Śluz szyjkowy

Śluz szyjkowy, produkowany wewnątrz macicy, odgrywa dużą rolę w wyznaczaniu kobiecych dni płodnych i niepłodnych. Jest to bardzo ważny czynnik dla osób stosujących naturalne metody planowania rodziny, takie jak metoda Billingsów i inne metody objawowo-termiczne. Dzięki obserwacji śluzu można prześledzić swój cykl owulacyjny i wybrać odpowiedni moment na poczęcie dziecka.

1. Co to jest śluz szyjkowy?

W okresie okołoowulacyjnym w pochwie pojawia się estrogenny śluz szyjkowy, a na początku i na końcu cyklu menstruacyjnego – śluz gestagenny (inaczej śluz typu G). Śluz estrogenny wywoływany przez zwiększoną liczbę hormonów o nazwie estrogeny, pojawia się w okresie dni płodnych. Ten rodzaj śluzu ma kilka charakterystycznych cech:

  • daje uczucie wilgoci w pochwie;
  • jest śliski;
  • rozciąga się;
  • ma przezroczysty kolor.

Zobacz film: "Najlepszy moment na zajście w ciążę"

Taki śluz szyjkowy to śluz płodny. Wspomaga on plemniki, jeśli pojawią się w pochwie. Pozwala im przetrwać dzięki temu, że zawiera substancje odżywcze oraz chroni przed kwaśnym środowiskiem wnętrza pochwy. Pomaga także w transporcie plemników. Jego niewystarczająca ilość może utrudnić lub uniemożliwić dotarcie plemnika do jajeczka. Dzieli się na kilka rodzajów. Jest to śluz L, S i P. Śluz typu L może „filtrować” plemniki i przepuszczać w głąb tylko te zdrowe i ruchliwe. Śluz S ułatwia przemieszczanie się plemnikom. Śluz P uzdalnia plemniki do dalszej drogi. Odżywianie plemników w ich drodze pozwala przetrwać im w macicy nawet 7 dni.

Śluz gestagenny jest natomiast produkowany na skutek działania progesteronu i ma dokładnie odwrotne działanie – nie pozwala plemnikom dotrzeć w głąb macicy. Jest to śluz niepłodny, blokujący plemnikom drogę do jajeczka. Nie jest on tak elastyczny i przejrzysty jak śluz płodny, jest natomiast lepki i mętny. Może być białawy lub żółtawy. Nie powoduje uczucia wilgoci w pochwie.

W pochwie pojawia się także inny śluz, śluz typu F. Są to różne, zmieszane z sobą wydzieliny, takie jak wydzielina endometrialna, jajowodowa lub glikoproteiny.

2. Jak obserwować śluz szyjkowy?

Obserwacje śluzu szyjkowego pozwalają kobiecie poznać swój cykl menstruacyjny, dni płodne i niepłodne. Badanie polega na tym, że kobieta ocenia lepkość i wilgoć na sromie. Dokładniejsze badanie wymaga na przykład obejrzenia śluzu startego z ujścia pochwy. Jeśli chcemy sprawdzić śluz szyjkowy po oddaniu moczu, należy najpierw zetrzeć mocz, a po tym podetrzeć się jeszcze raz. Nie bada się śluzu w głębi pochwy.

Cechy, jakimi można określać śluz szyjkowy, to:

  • lepkość - aby ją ocenić trzeba się poruszać;
  • śliskość, gładkość;
  • wilgotność - czyli duża ilość śluzu;
  • suchość - czyli brak śluzu.

Ilość śluzu szyjkowego nie jest tak ważna jak jego pozostałe cechy. Nie jest także ważne, jak długo w ciągu dnia odczuwamy typ śluzu. Aby obserwacje śluzu szyjkowego pomogły w poczęciu, trzeba codziennie wieczorem odnotowywać swoje obserwacje.

Jeśli chcemy mieć jak najdokładniejsze badania, co jest szczególnie ważne u kobiet, które dłuższy czas starają się o dziecko, możemy wykorzystać specjalne kieszonkowe krystalizatory rozpoznające rodzaj śluzu szyjowego po sposobie jego krystalizacji.

spis treści
rozwiń

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.