Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Małgorzata Horbaczewska

Dni niepłodne i płodne - cykl, tabela, obserwacja

Avatar placeholder
14.10.2022 10:16
Dni niepłodne i płodne - cykl, tabela, obserwacja
Dni niepłodne i płodne - cykl, tabela, obserwacja (123rf)
  • dni płodne
  • dni owulacja
  • pierwszy dzień miesiączki
    (znikome)

Dni płodne występują w fazie okołoowulacyjnej. Owulacja, inaczej jajeczkowanie, polega na uwolnieniu dojrzałej komórki jajowej z jajnika do jajowodu. Jeśli dojrzałe jajeczko w czasie swojej wędrówki „spotka” plemniki, może dojść do zapłodnienia, czyli do połączenia się gamety żeńskiej z męską. Największe szanse na poczęcie dziecka daje współżycie płciowe w czasie dni płodnych kobiety. Obliczanie dni płodnych wymaga znajomości własnego ciała i skrupulatnych obserwacji cyklów miesiączkowych. Jeśli nie ufasz kalendarzowi małżeńskiemu, naturalne planowanie rodziny oprzyj również na metodzie termicznej oraz na obserwacji śluzu szyjkowego, czyli na metodzie Billingsów. Kiedy są dni płodne? Ile trwają dni płodne? Czy są dni płodne przed okresem? Sprawdź!

spis treści

1. Czy zaraz po okresie są dni płodne?

Regularny cykl miesiączkowy u kobiety trwa 28 dni. Początek cyklu menstruacyjnego to pierwszy dzień krwawienia miesięcznego. Koniec cyklu menstruacyjnego to ostatni dzień przed kolejną miesiączką. Każdy cykl menstruacyjny ma tylko kilka dni płodnych, w trakcie których kobieta może zajść w ciążę.

Kiedy są dni płodne po okresie? Dni płodne obejmują cztery - pięć dni poprzedzających owulację oraz trzy - cztery dni po jajeczkowaniu. Dlaczego są to akurat te dni? Komórka jajowa żyje tylko 24 godziny i tylko w ciągu tej jednej doby może zostać zapłodniona. Termin owulacji trudno jest jednak precyzyjnie wyznaczyć, nawet gdy kobieta stosuje w tym celu testy owulacyjne.

Dzień owulacji w każdym cyklu może bowiem ulegać pewnym przesunięciom, np. z powodu choroby, stresu, przemęczenia czy niewyspania. Wiadomo jednak, że w sprzyjających warunkach plemniki mogą przetrwać w drogach rodnych kobiety nawet trzy - pięć dni, dlatego za okres dni płodnych w cyklu uznaje się pięć dni przed owulacją i do czterech dni po owulacji.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"

Jeśli kobieta pragnie zajść w ciążę, powinna dążyć do odbywania stosunków płciowych w fazie owulacji lub przynajmniej w pobliżu przewidywanego terminu jej wystąpienia. Najlepiej podjąć współżycie około dwa - trzy dni przed planowanym jajeczkowaniem i kontynuować zbliżenia płciowe przez kolejne cztery dni.

Częste odbywanie stosunków płciowych nie wpływa na zwiększenie prawdopodobieństwa zajścia kobiety w ciążę. Zaleca się uprawianie seksu codziennie lub co drugi dzień. Zbyt częste współżycie płciowe prowadzi do częstej ejakulacji, a co za tym idzie, może wpływać na zmniejszenie ilości plemników w nasieniu.

Generalnie zakłada się, że owulacja występuje 14 dni przed końcem cyklu menstruacyjnego. Jeśli kobieta ma cykle regularne, trwające 28 dni, to jajeczkowanie przypadać będzie w połowie cyklu. Nietrudno jest obliczyć dni płodne po okresie, gdy kobieta regularnie miesiączkuje i ma stałe cykle. Bierze się wtedy pod uwagę przewidywany termin wystąpienia kolejnej miesiączki.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Sprawa się komplikuje, gdy kobieta ma cykle nieregularne. W takim przypadku za dni płodne należy uważać aż 75% cyklu, ponieważ nie wiadomo, kiedy dojdzie do owulacji.

Np. gdy kobieta ma krótkie cykle, dojrzewanie komórki jajowej może zachodzić tak szybko, że dni płodne będą rozpoczynały się już pod koniec krwawienia miesiączkowego. Wtedy seks w czasie miesiączki może skutkować zajściem w ciążę. W ustalaniu dni płodnych kobiety pomaga metoda kalendarzowa Ogino-Knausa.

2. Dni niepłodne i płodne - tabela

Liczba dni cyklu miesiączkowegoOkres dni płodnych w cyklu
26ósmy-szesnasty dzień cyklu
27dziewiąty-siedemnasty dzień cyklu
28dziesiąty-osiemnasty dzień cyklu
29jedenasty-dziewiętnasty dzień cyklu
30dwunasty-dwudziesty dzień cyklu
31trzynasty-dwudziesty pierwszy dzień cyklu
32czternasty-dwudziesty drugi dzień cyklu
33piętnasty-dwudziesty trzeci dzień cyklu
34szesnasty-dwudziesty czwarty dzień cyklu
35siedemnasty-dwudziesty piąty dzień cyklu
Obliczanie dni płodnych pozwoli nam na zajście w ciąże w odpowiednim dla nas momencie
Obliczanie dni płodnych pozwoli nam na zajście w ciąże w odpowiednim dla nas momencie (123RF)

3. Obliczanie dni płodnych

Cykl owulacyjny kobiety rozpoczyna się pierwszego dnia krwawienia miesiączkowego, a ostatnim dniem cyklu jest dzień przed wystąpieniem okresu. U większości kobiet cykl trwa średnio 28 dni.

Wiele kobiet narzeka na nieregularne cykle, co nie tylko utrudnia codzienne życie, ale także wyznaczenie dni płodnych i niepłodnych. Dni płodne u kobiety to okres okołoowulacyjny. Przyjmuje się, że jest to czas od trzech dni przed jajeczkowaniem do dwóch po. Sama owulacja występuje w:

  • 10 - 14 dniu cyklu, jeśli cykl trwa 26 dni;
  • 11 - 15 dniu cyklu, jeśli cykl trwa 27 dni;
  • 12 - 16 dniu cyklu, jeśli cykl trwa 28 dni;
  • 13 - 17 dniu cyklu, jeśli cykl trwa 29 dni;
  • 14 - 18 dniu cyklu, jeśli cykl trwa 30 dni;
  • 15 - 19 dniu cyklu, jeśli cykl trwa 31 dni;
  • 16 - 20 dniu cyklu, jeśli cykl trwa 32 dni;
  • 17 - 21 dniu cyklu, jeśli cykl trwa 33 dni.

4. Dni niepłodne i płodne - obserwacja

Skrupulatna obserwacja cyklu pomaga w ustalaniu dnia owulacji i występowania dni płodnych. Jednym z objawów płodności jest ból owulacyjny, który występuje u około 30-40% kobiet. Ból owulacyjny objawia się kłuciem z jednej strony podbrzusza, w okolicy jajnika, i towarzyszy uwalnianiu komórki jajowej z pęcherzyka Graffa.

Czasami ból owulacyjny współwystępuje z plamieniem owulacyjnym. Dni płodne u kobiety mogą również skutkować wrażliwością brodawek sutkowych, powiększeniem i pobolewaniem piersi oraz podwyższeniem temperatury ciała o kilka kresek w skali Celsjusza. Innym sposobem pomocnym w wyznaczaniu dni płodnych jest obserwacja śluzu, czyli metoda Billingsów.

Śluz szyjkowy umożliwia przetrwanie plemników w drogach rodnych kobiety. Jeśli w przedsionku pochwy wzrasta ilość śluzu, a kobieta odczuwa uczucie mokrości w okolicach intymnych, najprawdopodobniej rozpoczęły się dni płodne.

Śluz płodny jest przejrzysty, śliski, rozciągliwy – ma konsystencję białka jaja kurzego. W okresie dni płodnych kobieta odczuwa uczucie mokrości w pochwie i z reguły wzrasta u niej libido.

Subiektywne odczucie suchości w pochwie może sugerować dni niepłodne, choć nie zawsze faktycznie tak jest. Za dni niepłodne przed okresem można uznać z całkowitą pewnością te dni, które rozpoczynają się od obumarcia komórki jajowej (zakończenie owulacji) i trwają do wystąpienia miesiączki.

Faza przedowulacyjna to faza niepłodności względnej. Jeśli kobieta chce uniknąć zajścia w ciążę, powinna wystrzegać się współżycia również w czasie tych dni.

Faza niepłodności fizjologicznej to czas między obumarciem komórki jajowej aż do krwawienia miesięcznego. Okres niepłodności trwa zwykle około 14 dni (między 10 a 16 dniami).

Dana kobieta ma zwykle taką samą długość fazy niepłodności. Czop śluzowy wewnątrz szyjki macicy uniemożliwia w tym czasie zapłodnienie. Ten rodzaj śluzu szyjkowego nie jest odczuwalny w pochwie, w odróżnieniu od śluzu płodnego, dającego wyraźne uczucie wilgotności w pochwie.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze