Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Izabela Lenartowicz

Cera w ciąży. Jak się zmienia?

 Agnieszka Gotówka
23.05.2024 09:16
Cera w ciąży
Cera w ciąży (https://stock.adobe.com/)

Cera w ciąży najczęściej ulega znacznej poprawie – staje się bardziej świetlista i promienista. Jest jednak grupa kobiet, u których stan skóry ulega pogorszeniu. A czy zmiany w cerze w ciąży są trwałe? I jak dbać o skórę w tym szczególnym czasie? Sprawdźmy.

spis treści

1. Cera w ciąży. Dlaczego się zmienia?

Ciało kobiety w ciąży przechodzi wiele zmian. Niektóre z nich są widoczne (jak rosnący brzuch), inne, jak choćby burza hormonów, dzieją się wewnątrz organizmu. I to właśnie one mają największy wpływ na to, jak wyglądamy w tym szczególnym czasie.

W przypadku niektórych kobiet w ciąży ich cera staje się bardziej jasna i promienista. Dzieje się tak, ponieważ zwiększa się ciśnienie oraz ilość krwi, dzięki czemu cera jest lepiej odżywiona i dotleniona.

2. Jak ciąża wpływa na kondycję skóry i cerę kobiety?

Niestety, nie wszystkie panie mogą cieszyć się pięknym wyglądem w ciąży. U niektórych kobiet cera staje się matowa, szara i pozbawiona blasku. Dlaczego tak się dzieje?

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 3"

Na pogorszenie cery w ciąży ma wpływ wzrost estrogenów. Pod ich wpływem cera może stać się bardziej przesuszona. Mogą się też pojawić krosty, wypryski lub trądzik.

Zwolnieniu ulega też praca gruczołów łojowych, co sprawia, że zmniejsza się warstwa lipidowa naskórka odpowiedzialna za utrzymywanie odpowiedniego nawilżenia oraz ochronę przed czynnikami zewnętrznymi.

Sucha cera w ciąży pojawia się najczęściej u kobiet o delikatnej i skłonnej do podrażnień cerze oraz z popękanymi naczynkami. Pojawiają się wówczas uciążliwe objawy, jak zaczerwienienie skóry oraz świąd, które mogą nasilać się w kontakcie z czynnikami zewnętrznymi takimi jak wiatr, słońce czy zmiana temperatury.

3. Jakie są najlepsze sposoby na pielęgnację cery w ciąży?

Brzydka cera w ciąży wymaga zaopiekowania. Nie zapominajmy jednak, że wsparcia potrzebuje też skóra pozbawiona problemów. O czym warto pamiętać?

  • Do przemywania twarzy stosuj wodę termalną lub płyn micelarny. Unikaj mydła, bo podrażnia skórę.
  • Codziennie stosuj też krem nawilżający.
  • Unikaj pocierania skóry ręcznikiem.
  • Dla relaksu możesz też nakładać na twarz maseczki o działaniu pielęgnacyjnym. Warto też wykonywać relaksujący masaż twarzy oraz szyi.
  • Jeśli na twarzy zauważysz przebarwienia, zastosuj krem z wyciągiem z ogórka (rozjaśni zmiany).
  • Chroń skórę przed słońcem. Stosuj kremy przeciwsłoneczne z wysokim filtrem oraz o szerokim spektrum (UVA i UVB).
  • Poprawa cery w ciąży to nie tylko efekt stosowania kosmetyków. Znaczenie ma też zdrowa dieta w ciąży oraz aktywność fizyczna.

4. Jakie składniki w kosmetykach są bezpieczne dla cery w ciąży?

Kosmetyki stosowane w czasie ciąży należy wybierać ze szczególną uwagą. Powinny zawierać jak najmniej barwników, substancji aktywnych, substancji zapachowych oraz konserwantów. Tych najczęściej nie mają produkty do skóry wrażliwej, więc warto po nie sięgnąć.

W ciąży należy też unikać kremów przeciwzmarszczkowych. Obecny w nich retionol, który jest pochodną witaminy A, może w nadmiarze działać teratogennie. Podobne działanie wykazują preparaty stosowane w dermatologicznym leczeniu trądziku, stąd w czasie ciąży nie wolno ich stosować.

Trzeba też uważać na witaminę C obecną w kosmetykach. Jej duża ilość nasila skłonności do przebarwień i sprzyja reakcjom uczuleniowym.

Pożądane w kosmetykach dla kobiet w ciąży są natomiast składniki kojące skórę, takie jak: woda termalna, alantoina, wyciąg z rumianku, pielęgnujące kompleksy roślinne.

Przeczytaj również:

Następny artykuł: Makijaż na każdą okazję
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze