Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Izabela Lenartowicz

Ciąża? Uważaj na kosmetyki do pielęgnacji ciała, które stosujesz

Avatar placeholder
05.10.2020 14:52
Ciąża? Uważaj na kosmetyki do pielęgnacji ciała, które stosujesz
Ciąża? Uważaj na kosmetyki do pielęgnacji ciała, które stosujesz (Zdjęcie kobiety / Shutterstock)

Wiele przyszłych mam zastanawia się, czy kosmetyki, których używały do tej pory nie zaszkodzą rozwijającemu się w brzuchu dziecku. Oto kilka wskazówek dotyczących pielęgnacji ciała w czasie ciąży.

spis treści

1. Postaw na naturalne kosmetyki

9 rodzajów sera, które możesz bezpiecznie jeść w ciąży
9 rodzajów sera, które możesz bezpiecznie jeść w ciąży [7 zdjęć]

Cheddar to angielski ser produkowany z krowiego mleka. To jeden z najbardziej popularnych serów nie

zobacz galerię

Jeżeli spodziewasz się dziecka, powinnaś przejrzeć nie tylko półkę z kosmetykami do twarzy, ale także preparaty przeznaczone do pielęgnacji ciała. Przede wszystkim należy znacznie ograniczyć ilość stosowanych kremów, żeli i balsamów. Warto także postawić na naturalne odpowiedniki produktów, bez których ciężko się obyć. Szukaj niezależnie certyfikowanych produktów, w których składzie rzeczywiście znajdują się substancje pochodzenia naturalnego.

2. Sięgnij po produkty bezzapachowe

Zobacz film: "Czego należy unikać w ciąży?"

Nikt właściwie nie wie, co dokładnie znajduje się w syntetycznie wytwarzanych zapachach, występujących w kosmetykach. Producenci stosują ten sam wybieg, umieszczając na etykiecie słowo „woń” czy „zapach”. Pod nim kryje się zazwyczaj kombinacja setek substancji chemicznych. Wiadomo jednak, że jednym z najczęściej wykorzystywanych składników są ftalany, które mogą upośledzić płodność, a także rozwój motoryczny i behawioralny dziecka. Istnieje wiele produktów bezzapachowych, jeżeli jednak bardzo zależy nam na tym, aby pięknie pachnieć, sięgnijmy po produkty zawierające w składzie olejki eteryczne.

3. Zrezygnuj ze SPA, pedicure, farbowania włosów i innych tego typu zabiegów

Okazuje się, że zabiegi pielęgnacyjne i bóle ciążowe idą w parze. Podczas wykonywania większości z nich wykorzystywane są produkty, które zawierają toksyczne substancje. W najzwyklejszym lakierze do paznokci możemy odnaleźć takie związki, jak np. ftalan dibutylu, toluen czy ksylen, które mogą negatywnie wpłynąć na pracę narządów, spowodować uszkodzenie układu nerwowego oraz zaburzenia hormonalne. Można sobie zatem tylko wyobrazić, co zachodzi w naszym organizmie np. podczas opalania natryskowego.

Barwniki zawarte w farbach do włosów mogą zawierać związki odpowiedzialne za powstawanie chłoniaka nieziarniczego, białaczki i raka pęcherza moczowego. Najlepiej w ogóle zrezygnować w czasie ciąży z tego typu zabiegów lub, konsultując się z lekarzem, wybrać odpowiedni moment – niektórzy specjaliści twierdzą, że jest to dozwolone dopiero w drugim lub trzecim trymestrze ciąży. Pamiętajmy, by wybrać dobrze wentylowany salon i poinformować fryzjera o odmiennym stanie, aby mógł użyć farby opartej na naturalnych składnikach.

 

Pielęgnacja ciała nie powinna stwarzać zagrożenia dla zdrowia dziecka, które niebawem ma przyjść na świat. Zachowanie matki w czasie ciąży może w ogromnym stopniu zaważyć na jego przyszłości, dlatego w przypadku jakichkolwiek wątpliwości nie wahajmy się korzystać z porady lekarza.

Następny artykuł: Kosmetyki zakazane w ciąży
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze