Trwa ładowanie...

Akt urodzenia – charakterystyka dokumentu, procedura sporządzenia

Avatar placeholder
Magdalena Wawszczak 05.04.2019 10:34
Akt urodzenia – charakterystyka dokumentu, procedura sporządzenia
Akt urodzenia – charakterystyka dokumentu, procedura sporządzenia (123rf)

Akt urodzenia to najprościej mówiąc akt stanu cywilnego potwierdzający narodziny dziecka. Jest to wyłączny dowód dotyczący tego zdarzenia. Warto wiedzieć, że jest to dokument przechowywany przez urząd stanu cywilnego, na którego obszarze zostało urodzone dziecko. Jakie są procedury związane z aktem urodzenia?

spis treści

1. Akt urodzenia – charakterystyka dokumentu

Kiedy należy zgłosić do stanu cywilnego urodzenie dziecka, kiedy odbywa się rejestracja dziecka? Procedura mówi, iż urodzenie dziecka trzeba koniecznie zgłosić 14 dni w przydzielonym urzędzie stanu cywilnego, aby został wydany akt urodzenia. Również, jeśli dziecko urodziło się martwe należy to zdarzenie zgłosić w odpowiednim urzędzie – powinno to nastąpić w ciągu 3 dni. Takie zdarzenie wymusza od urzędu akt urodzenia wraz z adnotacją, iż dziecko nie żyło w momencie narodzin – wówczas nie istnieje potrzeba wystawienia aktu zgonu. Kto jest zobowiązany do zgłoszenia urodzenia dziecka? Po pierwsza jest to ojciec dziecka lub inna osoba obecna przy porodzie, lekarz lub położna, a także matka dziecka, jeśli jej stan zdrowia na to pozwala. Takiego zgłoszenia dokonuje się w formie ustnej.

Akt urodzenia to jeden z ważniejszych dokumentów potwierdzający narodziny dziecka
Akt urodzenia to jeden z ważniejszych dokumentów potwierdzający narodziny dziecka
Zobacz film: "Pomysły na rodzinną aktywność fizyczną"

Zgodnie z ustawą, akt urodzenia zawiera takie informacje, jak: nazwisko, imię (imiona) oraz płeć dziecka, miejsce oraz datę urodzenia, nazwiska, nazwisko rodowe rodziców, miejsce zamieszkania każdego z rodziców w chwili urodzenia dziecka, nazwisko i imię zgłaszającego urodzenie dziecka, dane dotyczące zakładu opieki zdrowotnej, w przypadku jeśli urodzenie dziecka zgłaszane jest przez zakład. Taka sytuacja jest możliwa, jeśli dziecko urodziło się w szpitalu lub zakładzie zobowiązanym do zgłaszania tego typu wydarzeń. Jak wystawia się akt urodzenia sytuacji, gdy rodzice dziecka są nieznani? Akt urodzenia dziecka przygotowuje się na podstawie orzeczenia sądu opiekuńczego. Sąd opiekuńczy musi ustalić miejsce i datę urodzenia dziecka oraz nadać imię, nazwisko oraz określić, jakie są imiona rodziców oraz ich nazwiska rodowe. Wszystkie te informacje zawiera akt urodzenia.

To też warto wiedzieć

Rejestracja dziecka odbywa się w urzędzie stanu cywilnego. Co się dzieje w przypadku, gdy żadne z rodziców niemowlęcia nie mieszka na obszarze stanu cywilnego, gdzie doszło do narodzin dziecka? W takim przypadku urodzenie dziecka zgłasza się do urzędu stanu cywilnego, gdzie doszło do narodzin dziecka lub do urzędu stanu cywilnego miejsca zamieszkania rodziców lub jednego z nich, który ma obowiązek wystawić akt urodzenia.

Nowe świadczenia rodzinne – sprawdź, czy ci przysługują
Nowe świadczenia rodzinne – sprawdź, czy ci przysługują [5 zdjęć]

Z dniem 1 stycznia 2016 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące świadczeń rodzinnych. Jakie zmiany

zobacz galerię

2. Akt urodzenia - procedura sporządzenia

Akt urodzenia sporządza się na podstawie zaświadczenia wystawionego przez lekarza lub odpowiedni zakład służby zdrowia. Do wymaganych dokumentów zaliczymy: pisemne zgłoszenie urodzenia dziecka, podanie o wydanie 3 odpisów aktu urodzenia. Kiedy zgłoszenie dokonywane jest przez osobę upoważnioną, wówczas potrzebne jest oświadczenie rodziców o nadanych imionach. Do wglądu przedstawia się między innymi: dowody osobiste, odpis skrócony aktu małżeństwa rodziców, odpis skrócony aktu urodzenia matki (kiedy matka jest panną), odpis skrócony aktu małżeństwa z adnotacją o rozwodzie, odpis skrócony aktu zgonu męża lub aktu małżeństwa, kiedy matka jest wdową. Od 1 stycznia 2017 rok podanie jest zwolnione z opłaty skarbowej.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze