Trwa ładowanie...

Akt urodzenia – charakterystyka, historia, rejestracja dziecka

Avatar placeholder
31.03.2021 17:14
Akt urodzenia – charakterystyka, historia, rejestracja dziecka
Akt urodzenia – charakterystyka, historia, rejestracja dziecka (123rf)

Akt urodzenia jest niezwykle ważnym dokumentem, ponieważ dzięki niemu mamy możliwość zarejestrowania nowego członka rodziny w urzędzie. Każde człowiek posiada swój akt urodzenia i nie można go zgubić. Do czego ludziom konieczne są akty urodzenia i co się stanie, jak swój zgubimy?

spis treści

1. Akt urodzenia – charakterystyka

Aktem urodzenia nazywany dokument stanowiący akt narodzin nowego człowieka. Akt urodzenia nazywany jest inaczej aktem stanu cywilnego, z tego względu, że jest przez ten urząd tworzony, wydawany i jest w nim przechowywany.

Na co wpływa kolejność urodzenia
Na co wpływa kolejność urodzenia [4 zdjęcia]

Jesteś najmłodszy czy najstarszy z rodzeństwa? Dotąd wielu psychologów uważało, że kolejność urodzenia

zobacz galerię

W akcie urodzenia zawarte jest kilka ważnych informacji:

Zobacz film: "W jaki sposób zmienia się zachowanie dziecka od drugiego roku życia?"
  • imię i nazwisko dziecka;

  • data urodzenia;

  • miejsce urodzenia;

  • płeć;

  • imiona i nazwiska rodziców;

  • miejsce zamieszkania rodziców;

  • miejsce urodzenia rodziców;

  • daty urodzenia rodziców.

Jeżeli zdarzy się sytuacja, że dziecko urodzi się martwe albo po kilkach dni od urodzenia umrze, to należy ten fakt zgłosić do urzędu stanu cywilnego najpóźniej do 3 dni. Urząd wyda akt urodzenia, jednak ze stosowaną adnotacją.

Wszystkie akty urodzenia są częścią księgi stanu cywilnego. Akty urodzenia przechowywane są w tychże urzędach albo w archiwum państwowym. W niektórych przypadkach istnieje możliwość uzyskania odpisu aktu urodzenia.

2. Akt urodzenia – historia

Akty urodzenia mają swoją historię. Kiedyś były znane jedynie dokumenty, które poświadczały podchodzenie człowieka, jednak wystawiane były tylko osobom pochodzenia szlacheckiego. Przed i w czasie pierwszej wojny światowej dokumenty, które stwierdzały pochodzenie i miejsce urodzenia, były wystawiane przez instytucje religijne – synagogi, parafie katolickie. Osoby pełniące najwyższe funkcje w instytucjach religijnych miały uprawnienia dzisiejszych urzędników państwowych.

Na terenach różnych miast, zaborów ludzie posługiwali się innym językiem podczas tworzenia dokumentów. W latach 1808 – 1868 w Księstwie Warszawskim, a kolejno w Królestwie Polskim dokumenty wystawiano w jężyku polskim, a do roku 1915 tworzono je po rosyjsku.

Musisz to wiedzieć

3. Akt urodzenie – rejestracja dziecka

Rodzicie mogą zgłaszać narodziny dziecka, do 21 dni po jego urodzeniu. Jest to dokładnie trzy tygodnie od daty wpisanej na karcie szpitalnej dziecka. Należy zgłosić się do urzędu stanu cywilnego. Zarejestrować dziecko może jeden z rodziców albo pełnomocnik przez nich wybrany. Dziecko należy zgłosić w tym mieście, w którym przyszło na świat, np.: dziecko urodziło się w Katowicach, a rodzice mieszkają na stałe w Gdańsku, to muszą zgłosić fakt urodzenia dziecka w urzędzie w Katowicach. Należy o tym pamiętać, ponieważ do niedawna można było rejestrować dziecko w mieście, którym mieszka na stałe.

Co ważne nie trzeba ze sobą zabierać do urzędu stanu cywilnego nic oprócz dowodu osobistego – jeżeli dziecko rejestruje pełnomocnik, powinien okazać stosowne upoważnienie. Dziecko dostaje meldunek razem z wydaniem aktu urodzenia, jest to adres, pod którym dziecko faktycznie będzie mieszkało. Sytuacja ma się tak samo, jeżeli chodzi o nadanie numer PESEL dla dziecka. Podczas odbioru aktu urodzenia urzędnik dokładnie o wszystkim poinformuje i pokaże.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze