Trądzik w ciąży – przyczyny i leczenie
Trądzik w ciąży to efekt zaburzeń hormonalnych, jakie zachodzą w organizmie ciężarnej kobiety. Zwiększony poziom estrogenów powoduje pobudzenie aktywności gruczołów łojowych, które wydzielają duże ilości sebum. A czy istnieją bezpieczne metody leczenia trądziku dla kobiet w ciąży? I czy trądzik w ciąży może wskazywać na jakieś specyficzne potrzeby zdrowotne lub zmiany hormonalne? Sprawdźmy.
- 1. Trądzik w ciąży to nie tylko problem estetyczny!
- 2. Trądzik różowaty w ciąży
- 2.1. Jakie są najczęstsze przyczyny występowania trądziku w ciąży?
- 3. Trądzik w ciąży a płeć dziecka
- 4. Co na trądzik w ciąży?
- 5. Jakie zmiany w pielęgnacji skóry powinna wprowadzić kobieta ciężarna, aby zminimalizować ryzyko trądziku?
1. Trądzik w ciąży to nie tylko problem estetyczny!
Niestety, trądzik nie jest dolegliwością, która znika wraz z zakończeniem okresu dojrzewania. W okresie ciąży może pojawić się trądzik na twarzy lub na plecach, który nie zawsze mija po rozwiązaniu i może towarzyszyć kobiecie również w czasie laktacji.
Jeśli zmiany trądzikowe nie znikną po zakończeniu karmienia piersią, trzeba zgłosić się do dermatologa i włączyć leczenie, by zapobiec powstawaniu blizn potrądzikowych.
2. Trądzik różowaty w ciąży
Bardzo rzadko zdarza się, że w ciąży występuje trądzik różowaty piorunujący, zwany także ropnym zapaleniem skóry twarzy. Występuje głównie u kobiet (sporadycznie u mężczyzn). Podejrzewa się, że na pojawienie się choroby wpływ mają hormony. Nie bez znaczenia są też czynniki immunologiczne i naczyniowe.
Główny objaw to nagłe pojawienie się bolesnych, zlewających się grudek, krost, cyst i guzków, połączonych z czerwono-siniczym rumieniem, zwykle ograniczonym do twarzy, szczególnie w okolicy środkowo-twarzowej.
Im szybciej postawiona diagnoza i wdrożone leczenie, tym mniejsze ryzyko powstawania nieestetycznych blizn.
2.1. Jakie są najczęstsze przyczyny występowania trądziku w ciąży?
Zmiany na skórze w ciąży to najczęściej efekt zaburzeń gospodarki hormonalnej. Zwiększone jest wydzielanie estrogenów, a to powoduje, że gruczoły łojowe wydzielają większe ilości łoju. Zaczopowane zostają ujścia gruczołów łojowych, a w takich warunkach doskonale czują się bakterie beztlenowe, które powodują rozwijanie się zmian trądzikowych.
Do pojawienia się trądziku lub nasilenia go w czasie ciąży prowadzi też wzrost stężenia androgenów.
3. Trądzik w ciąży a płeć dziecka
Wśród ludowych przekonań na temat ciąży znajdziemy takie, które mówi o tym, że pojawienie się zmian trądzikowych zwiastuje pojawienie się na świecie dziecka płci żeńskiej. Argumentowano to faktem, że dziewczynka odbiera urodę mamie. Z kolei piękna cera w ciąży miała wskazywać na to, że kobieta spodziewa się syna.
Teoria ta jednak nie została udowodniona naukowo.
4. Co na trądzik w ciąży?
Leczenie trądziku w ciąży jest nieco utrudnione ze względu na to, że kobieta nie może przyjmować leków tradycyjnie stosowanych w kuracji przeciwtrądzikowej. Podczas wizyty u dermatologa powinna bezwzględnie poinformować lekarza o swoim stanie, by mógł przepisać jej środki dozwolone w czasie ciąży (kwas azelainowy, erytromycyna i klindamycyna, nadtlenek benzoilu).
Zabronione jest leczenie hormonalne z zastosowaniem estrogenów, flutamidu czy spironolaktonu. Dwie ostatnie substancje mogą doprowadzić do wad rozwojowych płodu.
Zdecydowanie wyklucza się także leki na bazie na bazie izotretynoiny. Leku nie wolno stosować w czasie ciąży i w trakcie karmienia piersią, a nawet w okresie starań o dziecko (terapia tym lekiem wymaga stosowania skutecznej antykoncepcji przez cały okres leczenia oraz 1 miesiąc po jego zakończeniu). Jakakolwiek ilość tej substancji w organizmie matki może bowiem przeniknąć przez łożysko do płodu i spowodować wady rozwojowe.
Zabronione są również leki na trądzik oparte na tetracyklinie, które są podawane doustnie. Mogą one spowodować zatrzymanie rozwoju kości oraz zębów u rozwijającego się płodu. Nawet retinodiy stosowane miejscowo nie powinny być stosowane w ciąży, ponieważ mogą przeniknąć przez łożysko i zagrozić rozwojowi płodu. Ich teratogenne działanie może prowadzić do poronień samoistnych, porodu przedwczesnego i wad rozwojowych (m.in. ośrodkowego układu nerwowego (wodogłowie i małogłowie), ucha zewnętrznego, układu sercowo-naczyniowego).
5. Jakie zmiany w pielęgnacji skóry powinna wprowadzić kobieta ciężarna, aby zminimalizować ryzyko trądziku?
Na trądzik w ciąży można stosować tylko te preparaty, które przepisze dermatolog lub skorzystać ze sprawdzonych domowych metod na trądzik. Są wśrod nich: ziołowe kąpiele, maseczki drożdżowe, napary z rumianku lub bratka. Z kolei kosmetyki na trądzik w ciąży powinny być delikatne, o odpowiednim pH i działać nawilżająco.
Aby pozbyć się trądziku należy także pić spore ilości wody, która oczyszcza organizm, a także dbac o zdrową dietę. Warto wprowadzić do jadłospisu większe ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych, witaminy A i E oraz witamin z grupy B.
Konieczna jest też regularna i dokładna higiena twarzy – mycie jej delikatnymi żelami, wycieranie ręcznikami papierowymi, dokładane usuwanie makijażu i nakłądanie go czystymi pędzlami.