Świąd skóry w ciąży
Ciąża i macierzyństwo to okres wielu zmian dla kobiecego ciała. W tym czasie szczególnie istotna jest znajomość własnego organizmu i jego reakcji na konkretne bodźce. W ten sposób walka z niepowołanymi konsekwencjami następujących zmian staje się łatwiejsza, a odnowa organizmu – szybsza. Jednym z objawów tego, że w ciele kobiety rozwija się nowe życie są zmiany skórne, czyli świąd.
1. Charakterystyka świądu
Swędząca skóra jest problemem powszechnym wśród przyszłych mam. Jednak przy odrobinie wiedzy, dolegliwości tej można zapobiegać, a objawy łagodzić. Swędzenie skóry wiąże się z wieloma objawami – oprócz odruchowego drapania, czy bezwiednego dotykania i pocierania danego fragmentu skóry, pojawić się może także zaczerwienienie. Podobnie jak symptomy świądu, przyczyny tej dolegliwości mogą być różnorodne. Wśród najczęściej spotykanych warto wymienić nieprawidłową higienę, czy noszenie ubrań z włókien sztucznych. Poza tym, do powstania świądu doprowadzić mogą zwiększone upławy i wzmożona potliwość, prowadząca do łuszczenia naskórka lub do odparzeń – tak, czy inaczej warstwa chroniąca skórę ulega uszkodzeniu. U przyszłych mam bezpośredni związek ze świądem mogą mieć również cukrzyca ciężarnych i zaburzenia hormonalne, wpływające niekorzystnie na florę bakteryjną.
Najczęściej występują dwa rodzaje świądu – swędzenie skóry oraz swędzenie w okolicach intymnych. Pierwszy z nich występuje w wyniku oddziaływania na skórę czynników chemicznych, termicznych, mechanicznych lub elektrycznych. Charakterystyczne dla tego typu dolegliwości jest pojawienie się zmian skórnych. Tymczasem, świąd miejsc intymnych najczęściej jest rezultatem nieodpowiedniej higieny osobistej, reakcji alergicznych, schorzeń dermatologicznych, cukrzycy, a także zmian hormonalnych i neurologicznych.
2. Leczenie i profilaktyka świądu
Świąd nie jest niebezpiecznym zjawiskiem, ale nie wolno go lekceważyć. Jeśli utrzymuje się on dłużej niż kilka dni, powinno się to zgłosić do odpowiedniego lekarza. Świąd leczy się przeważnie farmakologicznie. W ciąży jednak nie jest to możliwe. Zastosowanie silnych leków wpływa, niekoniecznie korzystnie, na płód. W przypadku pojawienia się pierwszych oznak świądu zaleca się przemycie podrażnionego miejsca wodą, przewietrzenie oraz osuszenie. Warto stosować bezzapachowe i natłuszczające kremy lub maści, które są bezpieczne dla kobiet w ciąży.
Aby nie dopuścić do sytuacji wystąpienia swędzenia skóry, należy pamiętać w codziennych czynnościach o kilka podstawowych zasadach. Przede wszystkim trzeba dbać o odpowiednią higienę. Warto używać zwykłego mydła i wystrzegać się szorstkich gąbek. Zbyt częste kąpiele, zwłaszcza te gorące, także sprzyjają wysuszaniu skóry, co zwiększa ryzyko powstania świądu. Wypłukiwana jest także naturalna flora bakteryjna, stanowiąca naturalną ochronę skóry. Najlepiej także używać jak najbardziej naturalnych kosmetyków. Warto pamiętać o odpowiednich ubraniach z naturalnych materiałów przepuszczających powietrze. Skóra, podobnie jak cały organizm, dobrze reaguje także na sprawność fizyczną i świeże powietrze. Skóra to nasza ochrona przed środowiskiem zewnętrznym, warto więc o nią odpowiednio zadbać.