Trwa ładowanie...

Bezpieczna kąpiel

Avatar placeholder
25.04.2019 13:04
Bezpieczna kąpiel
Bezpieczna kąpiel (123rf)

Bezpieczna kąpiel dla dziecka to przede wszystkim kąpiel, podczas której rodzic nie spuszcza z malucha oka. Kąpiel dziecka musi być kontrolowana przez rodzica przez pięć pierwszych lat życia. Do tego czasu maluch nie może pozostawać w kąpieli bez opieki nawet na chwilę. Nieważne czy korzystamy z matek antypoślizgowych, czy siedzisk dla niemowląt do wanny. Bardzo ważna jest także odpowiednia temperatura wody dla noworodka i starszego dziecka.

1. Jak zapewnić dziecku bezpieczeństwo podczas kąpieli?

Bardzo ważne podczas kąpieli jest, aby nie dopuścić do ślizgania się dziecka po dnie wanny. Nawet stabilnie siedzący niemowlak może zsunąć się do wody, jeśli dno wanny jest śliskie. Są wanny z antypoślizgowym dnem, można także zakupić specjalne maty antypoślizgowe do wanny. Takie maty nie sprawdzą się, jeśli dno wanny jest nierównie lub antypoślizgowe – większość z nich przysysa się tylko do równych powierzchni. Żadne "pomoce" tego typu – maty antypoślizgowe czy siedzonka do wanny – nie zapobiegną tragedii, jeśli przy dziecku nie ma osoby dorosłej.

Zasady bezpiecznej kąpieli to także nalewanie do wanienki niewielkich ilości wody. Dla siedzących dzieci wystarczy, jeśli woda sięga do pępka. Około 8 cm wody w wanience wystarczy, aby umyć dziecko. Po zakończonej kąpieli wylewamy wodę, aby dziecko nie mogło do niej wpaść, kiedy stracimy je z oczu.

2. Jak zapewnić dziecku odpowiednią temperaturę podczas kąpieli?

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Przystawianie dziecka do piersi"
Jak zachęcić dziecko do kąpieli?
Jak zachęcić dziecko do kąpieli?

Kąpiel po długim dniu jest dla większości dorosłych osób synonimem relaksu i odpoczynku. Myjąc się,

zobacz galerię

36 st. C to bezpieczna

temperatura wody dla noworodka, a dla niemowląt i dzieci to około 37-38 st. C. Dorośli kąpią się zwykle w około 41-42 st. C. Aby woda miała odpowiednią temperaturę dla dziecka, trzeba, zawsze po nalaniu jej do wanienki sprawdzić jej temperaturę na nadgarstku lub łokciu. Powinna być ciepła, ale nie gorąca. Można także obserwować reakcję skóry: jeśli skóra na nadgarstku lub łokciu zaczerwienia się po włożeniu do wody, jest ona za gorąca. Zawsze ustawiajmy temperaturę wody na odpowiednią. Nalewanie gorącej i czekanie aż ostygnie nie jest najlepszym pomysłem, dziecko w tym czasie może sięgnąć do gorącego kranu lub wody. Na koniec dobrze jest włączyć na chwilę zimną wodę, aby kran nie poparzył dziecka.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze