Odchudzanie po ciąży
Znaczny przyrost wagi w czasie ciąży, to naturalny sposób przygotowania się organizmu do późniejszego karmienia piersią. Organizm kobiety gromadzi wówczas odpowiednie zapasy tłuszczu. W związku z tym niewskazane jest przechodzenie na dietę ani odchudzanie tuż po porodzie, a jeszcze przed zakończeniem laktacji, bowiem już sam proces karmienia jest swoistą metodą na odchudzanie. W trakcie jego trwania może okazać się, że żadna dieta nie jest nam potrzebna. Karmienie piersią pomaga w utracie zdobytych zapasów, ale by organizm matki utrzymał wysoki poziom energii oraz produkował dostateczną ilość pokarmu, najczęściej niezbędne jest zwiększenie dobowej dawki kalorycznej.
1. Jak schudnąć po ciąży?
Normą uznawaną przez lekarzy, dietetyków jest przyrost masy ciała na poziomie 12 – 15 kg, które następnie udaje się zrzucić w ciągu pierwszego roku. Problem pojawia się wówczas, gdy przytyłaś w ciąży 20 – 30 kg. Chociaż już sam poród powoduje szybką utratę masy ciała (średnio 6 – 7 kg), to jednak z taką nadwyżką walka może być trudniejsza.
Co zatem zrobić, gdy nie mieścisz się w ubrania sprzed porodu, a w użyciu są wciąż te, które nosiłaś w czasie ciąży? Co z poczuciem, że jesteś gruba i nieatrakcyjna? Odpowiedź na to pytanie być może nie będzie łatwa, ale należy pamiętać, że kluczem do odzyskania figury sprzed okresu ciąży jest połączenie zdrowej diety z ćwiczeniami wzmacniającymi i koordynującymi.
Po pierwszych sześciu tygodniach kobiety niekarmiące piersią mogą przejść na dobrą, dobrze zrównoważoną i odpowiednio zbilansowaną dietę. Oczywiście, należy do tematu podejść z rozsądkiem, nie ryzykując zdrowia swojego czy dziecka. Zdecydowanie należy wykluczyć „diety cud”, które oferują spadek masy ciała w granicach kilkunastu kilogramów w dwa tygodnie.
Kobiety karmiące piersią mogą zmniejszyć liczbę kalorii w spożywanych pokarmach. Efekt będzie podobny. Oczywiście w obu przypadkach bezwarunkowo należy ograniczyć słodycze.
2. Ćwiczenia na odchudzanie
Codzienne, niezbyt forsowne uprawianie ćwiczeń powinno sprawić, że po trzech miesiącach odzyskasz swą poprzednią figurę. Oczywiście zakładając, że nie przytyłaś więcej niż zalecane przez lekarzy normy.
Planując program ćwiczeń fizycznych powinnaś zacząć od trzech sesji treningowych na tydzień. Potem możesz zwiększać ich intensywność.
Wybierając rodzaj aktywności fizycznej możesz początkowo zdecydować się na ćwiczenia, w których twoje ciało będzie podparte, np. jazda na rowerze, pływanie lub wodny aerobik. Pamiętaj, by nie wchodzić do wody, jeśli nie ustały krwawienia poporodowe albo rana po cesarskim cięciu nie zagoiła się do końca. Nadrzędną zasadą każdego treningu siłowego jest rozgrzewka trwająca około 5 – 10 minut. Zanim przystąpisz do ćwiczeń, powinnaś rozluźnić mięśnie. Bez względu na formę ćwiczeń, obowiązuje zasada – nie za dużo i nie za szybko.
Każde ćwiczenie może do chwili odzyskania pełnej sprawności fizycznej wiązać się z odczuwaniem bólu. Jeśli tak się dzieje albo masz zawroty głowy, przerwij wysiłek fizyczny. A gdy ból i zawroty utrzymują się dłuższy czas, skonsultuj się z lekarzem.
Anna Liszewska