Trwa ładowanie...

Skrócony odpis aktu urodzenia – przepisy, zupełny odpis aktu urodzenia, wniosek

Skrócony odpis aktu urodzenia otrzymujemy w Urzędzie Stanu Cywilnego. Po narodzinach dziecka w urzędzie otrzymuje się jeden odpis aktu urodzenia dziecka bezpłatnie w momencie zarejestrowania dziecka i jest to właśnie skrócony odpis aktu urodzenia. Jeżeli potrzebujemy więcej niż jednej kopii skróconego odpisu aktu urodzenia dziecka bądź zupełnego aktu urodzenia należy złożyć w Urzędzie Stanu Cywilnego wniosek i zapłacić opłatę skarbową.

Zobacz film: "Kiedy rozpocząć współżycie po porodzie? [Specjalista radzi]"
spis treści

1. Skrócony odpis aktu urodzenia - przepisy

Skrócony odpis aktu urodzenia rodzice otrzymują w momencie zarejestrowania dziecka w Urzędzie Stanu Cywilnego. Pierwszy egzemplarz skróconego odpisu aktu urodzenia dziecka jest bezpłatny, jednak jeśli rodzice potrzebują kolejnych kopii, wymaga to już uiszczenia opłaty skarbowej i złożenia właściwego wniosku w Urzędzie Stanu Cywilnego.

Przepisy dotyczące skróconych i zupełnych aktów urodzenia dziecka są zawarte w Ustawie z dnia 28 listopada 2014 r. Prawo o aktach stanu cywilnego (Dz. U. z 2014 r. poz. 1741 z późn. zm.) oraz Konwencji nr 16 Międzynarodowej Komisji Stanu Cywilnego sporządzonej w Wiedniu 8 września 1976 r. dotyczącej wydawania wielojęzycznych odpisów aktów stanu cywilnego (Dz. U. z 2004 r. Nr 166 poz. 1735).

Co może was zaskoczyć po pojawieniu się dziecka?
Co może was zaskoczyć po pojawieniu się dziecka? [6 zdjęć]

Narodziny dziecka sprawiają, że przed jego rodzicami otwierają się nagle wrota do zupełnie nowego życia

zobacz galerię

2. Skrócony odpis aktu urodzenia - charakterystyka

Skrócony odpis aktu urodzenia dziecka przedstawia treść aktu urodzenia dziecka zgodną z aktualną jego treścią. Co ważne skrócony odpis aktu urodzenia dziecka nie zawiera żadnych informacji na temat zmian dokonywanych w akcie urodzenia dziecka w ciągu minionych lat. W Urzędzie Stanu Cywilnego można również otrzymać wielojęzyczny skrócony odpis aktu urodzenia dziecka. Należy go wybrać z urzędu, gdy rodzice dziecka załatwiają sprawy w urzędach zagranicznych. Warto zauważyć również, że wielojęzyczny skrócony akt urodzenia nie wymaga tłumaczenia.

Obecnie zarówno skrócony odpis aktu urodzenia oraz odpis zupełny można uzyskać zarówno w formie papierowej, jak i elektronicznej.

3. Skrócony odpis aktu urodzenia - zupełny odpis aktu urodzenia

Skrócony odpis aktu urodzenia różni się od zupełnego aktu urodzenia. W przeciwieństwie do skróconego odpis aktu urodzenia zupełny akt zawiera dużo więcej informacji i jest zdecydowanie bardziej obszerny. O ile skrócony odpis aktu urodzenia dziecka zawiera jedynie aktualne informacje, to zupełny akt zawiera również wszystkie zmiany od momentu jego sporządzania.

ZOBACZ TAKŻE:

4. Skrócony odpis aktu urodzenia - wniosek

Skrócony odpis aktu urodzenia dziecka wymaga złożenia wniosku, jeżeli potrzebujemy dodatkowej kopii aktu urodzenia. Wniosek o skrócony odpis aktu urodzenia można obecnie złożyć za pomocą internetu, ale też osobiście i listownie. Druki o wydanie skróconego odpisu aktu urodzenia są dostępne w Urzędzie Stanu Cywilnego.

Wypełniając wniosek, należy zaznaczyć sposób odebrania skróconego odpisu aktu urodzenia oraz dołączyć do niego potwierdzenie wpłacenia opłaty skarbowej. Do wniosku o skrócony odpis aktu urodzenia dziecka należy dołączyć również dokumenty, które wykażą twoje prawo do uzyskania skróconego odpisu aktu urodzenia dziecka.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.