Badanie płci po poronieniu – dowiedz się, do czego jest potrzebne
Badanie płci po poronieniu umożliwia przede wszystkim dopełnienie formalności. Znajomość płci dziecka jest warunkiem uzyskania dokumentów potrzebnych m.in. do zarejestrowania go w Urzędzie Stanu Cywilnego i organizacji pochówku, ale także uzyskania zasiłku pogrzebowego i urlopu macierzyńskiego. Dodatkowo test może dostarczyć cennych informacji o przyczynach obumarcia ciąży.
1. Prawa rodziców po poronieniu
Po poronieniu rodzice mają prawo do zarejestrowania dziecka w Urzędzie Stanu Cywilnego – uzyskają dzięki temu oficjalny akt urodzenia, ze specjalną adnotacją o tym, że dziecko urodziło się martwe. Ten dokument umożliwia natomiast skorzystanie z pozostałych uprawnień, czyli prawa do przeprowadzenia pochówku oraz uzyskania określonych świadczeń.
Rodzice mogą np. otrzymać zasiłek pogrzebowy (w wysokości 4000 zł) oraz ubiegać się o odszkodowanie (jeśli ich polisa obejmuje utratę ciąży). Kobiety mają natomiast prawo do 8-tygodniowego urlopu macierzyńskiego.
2. Dlaczego badanie płci po poronieniu może być niezbędne?
Aby jednak zarejestrować dziecko w urzędzie i otrzymać akt urodzenia, konieczna jest znajomość płci. W przypadku wielu poronień (szczególnie w pierwszym trymestrze), jej ustalenie może być trudne ze względu zbyt mały wiek płodu. Wtedy z pomocą przychodzą badania genetyczne – warto o nich wiedzieć, ponieważ prawa przysługują rodzicom bez względu na to, w którym momencie ciąży doszło do poronienia.
3. Badanie płci po poronieniu – na czym polega?
Badanie płci poronionego płodu polega na sprawdzeniu, czy w jego genach występuje chromosom Y. Test przeprowadza się na próbkach dostarczonych do laboratorium. Najczęściej są to fragmenty kosmówki (czyli zewnętrznej błony płodowej), ale może to być inny materiał pochodzący z poronienia i odpowiednio zabezpieczony (np. umieszczony w soli fizjologicznej lub bloczku parafinowym). Zdarza się, że przed wydaniem wyniku laboratorium prosi o wgląd do dokumentacji medycznej – dzieje się tak np. w przypadku ciąż bliźniaczych.
4. Jak wygląda badanie płci po poronieniu w domu?
W przypadku poronienia w domu, rodzice powinni samodzielnie zabezpieczyć materiał do badania. Najlepiej umieścić go w jałowym pojemniku wypełnionym solą fizjologiczną (zarówno pojemnik, jak i sól można kupić w każdej aptece). Następnie należy dostarczyć go do lekarza prowadzącego ciążę lub na oddział ginekologiczno-położniczy, gdzie próbka zostanie skierowana na badania potwierdzające obecność tkanki płodu. Może też zostać od razu podzielona, by umożliwić rodzicom zlecenie badania płci.
5. Badania po poronieniu – warto je poszerzyć
Można przeprowadzić też badania genetyczne pod kątem przyczyn poronienia. Dzięki takim testom rodzice mają szansę dowiedzieć się, czy powodem poronienia była wada zarodka i czy istnieje ryzyko utraty kolejnych ciąż. Jeżeli do poronienia doszło przez wadę genetyczne dziecka, tylko badanie samego płodu może to wykazać. Poszerzenie badań płci może też ukierunkować dalszą diagnostykę, zwiększając szanse rodziców na zdrowe dziecko w przyszłości.