Okres a karmienie piersią
Wiele kobiet zastanawia się, czy w trakcie karmienia piersią będą miały normalne miesiączki. Niejedna świeżo upieczona mama martwi się wczesnym pojawieniem się okresu, jednak specjaliści uspokajają, że w przypadku miesiączki i karmienia piersią niemal wszystko może uchodzić na normę. Niektóre kobiety mają pierwszy okres po porodzie, gdy dziecko ma 1-3 miesiące, nawet jeśli karmią wyłącznie mlekiem z piersi. Inne mamy karmią również mlekiem modyfikowanym i doświadczają powrotu miesiączki dopiero w momencie odstawienia dziecka od piersi. Cykl miesiączkowy zależy od matki i tego, jak wrażliwa jest na hormonalny wpływ karmienia na organizm. Duże znaczenie ma także częstotliwość karmienia, korzystanie z butelki i smoczka, długość snu dziecka w nocy oraz rozszerzanie diety.
1. Miesiączka po urodzeniu dziecka
Kiedy okres pojawia się po narodzinach dziecka, przez pewien czas może być nieregularny, gdy kobieta karmi piersią. Na początku cyklu może wystąpić tkliwość sutków. Z chwilą powrotu cyklu młoda mama jest znów płodna. Warto uświadomić sobie, że kobieta może odzyskać płodność nawet przed pierwszym cyklem. Zdolność do poczęcia kolejnego dziecka jest z początku uzależniona od ilości czasu, jaki niemowlak spędza, ssąc pierś. Zmiany hormonalne związane z cyklem mogą powodować nie tylko tkliwość piersi, ale i inne tymczasowe objawy: drażliwość, uczucie niepokoju, bóle głowy (często związane z PMS), niewielkie zmniejszenie ilości mleka oraz minimalną zmianę smaku mleka z piersi. Jeśli ilość mleka znacznie się zmniejszyła, można skorzystać z wypróbowanej metody zwiększenia swoich zasobów – przyjmowania suplementu z wapniem lub magnezem od owulacji do 1-2 dnia miesiączki.
2. Antykoncepcja podczas karmienia piersią
Teoretycznie w czasie karmienia piersią ryzyko zajścia w kolejną ciążę jest znikome, ale niejedna świeżo upieczona mama chce mieć pewność możliwie pełnego zabezpieczenia. Większość specjalistów odradza stosowanie antykoncepcji hormonalnej w trakcie karmienia piersią, istnieje jednak kilka opcji, z których można skorzystać. Wielu lekarzy sugeruje karmiącym kobietom tak zwaną minipigułkę, w której znajduje się wyłącznie progestyna. Należy jednak odczekać co najmniej 6 tygodni po porodzie, zanim zacznie się przyjmować jakiekolwiek hormonalne tabletki. Z pigułkami zawierającymi estrogen należy wstrzymać się co najmniej do 6 miesiąca po porodzie. Najlepszy czas na stosowanie tego typu tabletek przychodzi, gdy dziecko spożywa już wiele produktów stałych. Niektóre kobiety karmiące piersią decydują się na założenie tak zwanej spirali.
Problemem wielu karmiących piersią matek jest suchość pochwy, która utrudnia uprawianie seksu. Suchość może wręcz uniemożliwiać bliskie kontakty z partnerem. Jej powodem są zmiany hormonalne związane z karmieniem. Na szczęście jest to tylko tymczasowy problem, który można przezwyciężyć poprzez przedłużoną grę wstępną lub stosowanie lubrykantów.
Karmienie piersią jest dla wielu świeżo upieczonych mam niesamowitym przeżyciem. Wiele z nich ma jednak wątpliwości dotyczące swojego cyklu miesięcznego i okresu. Obawy dotyczące ryzyka zajścia w ciążę są zupełnie naturalne.