Skóra w ciąży
Kobiety spodziewające się dziecka zauważają w swoim ciele szereg zmian. Niektóre z nich, na przykład zwiększenie gęstości włosów, są mile widziane. Inne uchodzą za zło konieczne. Najwięcej niepożądanych zmian pojawia się zwykle na skórze. Niejedna przyszła mama zmaga się z trądzikiem, rozstępami i przebarwieniami. Może się oczywiście zdarzyć, że w czasie ciąży cera będzie wręcz lśniła zdrowiem, ale najlepiej jest przygotować się na pewne problemy ze skórą i właściwie pielęgnować ją, gdy się pojawią.
1. Najczęstsze zmiany skórne w ciąży
Jednym z najbardziej gorących tematów wśród przyszłych mam są rozstępy. Niemal 90% wszystkich ciężarnych doświadcza ich, w miarę jak ich ciała zwiększają obwód. Rozstępy pojawiają się zwykle na brzuchu i piersiach. Wyglądają jak różowe lub czerwone pręgi na skórze. Aby zapobiec ich występowaniu, należy zadbać o aktywność fizyczną i codziennie wcierać w ciało balsamy z witaminą E oraz alfa-hydroksykwasami. Z czasem rozstępy zmieniają kolor i stają się perłowe.
Częstym problemem u ciężarnych jest również ostuda. Są to ciemne plamki na twarzy, które pojawiają się w wyniku zwiększonej pigmentacji. Ryzyko wystąpienia przebarwień można zmniejszyć, aplikując na twarz krem z filtrem SPF50 oraz nakładając czapkę z daszkiem lub kapelusz. Przyszłe mamy powinny także przygotować się na większy przepływ krwi w organizmie skutkujący mocniejszym zabarwieniem skóry twarzy, a także na bardziej intensywną pracę gruczołów łojowych. Cera może stać się wyraźnie bardziej tłusta – w takiej sytuacji pomocne są płyny micelarne, toniki oraz peelingi, które pomagają wyregulować nadmierne przetłuszczanie się skóry.
Jeśli kobieta miała przed ciążą problem z trądzikiem, w okresie oczekiwania na dziecko zmiany trądzikowe mogą się wyraźnie nasilić. Wówczas należy szczególnie dużo uwagi poświęcić właściwej higienie. Codziennie rano i wieczorem należy dokładnie umyć twarz i wklepać w skórę lek na trądzik dozwolony dla ciężarnych. Stosowanie maści na zmiany skórne należy skonsultować z lekarzem.
2. Jak zwalczać problemy ze skórą?
Wiele ciężarnych kobiet z niepokojem dostrzega na swoich nogach żylaki. Są to nabrzmiałe błękitne żyły, których pojawienie się w czasie ciąży ma związek z dodatkowym przepływem krwi przez naczynia krwionośne. Żylaki mogą powodować dyskomfort, a nawet ból. Aby im zapobiegać lub złagodzić istniejące już objawy, należy unikać stania lub siedzenia w jednej pozycji przez długi czas, a także zbyt szybkiego przybierania na wadze.
Ciężarna powinna możliwie dużo chodzić, nakładać specjalne rajstopy, spożywać witaminę C, podpierać stopy na stołku w czasie siedzenia i siedzieć z nogami znajdującymi się wyżej niż głowa. Oprócz żylaków mogą pojawić się także pajączki na twarzy, szyi, klatce piersiowej i rękach. Nie są one bolesne i zwykle znikają po porodzie. Aby nie dopuścić do ich pojawienia się, należy spożywać więcej witaminy C i unikać zakładania nogi na nogę. Jeśli po porodzie pajączki nie ustąpią samoistnie, można zlikwidować je za pomocą lasera lub skleroterapii.
Częstym problemem wśród przyszłych mam jest również sucha, świerzbiąca skóra na brzuchu. Suchość i świerzbienie to wynik rozciągania się skóry, w miarę jak rośnie obwód brzucha. Problem ten można rozwiązać poprzez aplikowanie balsamów nawilżających. Jeśli jednak oprócz silnego świerzbienia w późnym etapie ciąży pojawią się nudności, wymioty, utrata apetytu, zmęczenie oraz żółtaczka, należy skontaktować się z lekarzem. Są to bowiem objawy cholestazy – przypadłości powiązanej z funkcjonowaniem wątroby. Cholestaza pojawia się u jednej ciężarnej na 50. Jeżeli świerzbienie skóry jest intensywne i rozprzestrzenia się na ręce i nogi, może to być oznaką polimorficznych wykwitów u ciężarnych. Są to czerwone, wypukłe plamki na skórze, które znikają po porodzie.
Około czwartego lub piątego miesiąca ciąży ciężarne zauważają ciemną linię na brzuchu biegnącą od pępka w dół. Tak zwana linea negra ciemnieje najprawdopodobniej z powodu braku równowagi hormonalnej w ciąży. Po urodzeniu dziecka linia staje się jaśniejsza i znika. W czasie ciąży mogą pojawić się również małe narośle na skórze pod rękami lub piersiami. Po ciąży znikają one zwykle samoistnie, jeśli jednak tak się nie stanie, można je usunąć. Kobiety ciężarne powinny przygotować się również na przyciemnienie piegów i pieprzyków. Nie sposób zapobiec temu procesowi. Kontakt z lekarzem jest konieczny tylko wtedy, gdy pieprzyk lub piegi zmieniają kształt.
3. Jak dbać o skórę w ciąży?
Właściwa pielęgnacja skóry w czasie ciąży to absolutna podstawa. Na początku należy sprawdzić, czy stosowane przed ciążą produkty nadają się dla ciężarnych. Na wszelki wypadek można zaopatrzyć się w nowe kosmetyki, które mają atesty i są przeznaczone specjalnie dla przyszłych mam. Pielęgnację skóry należy zacząć od mycia. Zwykłe mydła usuwają ochronne olejki ze skóry, dlatego lepszym wyborem są nawilżające płyny do mycia. Po umyciu twarzy należy zaaplikować nawilżający krem z filtrem (SPF 15 to minimum) chroniący przed promieniowaniem UVA i UVB.
Jeśli cera ciężarnej jest tłusta lub skłonna do wyprysków trądzikowych, w pierwszym trymestrze ciąży może doświadczyć znacznego nasilenia się zmian skórnych. Najbezpieczniejszym sposobem ich leczenia jest zastosowanie produktów z kwasem glikolowym, alfa-hydroksykwasami, erytromycyną do stosowania miejscowego lub oczarem wirginijskim. W żadnym wypadku nie należy sięgać po retinoidy oraz kwas salicylowy.
W czasie ciąży warto zadbać również o makijaż, należy jedynie trzymać się zasady, że „mniej znaczy lepiej”. Wystarczy zamaskować niedoskonałości skóry korektorem i podkładem, podkreślić kształt oczu kredką, musnąć rzęsy tuszem i zaaplikować nawilżającą pomadkę na usta, by poczuć się pewnie i wyglądać jak milion dolarów.