Trwa ładowanie...

Sprawy urzędowe po porodzie

Gdy przychodzi na świat długo oczekiwana kruszynka, po kilku dniach niczym nie zmąconej radości, przychodzi czas na formalne, codzienne, urzędowe sprawunki. Maluszka trzeba przecież zameldować, nadać mu numer PESEL, zarejestrować go w USC. Jak to zrobić, w jakim terminie i jakie dokumenty są niezbędne?

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"

spis treści

1. Sporządzenie aktu urodzenia

Jeśli rodziłaś dziecko w szpitalu, ten musi w ciągu 14 dni od przyjścia dziecka na świat, zgłosić ten fakt w Urzędzie Stanu Cywilnego (stosownym dla tego szpitala). Wówczas Ty lub ojciec dziecka, z dowodami osobistymi oraz skróconym odpisem aktu małżeństwa, zgłaszacie się do USC i tam wyrabiany jest akt urodzenia Waszej pociechy. Czas, jaki macie na załatwienie tej sprawy to 14 dni. Przy rejestracji musicie znać już imiona dziecka. Zazwyczaj podaje się dwa. Bezpłatnie otrzymujecie trzy akty skrócone urodzenia, kolejny to koszt 5zł. Jeśli zapragniecie zmienić imię malca, macie na to pół roku.

Sprawy wyglądają trochę inaczej jeśli:

 • rodziłaś poza szpitalem – wówczas potrzebne jest jeszcze zaświadczenie lekarskie, które zamiast szpitala, rodzic (zazwyczaj tata ) niesie do urzędu w ciągu 14 dni od urodzenia. Reszta pozostaje bez zmian. Akt jest wydany szybciej – od razu.
 • jesteś po rozwodzie – potrzebne jest orzeczenie sądowe lub akt małżeństwa z adnotacją o rozwodzie (odpis skrócony). Jeśli od rozwodu nie minęło 300 dni, dziecko rejestruje się jako małżeńskie (oczywiście jeśli ojcem jest były mąż).
 • nie masz męża – panna. Potrzebny jest Twój odpis aktu urodzenia. Formalnie, dziecko w takim przypadku nie ma ojca. Jeśli mężczyzna, Twój partner, chce je uznać, czyni to w USC przed kierownikiem tego urzędu w Polsce lub Konsulem Polskim – jeśli sprawa ma miejsce za granicą.
 • nie masz męża – wdowa. Potrzebny jest odpis aktu zgonu męża.

2. Pozostałe formalności

 • Zameldowanie dziecka

Zgłaszacie we właściwym biurze meldunkowym. Jeśli meldujecie maluszka tam, gdzie mieszka tata dziecka, musicie przy tym być oboje. Potrzebne są dowody osobiste i skrócony akt urodzenia dziecka.

Zgłaszacie się także w biurze meldunkowym. PESEL nadawany jest z urzędu, w chwili nadejścia odpisu skróconego aktu urodzenia z USC, właściwego ze względu na miejsce urodzenia. Po wpisanie numeru PESEL należy zameldować się osobiście z książeczką zdrowia dziecka lub odpisem aktu urodzenia.

Pisemny wniosek o becikowe składasz w urzędzie gminy lub w ośrodku pomocy społecznej (tam, gdzie wypłacane są świadczenia rodzinne) w czasie 12 miesięcy od dnia narodzin dziecka (zmiana wprowadzona w czerwcu 2007 roku, wcześniej był termin 3 miesięcy). Wniosek złożony po terminie pozostanie bez rozpoznania. Dokumenty, które należy mieć, to:

 • dokument tożsamości osoby ubiegającej się
 • skrócony odpis aktu urodzenia
 • pisemne oświadczenie, że na dziecko nie zostało wcześniej pobrane becikowe
 • zaświadczenie lekarskie o opiece medycznej od 10- go tygodnia ciąży.

Sprawdź, jakie jeszcze sprawy urzędowe przed wami:

 • paszport dla dziecka
 • chrzest
 • zameldowanie
 • PESEL dla noworodka
 • rejestracja noworodka.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.