Trwa ładowanie...

Problem z rozstępami w ciąży - wygląd, zapobieganie, likwidacja

Problem z rozstępami w ciąży - wygląd, zapobieganie, likwidacja
Problem z rozstępami w ciąży - wygląd, zapobieganie, likwidacja

Rozstępy to zmiana ciała, której kobiety chyba boją się najbardziej. Pojawiają się one niestety aż u 50-90% wszystkich ciężarnych, zwykle uwidaczniają się w późniejszych etapach ciąży jako lekko czerwone linie, czasem jednak mogą być nawet purpurowe. Najczęściej występują w dolnej części brzucha, ale mogą również pojawić się biodrach, udach, pośladkach, piersiach, a nawet na ramionach.

spis treści

1. Problem z rozstępami w ciąży - wygląd

U kobiet z jasną skórą rozstępy są zwykle różowawe, a u tych z ciemną karnacją będą jaśniejsze niż skóra, która je otacza.

Rozstępy w ciąży tworzą się w skórze właściwej wskutek upośledzenia fibroblastów – komórek produkujących w skórze włókna kolagenu i elastyny. Są to białka, które tworzą uporządkowaną sieć, dzięki której skóra jest elastyczna, właściwie napięta, jędrna. Włókna kolagenu są bardzo odporne na rozciąganie. Jednak jeśli skóra naciąga je powyżej granic ich naturalnej elastyczności, dochodzi do uwolnienia enzymów, rozkładających włókna kolagenowe i elastynowe.

Zobacz film: "Czego należy unikać w ciąży?"

Rozstępy w ciąży również mają swój cykl życiowy. Na początku są czerwone, purpurowe. Na tym etapie są łatwiejsze do wyleczenia – jest więcej sposobów, jak można sobie z nimi radzić.

 Po pewnym czasie rozstępy zmieniają swój wygląd – stają się słabsze, bledną, mają postać białych, czasem srebrzystobiałych, zagłębionych, nieregularnych linii szerokości kilku milimetrów i długości kilku, kilkunastu centymetrów. W tym momencie są znacznie trudniejsze do wyleczenia. Dlatego ważne jest, aby zająć się nimi jak tylko się pojawią.

2. Problem z rozstępami w ciąży - zapobieganie

Chociaż rozstępy na brzuchu czy piersiach nie są bolesne, może się zdarzyć, że kobieta odczuwa swędzenie lub mrowienie w miejscu ich powstawania. Balsam nawilżający może złagodzić suchość skóry lub swędzenie, natomiast nie zapobiegnie ich powstaniu, niezależnie od tego jak jest skuteczny.

Nie ma sposobu, który w stu procentach zagwarantuje, że rozstępy w ciąży się nie pojawią. Poza tym u jednych kobiet się one pojawiają, a u innych nie. Skłonność do nich może ujawnić się właśnie podczas ciąży. Istnieją jednak pewne czynniki, które mogą sprzyjać ich pojawieniu się:

  • wystąpienie rozstępów u członków rodziny – warto porozmawiać z matką, siostrą, czy pojawiły się również u nich;
  • jeśli w poprzedniej ciąży u kobiety pojawiły się rozstępy, mogą one pojawić się po raz kolejny, chociaż zwykle oznacza to ściemnienie istniejących już rozstępów;
  • gwałtowne lub duże przybranie na wadze;
  • zła dieta;
  • pochodzenie – np. Afroamerykanki mają mniejszą tendencję do nich.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Można jednak spróbować zapobiec rozstępom w ciąży:

  • Należy utrzymać prawidłową wagę w ciąży, to znaczy nie przytyć więcej niż 12 kg.
  • Zdrowa skóra jest mniej podatna na wystąpienie rozstępów w ciąży, a żeby była ona taka, należy stosować prawidłowo zbilansowaną, właściwą dla matek w ciąży dietę. Warto jeść dużo owoców i warzyw, zrezygnować z tłustych sosów, podjadania, słodkich napojów. Ważne jest, aby dieta w ciąży dostarczyła organizmowi odpowiednie ilości cynku, ponieważ ten pierwiastek bierze udział w syntezie włókien kolagenowych w skórze.
  • Ćwiczenia w ciąży – o ile lekarz nie wskaże jakichś przeciwwskazań, warto wykonywać ćwiczenia dopuszczane w określonym trymestrze ciąży.
  • Masaż skóry – można wykonać go w domu za pomocą szorstkiej gąbki czy rękawicy. Będąc pod prysznicem kobieta powinna intensywnie masować biodra, uda i pośladki. By zapobiec rozstępom na brzuchu, trzeba masować go, ale łagodniej. Podczas pocierania piersi należy omijać okolice brodawki. Na zakończenie ciało należy polewać naprzemiennie ciepłą i chłodną wodą.
  • Należy smarować skórę kremami i balsamami, chociaż niekoniecznie tymi na rozstępy, może to być nawet oliwka dla niemowląt. Wiele kobiet stwierdza, że to wystarcza. Oczywiście, jak najbardziej można zastosować kremy przeznaczone do walki z rozstępami w ciąży. Są one bezpieczne dla ciężarnych, choć producenci nie zalecają ich stosowania w pierwszym trymestrze – nie przeprowadzono badań, które określiłyby ich wpływ na ciążę. Można również zakupić preparaty, które przeznaczone są specjalnie dla kobiet w ciąży. Jeszcze przed zakupem warto poprosić o próbkę kosmetyku, by sprawdzić, czy kobieta nie jest uczulona na któryś jego składnik lub nie drażni jej zapach specyfiku. Nakłada się go delikatnie na piersiach, omijając brodawki, masuje zaś intensywnie biodra, pośladki i uda. Polecane jest też wykonywanie peelingu, dzięki któremu skóra łatwiej wchłonie preparat.
Rozstępy w ciąży powstają na skutek uszkodzenia włókien skórnych
Rozstępy w ciąży powstają na skutek uszkodzenia włókien skórnych (123RF)

3. Problem z rozstępami w ciąży - likwidacja

Już po porodzie można usunąć rozstępy za pomocą lasera. Jest to metoda dosyć efektywna, ale droga. Leczenie rozstępów tą metodą wymaga kilku zabiegów lub nawet kilkunastu, w zależności od wybranego rodzaju użytego lasera. Stosując laseroterapię frakcyjną, poprawę zauważyć można już po pierwszym zabiegu.

W przypadku pozostałych metod – mikrodermabrazja i zestawy farmaceutyków – poprawę widać najczęściej po kilku zabiegach, w pierwszej połowie cyklu terapii. W niektórych przypadkach może być potrzebne leczenie podtrzymujące wykonywane zabiegi, co kilka miesięcy. Koszt jednego zabiegu z użyciem lasera waha się od 800 do 2500 zł w zależności od wielkości obszaru, który jest leczony. Mezoterapia – od 150 zł za jeden zabieg, wstrzykiwanie specjalnych preparatów przeciwko rozstępom – 240-400 zł.

Następny artykuł: Rozstępy na piersiach w ciąży
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.