Trwa ładowanie...

Adopcja ze wskazaniem

Adopcja ze wskazaniem to legalna, choć nieujęta bezpośrednio w przepisach forma adopcji, która umożliwia skrócenie procesu adopcyjnego z kilku lat do kilku tygodni lub miesięcy. Według niektórych jest to obchodzenie przepisów, ale według innych jest to działanie pozwalające dziecku trafić jak najszybciej do rodziców, którzy chcą je zaadoptować, zamiast przebywać w instytucjach opiekuńczych aż do momentu zakończenia wszelkich formalności, w tym szukania odpowiedniej rodziny.

Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"

spis treści

1. Co to jest adopcja ze wskazaniem?

Skrócenie czasu oczekiwania na dziecko oraz pobytu dziecka w placówkach opiekuńczych jest możliwe dzięki temu, że adopcja ze wskazaniem pozwala rodzicom biologicznym od razu wybrać rodziców adopcyjnych dla ich dziecka. Zaznaczają to we wniosku do sądu, pomijając procedury wyboru rodziców adopcyjnych dla dziecka przez instytucje opiekuńcze.

1.1. Adopcja ze wskazaniem - prawo

Adopcja ze wskazaniem nie jest ujęta bezpośrednio w przepisach, ale nie istnieje przepis jej zabraniający.

Zgoda na adopcję ze strony rodziców biologicznych dziecka musi być wyrażona po 6 tygodniach od urodzenia dziecka. Do tego czasu wszelkie umowy osób chcących adoptować dziecko z rodzicami biologicznymi są nieważne. Jeśli początkowo rodzice się zgodzili, do 6 tygodni od urodzenia mogą zmienić zdanie bez żadnych konsekwencji.

1.2. Adopcja ze wskazaniem - procedura

Adopcja ze wskazaniem z założenia skraca czas poświęcany na procedury. Umożliwia dziecku bardzo szybkie trafienie do adopcyjnych rodziców - już po 6 tygodniach od urodzenia można rozpocząć procedury adopcyjne.

Rodzice biologiczni składają do wydziału rodzinnego sądu:

 • oświadczenie o zrzeczeniu się praw do dziecka, z zaznaczeniem, kto ma je adoptować,
 • metryki urodzenia rodziców dziecka,
 • akt urodzenia dziecka.

Rodzice adopcyjni składają równocześnie do sądu;

 • wniosek o pełne przysposobienie dziecka,
 • odpis aktu małżeństwa w przypadku rodziców adopcyjnych,
 • odpis aktu urodzenia, jeśli adoptuje osoba samotna,
 • zaświadczenie o stanie majątkowym,
 • zaświadczenie o stanie zdrowotnym.

Adopcja ze wskazaniem w rodzinie lub wśród najbliższych przyjaciół nie powinna wywołać dodatkowych formalności.

Jednak w przypadku, kiedy matka chce oddać dziecko obcym osobom, sąd zwykle bada dokładniej całą sprawę. Może więc:

 • odesłać potencjalnych rodziców dziecka na badania psychologiczne,
 • zalecić wywiad środowiskowy przeprowadzony przez ośrodek opiekuńczy,
 • zbadać sytuację życiową chętnej do adoptowania dziecka pary.

2. Jak skrócić czas oczekiwania na dziecko?

Czas ponad 6 tygodni czekania na dziecko można skrócić:

 • rodzice adopcyjni: od razu po urodzeniu dziecka składając wniosek o ustanowienie rodziną zastępczą dziecka, aż do czasu, kiedy będzie można uregulować sytuację prawną dziecka - czyli do 6 tygodni po urodzeniu,
 • rodzice biologiczni: składając wniosek o umieszczenie dziecka u rodziców adopcyjnych do czasu zakończenia procesu adopcyjnego.

Adopcja ze wskazaniem, jeśli jest przemyślana i przeprowadzana dla dobra dziecka, jest dobrym rozwiązaniem. Im wcześniej dziecko będzie adoptowane, tym mniej czasu spędzi w domach dziecka czy innych instytucjach, a więcej z kochającą rodziną.

Następny artykuł: Proces adopcyjny
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.