Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Izabela Lenartowicz

Kosmetyki w ciąży: które są bezpieczne?

 Agnieszka Gotówka
06.05.2024 08:03
Kosmetyki w ciąży
Kosmetyki w ciąży (https://stock.adobe.com/)

Kosmetyki w ciąży to temat szeroko dyskutowany. I słusznie, bo w czasie oczekiwania na dziecko ciało kobiety przechodzi wiele zmian adaptacyjnych. Skóra również wymaga specjalnej opieki. A zatem po jakie preparaty sięgnąć? I które składniki kosmetyczne są bezpieczne dla kobiet w ciąży, a których należy unikać? Sprawdzamy.

spis treści

1. Kosmetyki w ciąży: na co zwracać uwagę?

Kiedy omawia się kosmetyki w ciąży na pierwszy plan wysuwa się ich bezpieczeństwo. Tu nie ma kompromisów: w czasie ciąży, poprzez zwiększone stężenie estrogenów, wzrasta nawodnienie skóry oraz przepuszczalność naczyń krwionośnych, co ułatwia wchłanianie kosmetyku z powierzchni skóry. Niektóre substancje mogą zatem przejść do układu krwionośnego matki, a następnie przez łożysko do płodu.

W ciąży wyższe jest też ryzyko powstania odczynów alergicznych (do czego przyczynia się m.in. zmieniona flora bakteryjna oraz pH skóry).

Stąd też bezpieczne kosmetyki w ciąży to takie, które nie zawierają alergizujących składników (silnych konserwantów, barwników oraz substancji zapachowych), jak również silnych detergentów, rozpuszczalników, pochodnych ropy naftowej i kwasu akrylowego oraz silikonów. Zaleca się też unikać takich składników aktywnych jak wyciągi ziołowe, kwasy owocowe oraz olejki eteryczne, które mają działanie teratogenne.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"

Eksperci z Unii Europejskiej sporządzili ponadto spis składników w kosmetykach, które nie są wskazane w czasie ciąży. Są to m.in. alkohol, kofeina, konserwanty z rodziny parabenów, tetracykliny, kwas salicylowy, kwas azelainowy, estradiol, hexachlorofen, nadtlenek benzoilu, kwas kojowy, kwas glikolowy, triclosan, olejek bergamotkowy.

1.1. Jak wpływają na skórę kobiety w ciąży popularne składniki kosmetyczne, takie jak retinol czy kwas salicylowy?

Kobiety w ciąży nie powiny stosować kosmetyków, które zawierają pochodne witaminy A – retinoidy (niektóre z nich, jak izotretinoina czy etretinat, stosowane w kuracjach dermatologicznych, według FDA (Food and Drug Administration) należą do leków grupy X, które wykazują działanie toksyczne na płód).

Badania wykazały, że retinoidy mogą mieć wpływ na wystąpienie rozszczepu podniebienia, wad sercowo-naczyniowych czy układu moczowego. Mogą one również wywołać przedwczesny poród lub poronienie.

I choć w kosmetykach stosuje się niewielkie ich ilości (maksymalne dopuszczalne stężenie retinolu to ok. 0,01%), na czas ciąży i karmienia piersią zaleca się odstawienie kosmetyków z pochodnymi witaminy A..

W kosmetykach często stosowany jest też kwas salicylowy, którego używanie w ciąży jednak nie jest wskazane. A to dlatego, że może on przenikać przez łożysko i dostawać się do krwiobiegu płodu.

2. Jakie kosmetyki są polecane do pielęgnacji ciała i twarzy w ciąży?

Kosmetyki do twarzy w ciąży, podobnie jak inne preparaty dla młodych mam (zwłaszcza karmiących piersią), podlegają ścisłym restrykcjom dotyczącym składu chemicznego. Żaden z nich nie zagrażać zdrowiu i życiu rozwijającego się płodu oraz dziecka mającego ścisły kontakt ze skórą matki.

W czasie ciąży podstawą jest stosowanie dobrej jakości kremu nawilżającego przeznaczonego dla kobiet w ciąży. Unikać natomiast trzeba kremów przeciwzmarszczkowych, w składzie których często obecny jest retionol, będący pochodną witaminy A (w nadmiarze może działać teratogennie).

Kobiety w ciąży często skarżą się też na przebarwienia skóry. To tzw. ostuda (chloasma), w przebiegu której na policzkach i czole kobiet wystawionych na działanie światła słonecznego pojawiają się nierównomierne przebarwienia. Mają najczęściej postać ciemnobrunatnych, nieregularnych plam. W ich rozjaśnieniu pomóc może krem z wyciągiem z ogórka.

Istotne jest też zabezpieczanie skóry przed słońcem, dlatego zaleca się stosowanie kremów przeciwsłonecznych z wysokim filtrem oraz o szerokim spektrum (UVA i UVB).

Z bardzo dużą ostrożnością należy traktować kosmetyki na trądzik w ciąży. W wielu przypadkach nie są konieczne, bo nadmierna ilość estrogenów sprawia, że gruczoły łojowe pracują wolniej, przez co skóra się wygładza, a zmiany trądzikowe zanikają.

Jeśli jednak trądzik będzie się pojawiać, najlepiej jest skonsultować się z dermatologiem.

3. Czy istnieją specjalne linie kosmetyków stworzone z myślą o potrzebach kobiet w ciąży?

Wybór preparatów bezpiecznych dla kobiet ciężarnych jest bardzo duży. Wiele popularnych marek ma w swojej ofercie linie produktową skierowaną do kobiet w ciąży. Mimo to zawsze warto samodzielnie sprawdzić skład kosmetyku.

Kobieta w ciąży bez obaw może sięgać po preparaty zawierające pantenol, betainę, glicerynę, kwas hialuronowy, mocznik, alantoinę, olej parafinowy, olej z ogórecznika i awokado, olejek jojoba i z ziaren pszenicy.

Częstą przypadłością w ciąży są rozstępy. Co prawda główna przyczyna ich powstawania leży w genach, ale można spróbować im zapobiegać. Warto więc używać kosmetyków ujędrniających, poprawiających napięcie skóry. Mogą zwierać w swym składzie witaminę E, ekstrakt z bluszczu, miłorzębu japońskiego, arniki górskiej, skrzypu lub kasztanowca (zwiększa napięcie ścian naczyń krwionośnych i działa przeciwzapalne).

Ta sama zasada obowiązuje w przypadku preparatów antycellulitowych. Aby uszczelnić kruche naczynka, warto zastosować preparaty zawierające wyciąg z kwiatów bzu czarnego, miłorzębu japońskiego, nasion winogron, kasztanowca, aronii.

Przeczytaj również:

Następny artykuł: Kosmetyki do pielęgnacji ciała w ciąży
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze