Trwa ładowanie...

Rejestracja dziecka

W 2015 roku weszły w życie przepisy zmieniające termin zgłoszenia dziecka w Urzędzie Stanu Cywilnego. Teraz rodzice mają na to 3 tygodnie. Przeczytaj, dokąd się udać, by zarejestrować dziecko oraz gdzie otrzymasz metrykę i PESEL dziecka.

Zobacz film: "Ciekawe gry i zabawy dla całej rodziny"

Akt urodzenia dziecka wystawiany jest w Urzędzie Stanu Cywilnego. Zawiera takie informacje, jak: imiona, nazwisko dziecka, datę i miejsce urodzenia, płeć i dane rodziców. Dokument potwierdzający fakt narodzin otrzymuje się w szpitalu, w którym rodziło się dziecko. Szpital, w którym odbył się poród, ma obowiązek w ciągu 14 dni zgłosić fakt przyjścia na świat twojego dziecka do właściwego dla niego urzędu stanu cywilnego. Jeśli dziecko nie rodziło się w szpitalu, tata sam niesie zaświadczenie lekarskie o dacie urodzenia do USC (czyli załatwia to, co zwykle robi szpital) i na to również ma 14 dni od daty porodu. Akt jest wtedy sporządzany od ręki. Urzędnik wydaje bezpłatnie trzy skrócone odpisy aktu urodzenia, każdy kolejny kosztuje 5 zł.

spis treści

1. Rejestracja noworodka

Rejestracja dziecka musi nastąpić w ciągu 14 dni od jego narodzin. Rodzice lub rodzic powinni zgłosić się do USC z dowodami osobistymi i skróconym aktem małżeństwa. Udając się do USC powinno mieć się już wybrane imię dla dziecka (nie więcej niż dwa).

Osoby, które mogą zgłosić urodzenie dziecka to:

  1. Ojciec dziecka;
  2. Matka dziecka, jeżeli jej stan zdrowia na to pozwala;
  3. Inna osoba obecna przy porodzie; lekarz albo położna;
  4. Jeżeli urodzenie nastąpiło w zakładzie opieki zdrowotnej, do zgłoszenia zobowiązany jest ten zakład.

Jeżeli matka jest panną:

  • składa swój odpis aktu urodzenia
  • dowód osobisty

Podstawa prawna: Art. 42 ust.2 prawa aktu stanu cywilnego /Dz. U. z 1986r. Nr 36 poz. 180 z późniejszymi zmianami/.

Rozwódka:

  • odpis aktu małżeństwa z adnotacją o rozwodzie lub sentencję wyroku rozwodowego

W przypadku, gdy od rozwodu nie minęło 300 dni, istnieje domniemanie, że ojcem dziecka jest były mąż i wtedy rejestruje się je jako dziecko małżeńskie.

Podstawa prawna: Art. 42 ust.2 prawa aktu stanu cywilnego /Dz. U. z 1986r. Nr 36 poz. 180 z późniejszymi zmianami/.

Wdowa powinna dostarczyć:

  • odpis aktu małżeństwa,
  • dowód osobisty.
  • odpis aktu zgonu małżonka.

Tak, jak w przypadku rozwodu, i tu obowiązuje zasada 300 dni (domniemanie ojcostwa).

2. Dziecko spoza związku małżeńskiego

Dziecko, które pochodzi spoza związku małżeńskiego, formalnie nie ma ojca. Jeśli ojciec chce uznać dziecko, może to zrobić za zgodą matki przed kierownikiem USC lub sądem opiekuńczym, a za granicą - przed polskim konsulem. Muszą być przy tym obecni oboje rodzice.

Podstawa prawna: Art. 40 ust.1 prawa aktu stanu cywilnego /Dz. U. z 1986r. Nr 36 poz. 180 z późniejszymi zmianami/.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.