Trwa ładowanie...

Jak zajść w ciążę?

Avatar placeholder
Joanna Krocz 19.03.2021 18:04
Jak zajść w ciążę?
Jak zajść w ciążę? (Zdjęcie kobiety u lekarza/Shutterstock)

Jak zajść w ciążę? Takie pytanie zadają sobie kobiety, które po roku regularnego współżycia płciowego bez stosowania środków antykoncepcyjnych, nie zachodzą w ciążę. Z hipotetycznego punktu widzenia zapłodnienie nie jest trudne. Uprawianie seksu w czasie owulacji lub tuż przed terminem to z reguły zajście w ciążę. Po około dwóch tygodniach na teście ciążowym można ujrzeć wynik pozytywny. Tyle teoria. W praktyce nic nie jest jednak takie proste… Zajście w ciążę znacznie ułatwi znajomość własnego cyklu menstruacyjnego. Przypomnij sobie datę ostatniej miesiączki i długość cyklu menstruacyjnego. Wylicz dni płodne i do dzieła!

spis treści

1. Dni płodne u kobiety

Co zrobić aby zajść w ciążę? Jeśli masz problemy z poczęciem dziecka, dużą pomocą mogą być dla ciebie metody naturalnego planowania rodziny.

Wyznaczanie dni płodnych w cyklu miesiączkowym pomaga w planowaniu ciąży i pozwala często uniknąć drogiej i męczącej diagnostyki niepłodności.

Zobacz film: "Choroby, na które powinnaś się zaszczepić przed ciążą"

Jeśli są potrzebne specjalistyczne badania diagnostyczne, np. badania hormonalne, prowadzona przez ciebie samoobserwacja cyklów może ułatwić wykonanie badania w prawidłowo oznaczonej fazie cyklu. Należy pamiętać, że za problemy z poczęciem odpowiadają często cykle bezowulacyjne.

W trakcie cyklu miesiączkowego komórka jajowa jest zdolna do zapłodnienia jedynie przez dobę. Do zapłodnienia, czyli do połączenia się gamety żeńskiej z męską, może dojść tylko w momencie owulacji, a więc w czasie uwolnienia dojrzałej komórki jajowej z jajnika do jajowodu.

Jajeczko żyje tylko 24 godziny, ale plemniki są zdolne przetrwać w drogach rodnych kobiety nawet trzy-pięć dni (w zależności od panujących w pochwie warunków). Za okres dni płodnych uważa się zatem pięć dni przed jajeczkowaniem oraz trzy-cztery dni po owulacji.

Za termin owulacji uznaje się zazwyczaj 14 dni przed wystąpieniem krwawienia miesiączkowego. W przypadku cyklów nieregularnych dzień owulacji jest bardzo rozchwiany i trudny do ustalenia.

2. Rozpoznawanie terminu owulacji

  • Obserwacja śluzu – po miesiączce szyjka macicy jest zazwyczaj zaczopowana korkiem gęstego śluzu. W miarę jak dojrzewa komórka jajowa, w drogach rodnych kobiety zaczyna pojawiać się śluz szyjkowy.

Początkowo jest on mętny i lepki, ale stopniowo zmienia swoją konsystencję i barwę, wzrasta również jego ilość. Śluz płodny jest przejrzysty, rozciągliwy, śliski, ma konsystencję białka jaja kurzego. Kobieta w czasie dni płodnych czuje w przedsionku pochwy uczucie mokrości. Pod koniec obecności białkopodobnego śluzu następuje owulacja.

Skok temperatury o minimum 0,2ºC (dwie kreski na termometrze) następuje zaraz po jajeczkowaniu. Temperatura ciała opada ponownie pod koniec cyklu miesiączkowego przy rozpoczynającej się następnej menstruacji.

  • Obserwacja objawów płodności – w fazie okołoowulacyjnej u niektórych kobiet daje się zaobserwować dodatkowe objawy płodności, takie jak: napięcie i bolesność piersi, wrażliwość brodawek sutkowych na dotyk, ból w podbrzuszu w okolicy jajnika/-ów (tzw. ból owulacyjny), plamienie owulacyjne (śluz płodny z niewielką domieszką krwi).

3. Testy owulacyjne

Jeśli naturalne metody wyznaczania dni płodnych nie przynoszą oczekiwanego rezultatu, możesz skorzystać z testów owulacyjnych. Testy owulacyjne są dostępne w aptekach bez recepty. Występują w dwóch rodzajach – testy z moczu i testy ze śliny.

Testy owulacyjne z moczu mają najczęściej postać testów kreskowych. Występuje np. pięć próbników, za pomocą których przez kolejne kilka dni, zaczynając od połowy cyklu, starasz się potwierdzić jajeczkowanie.

Dwie kreski o podobnej intensywności koloru na wyniku testu oznaczają owulację. Jeśli masz cykle nieregularne, użycie testu owulacyjnego nie musi gwarantować sukcesu.

Owulacja (jajeczkowanie) - charakterystyka, objawy, obliczanie terminu
Owulacja (jajeczkowanie) - charakterystyka, objawy, obliczanie terminu

Dzień jajeczkowania (inaczej owulacji) zależy od długości cyklu menstruacyjnego. W cyklach trwających

przeczytaj artykuł

Test owulacyjny ze śliny polega na umieszczeniu śliny na szklanej płytce. Kiedy ślina wyschnie, za pomocą dołączonej do testu soczewki należy ocenić wzory powstałe na płytce. Wzory przypominające te, które mróz maluje zimą na szybach okien, oznaczają dni płodne.

Nieregularne skupiska kryształków wskazują na dni niepłodne. Jeśli testy owulacyjne nie pomagają w zajściu w ciążę, warto skontaktować się z ginekologiem i wykonać badanie USG narządów rodnych. USG przezpochwowe pozwala obserwować dojrzewanie komórki jajowej i określić z dokładnością do kilku godzin uwolnienie jajeczka z pęcherzyka Graffa do jajowodu.

Czasami badanie to trzeba wykonywać nawet kilka razy w cyklu albo kilka razy w ciągu kilku miesięcy – zwłaszcza gdy kobieta ma nieregularne cykle.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze