Trwa ładowanie...

Objawy płodności

Avatar placeholder
29.09.2020 09:25
Objawy płodności
Objawy płodności (Zdjęcie kobiety/Shutterstock)

Obserwowane przez kobietę objawy płodności to dodatkowy czynnik pozwalający wyznaczyć dni płodne i niepłodne, oprócz wyliczenia ich na podstawie długości cyklu. Metoda kalendarzowa pozwala na wyliczenie dni płodnych, jednak nie daje pewności co do wystąpienia owulacji w konkretnym dniu. Aby potwierdzić wyliczenia, dobrze jest równocześnie stosować obserwację objawów płodności i je wynotowywać. Objawy płodności u kobiety bardzo pomagają w stosowaniu naturalnych metod planowania rodziny.

spis treści

1. Jak wyliczyć dni płodne?

Dni płodne to czas tuż przed, w trakcie i po owulacji, czyli jajeczkowaniu. Przyjmuje się, że dni płodne zaczynają się na trzy dni przed owulacją, a kończą około dwóch dni po. Pamiętajmy równocześnie, że plemniki mogą przetrwać w ciele kobiety przy sprzyjających warunkach nawet kilka dni. Datę owulacji należy wyznaczyć na podstawie kilkumiesięcznej obserwacji. Jednak nawet wtedy te obliczenia mogą nie być poprawne, ze względu na to, że cykl menstruacyjny nie zawsze jest regularny, a wyznaczanie dni płodnych polega na przewidywaniu czasu owulacji. Kobiety decydujące się na naturalne metody planowania rodziny, aby stosować je skutecznie, powinny mieć regularne miesiączki, a co za tym idzie, regularne cykle menstruacyjne.

2. Jakie są objawy płodności?

Objawy płodności można podzielić na kilka grup:

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"
  • objawy związane z podstawową temperaturą ciała,
  • objawy związane ze śluzem szyjkowym,
  • objawy związane ze stanem szyjki macicy.

Faza płodna oznacza podniesienie poziomu progesteronu w ciele kobiety. To on podnosi płodność kobiety i wywołuje charakterystyczne objawy. Podczas owulacji u każdej kobiety podnosi się podstawowa temperatura ciała (pamiętajmy jednak, że faza płodności zaczyna się już trzy dni wcześniej!). Aby jednak stwierdzić podniesienie temperatury o dwie kreski na termometrze, najlepiej zaopatrzyć się w specjalny termometr owulacyjny, dokładniejszy od klasycznego. Podniesiona temperatura nie powinna utrzymywać się zbyt długo. Jeśli kobieta nie jest przeziębiona, może to oznaczać ciążę, która także podnosi poziom progesteronu i temperaturę ciała.

Kolejny objaw owulacji i najwyższej płodności kobiety to zmiany w śluzie szyjkowym. Tak zwany śluz płodny to gęsta i dość obfita wydzielina z pochwy, powodująca uczucie wilgoci w pochwie. Śluz płodny pomaga plemnikom przetrwać w kwaśnym środowisku pochwy, przyspiesza ich ruch, a także zawiera substancje odżywcze, które pomagają im przetrwać w ciele kobiety dłużej. Śluz estrogenny, czyli płodny, jest przezroczysty, gładki, rozciągający się na 2-3 centymetry między palcami. Natomiast śluz niepłodny (gestagenny) wywołuje uczucie suchości w pochwie, ma kolor żółtawy lub białawy i jest lepki.

Innym charakterystycznym objawem płodności jest stan szyjki macicy. Można go zbadać za pomocą palca. Badanie szyjki macicy wymaga nieco wprawy, ale z czasem dość szybko udaje się ocenić objawy związane ze stanem szyjki macicy. W okresie płodności, ujście szyjki macicy jest miękkie, wilgotne i otwarte. Szyjka macicy wydaje się także uniesiona.

Innymi objawami owulacji u niektórych kobiet są: poprawienie stanu cery, włosów, a także podniesienie libido. Niektóre z miesiączkujących kobiet skarżą się także na ból owulacyjny.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze