiel dla ciężarnej

Dawniej sądzono, że w czasie kąpieli bakterie mogą dostać się przez pochwę do wnętrza ciała. Dziś wiadomo, że nawet jeśli woda jest zanieczyszczona, zarazki z całą pewnością nie są w stanie dotrzeć do macicy ciężarnej. Mimo to niektóre kobiety są zdania, że odświeżający prysznic jest lepszą opcją niż wanna.

Korzystanie z prysznica, pod warunkiem, że woda jest ciepła, a nie gorąca, to dobry pomysł. Jednak to właśnie w wannie można zrelaksować się i złagodzić towarzyszące ciąży bóle. Jeżeli ciężarnej odeszły wody, kąpiel jest wykluczona. Wówczas należy wziąć prysznic.

W miarę upływu czasu kąpiel w wannie może stać się dla ciężarnej dużym wyzwaniem. Coraz większy brzuch może utrudniać wychodzenie z wanny, dlatego warto zaangażować partnera do pomocy, zwłaszcza jeśli podłoga w łazience jest śliska.

Obecność partnera w domu podczas kąpieli jest ogromnie przydatna także wtedy, gdy łazienka jest zaparowana, a ciężarna czuje się słabo. Otworzenie drzwi pomaga obniżyć temperaturę w łazience i uniknąć zawrotów głowy lub omdlenia.

Ważny jest także odpowiedni dobór kosmetyków. Niektóre mydła i olejki do kąpieli są niewskazane dla ciężarnych. Przed zastosowaniem nowego środka do mycia należy zapoznać się z informacją umieszczoną na opakowaniu.

Następny artykuł: Malowanie paznokci w ciąży
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze