Trwa ładowanie...

Rodzenie łożyska

Avatar placeholder
19.10.2023 22:32
Rodzenie łożyska
Rodzenie łożyska

Tuż po porodzie położna kładzie noworodka na brzuchu świeżo upieczonej mamy, która ogrzewa go swym ciepłem. Ucisk maluszka na brzuch mamy powoduje, że macica szybciej się obkurcza, a dzięki temu zapobiega się krwawieniu. Z kolei pierwsze próby ssania piersi przyczynią się do wydzielenia oksytocyny i skurczów macicy, które odpowiadają za rodzenie łożyska. Poza urodzeniem łożyska następuje także wydanie błon płodowych, które określa się jako popłód. Jeśli poród łożyska był niepełny, konieczne jest łyżeczkowanie jamy macicy.

spis treści

1. Po porodzie

Po urodzeniu dziecka kobieta chce cieszyć się nowonarodzonym dzieckiem. Położna kładzie maleństwo koło matki, by mogło ogrzać się jej ciepłem, wciąż dostaje tlen przez pępowinę. Zaś w organizmie kobiety zachodzą procesy, które ułatwiają jej przystosowanie do roli matki. Jej organizm wydziela endorfiny, które wyzwalają w niej radość i energię. Kobiece endorfiny udzielają się także dziecku. Malucha pozostawionego na brzuchu mamy trzeba dostawić do piersi, gdyż sam sobie z tym nie poradzi. Jego pierwsze próby ssania będą bardzo nieporadne i niekoniecznie udać mu possać pierś. Pomimo iż maleństwo po urodzeniu waży ok. 3500 gramów, to jego "ciężar" na twoim brzuchu sprzyja obkurczaniu się macicy, a to zapobiega nadmiernemu krwawieniu. Wówczas macica podejmuje kolejne skurcze, których celem jest urodzenie łożyska.

2. Poród łożyska

Maluszek, który próbuje ssać pierś matki, powoduje, że w jej organizmie zaczyna się wydzielać oksytocyna, która jest odpowiedzialna za skurcze macicy. Po kilku skurczach kobieta zaczyna odczuwać potrzebę parcia i wówczas dochodzi do urodzenia łożyska. Łożysko po porodzie nie jest jedyną rzeczą, jaką rodzi kobieta. Poza nim wydala także błony płodowe. Całość – łożysko i błony płodowe – są fachowo określane jako popłód. Po jego wydaleniu położna sprawdza, czy na zewnątrz wydostały się wszystkie fragmenty popłodu. Jeśli nie, to zachodzi wówczas konieczność łyżeczkowania macicy, która zapobiega powikłaniom poporodowym. Jeżeli podczas porodu doszło do nacięcia krocza, to jego zszycie następuje właśnie po urodzeniu łożyska. Jest to zabieg zazwyczaj bezbolesny, ponieważ dokonuje się znieczulenia uszkodzonych tkanek.

3. Połóg po porodzie

Tuż po urodzeniu łożyska i zszyciu krocza następuje okres tzw. wczesnego połogu. W tym czasie kobieta pozostaje wraz z dzieckiem w szpitalu na obserwacji. W tym czasie położna powinna kontrolować, czy macica obkurcza się prawidłowo. W ciągu 6 godzin od porodu kobieta powinna oddać mocz. Obawa przed tą czynnością może wynikać z bólu, jaki kobieta przeżyła podczas porodu. Perspektywa kolejnego parciu budzi w niej przekonanie o kolejnym bólu. Podobnie jest w przypadku wypróżnienia. Jak wskazują lekarze, kobieta powinna oddać stolec w ciągu trzech dób od porodu. Wiele kobiet ma z tym problemy, szczególnie jeśli dokonano u nich nacięcia krocza w czasie porodu. Panie obawiają się, że parcie na stolec spowoduje u nich pęknięcie szwów poporodowych. W rzeczywistości jednak takie przypadki właściwie się nie zdarzają. Jeśli jednak kobieta wciąż nie może się załatwić, powinna poprosić o czopek, który ułatwi jej wypróżnienie.

Następny artykuł: Zalety
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze