Trwa ładowanie...

Kiedy można zajść w ciąże - zapłodnienie, problemy

Avatar placeholder
Anna Liszewska 31.03.2021 16:37
Kiedy można zajść w ciąże - zapłodnienie, problemy
Kiedy można zajść w ciąże - zapłodnienie, problemy

To, kiedy zajdziesz w ciążę uzależnione jest od wielu czynników. Aby zwiększyć szanse, możesz postarać się abyście oboje, ty i twój partner, byli jak najzdrowsi. Najlepiej, gdy na 6. miesięcy przed zapłodnieniem oboje zrezygnujecie z palenia papierosów, picia alkoholu, zażywania narkotyków, a także postaracie się zmniejszyć stres. Ważną zasadą jest podejmowanie współżycia w czasie owulacji, wtedy, gdy płodność jest największa. Zażywaj też kwas foliowy już na 3 miesiące przed planowanym zapłodnieniem i podczas ciąży, który zmniejsza ryzyko wystąpienia wad cewy nerwowej.

spis treści

1. Kiedy można zajść w ciąże - zapłodnienie

Największe prawdopodobieństwo zajścia w ciążę masz na 2 do 3. dni przed i po owulacji, co zwykle następuje w połowie cyklu miesiączkowego. Swój najbardziej płodny dzień możesz ustalić za pomocą testu owulacyjnego lub stosując metodą sprawdzania podstawowej temperatury ciała.

Za pomocą testu bada się intensywny wzrost poziomu LH – hormonu luteinizującego w moczu. Hormon ten jest wytwarzany w podwzgórzu i co miesiąc powoduje uwalnianie komórki jajowej z jajnika. W przypadku pomiaru temperatury, należy mierzyć ją codziennie. W czasie owulacji jej wartość wzrasta o około pół stopnia powyżej 37 stopni Celsjusza i pozostaje na tym poziomie do dnia miesiączki. Samoobserwacja jest bardzo ważne zwłaszcza przy cyklach niezbyt regularnych, kiedy opóźnia się termin owulacji i związany z nią termin tworzenia się ciałka żółtego.

Zobacz film: "Jakie badania powinnyście wykonać zanim zdecydujecie się na dziecko?"

W trakcie cyklu komórka jajowa zdolna jest do zapłodnienia zaledwie przez jedną dobę. Krwawienie, jest najbardziej widocznym objawem występującym w czasie cyklu. Pozostałe procesy toczą się niezauważalnie. Sterują nimi hormony. Skąd możemy dowiedzieć się więc, że czas owulacji właśnie trwa? Oprócz wzrostu temperatury i pozytywnego wyniku testu owulacyjnego, w miarę dojrzewania komórki jajowej pojawia się śluz. Początkowo jest mętny i lepki, ale stopniowo zmienia się w bardziej rozciągliwy i przejrzysty. Wyglądem przypomina białko jaja kurzego. Zwiększa się też jego ilość.

Inne objawy owulacji mogą być napięte piersi, wrażliwe brodawki; ból w podbrzuszu, zwany bólem owulacyjnym lub plamienie owulacyjne, które objawia się pojawieniem w śluzie niewielkiej domieszki krwi.

2. Kiedy można zajść w ciąże - problemy

Zwykle dzieje się tak, że wraz z podjęciem decyzji o posiadaniu dziecka pojawia się oczekiwanie, że bardzo szybko zajdziemy w ciążę. Niestety, statystyki mówią zupełnie coś innego. Według nich, co druga para w Polsce potrzebuje przynajmniej sześciu miesięcy, by doszło do zapłodnienia. Nawet u młodego, zdrowego małżeństwa szansa na poczęcie w płodne dni jest zaledwie 25 procentowa. Tylko niewielkiemu odsetkowi udaje się w pierwszym cyklu. Inni muszą czekać kilka miesięcy, czasem dłużej.

Kilka lat temu o niepłodności mówiło się, gdy para po dwóch latach starań, nie mogła doczekać się potomka. Obecnie, z racji coraz późniejszego wieku, w jakim pary decydują się na poczęcie, ten okres skrócono do 12 miesięcy. Dopiero po tym czasie lekarz proponuje wykonanie gruntownych badań i zastosowania odpowiedniej terapii.

Musisz to wiedzieć

Do najczęściej występujących problemów, jakie może napotkać para starająca się o dziecko zaliczamy:

  • problemy hormonalne - nieregularne, skąpe lub bardzo obfite miesiączki, całkowity okresowy brak menstruacji, krwawienia w połowie cyklu;
  • niedrożność jajowodów;
  • niepłodność immunologiczna;
  • niewłaściwa budowa i ruchliwość plemników;
  • przyczyny psychologiczne – stres, napięcia.

Na płodność może mieć również wpływ wiek kobiety, używki, takie jak palenie papierosów czy picie alkoholu, praca w szkodliwych warunkach (toksyny, wysoka temperatura); częste, nawracające infekcje dróg rodnych. U mężczyzn płodność zostaje obniżona z powodu otyłości, picia alkoholu, palenia papierosów, które zaburzają ruchliwość plemników, ponadto nadmierny wysiłek fizyczny, nieodpowiednia dieta czy przegrzewanie jąder.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze