Trwa ładowanie...

Najlepszy wiek na ciążę

Avatar placeholder
14.04.2015 07:58
Najlepszy wiek na ciążę
Najlepszy wiek na ciążę (Grafika / Shutterstock)

Najlepszy wiek na ciążę to czas, w którym wszystkie warunki sprzyjają zostaniu mamą. Przy określaniu najlepszego momentu na zajście w ciążę trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników. Aby być dobrą mamą kobieta powinna być przygotowana na macierzyństwo pod względem biologicznym, psychicznym oraz materialnym. Najlepszy czas na zajście w ciążęto przede wszystkim chwila, gdy zarówno kobieta, jak i jej partner naprawdę tego chcą i są pewni swojej decyzji. Wtedy można zaczynać przygotowanie do ciąży i staranie się o dziecko.

spis treści

1. Biologiczna gotowość na ciążę

Pod względem biologicznym, najlepszy wiek na zajście w ciążę to czas między 20 a 30 rokiem życia. Jest to okres największej płodności kobiety, a jej organizm jest gotowy na podtrzymywanie prawidłowego rozwoju płodu. Poniżej 18 roku życia istnieje większe ryzyko niskiej wagi urodzeniowej dziecka, a także urodzenia martwego dziecka. Wynika to z faktu, iż dziewczyna w tym czasie wciąż jest w fazie wzrostu, jej organizm nie jest więc w pełni gotowy na ciążę.

Nie ma wątpliwości, że po ukończeniu 30-35 roku życia stopniowo wzrasta ryzyko wad genetycznych u dziecka, a także powikłań ciąży. Dotyczy to szczególnie kobiet, które na pierwsze dziecko decydują się po 35 roku życia. Starsze kobiety znacznie częściej rodzą dzieci z zespołem Downa i zespołem Edwardsaoraz innymi aberracjami chromosomalnymi.

2. Planowanie ciąży a kariera

Chociaż już po 20 roku życia rozpoczyna się najlepszy czas na dziecko, kobiety rzadko tak wcześnie decydują się na ciążę. Jest to bowiem czas, gdy kończą studia, szukają pracy, rozpoczynają karierę zawodową i zaczynają się „dorabiać”. Ponadto niewiele kobiet w tym wieku ma kogoś, z kim chce zakładać rodzinę, a nawet jeśli ma, to na tym etapie para dopiero zaczyna budować swoje wspólne życie. Mało którą 20-latkę stać na to, aby nie pracować i zajmować się dzieckiem. Zazwyczaj więc młodzi ludzie odkładają planowanie ciąży na czas, gdy będzie ich po prostu stać na dziecko, ich sytuacja materialna się ustabilizuje, a kobiecie uda się coś osiągnąć w zawodzie. Podjęciu decyzji o dziecku sprzyja również korzystna dla kobiety sytuacja w miejscu pracy. Jeśli w zakładzie pracy respektuje się prawa ciężarnych i gwarantuje się kobiecie, że po urlopie będzie miała do czego wrócić, kobieta z większym komfortem psychicznym zdecyduje się na ciążę.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"

Faktem jest również, że nasza praca wpływa na naszą płodność. Istnieją pewne czynniki, które mogą ją obniżyć, a także zwiększyć ryzyko powikłań ciąży. Są to: długotrwały stres, praca z niebezpiecznymi substancjami, takimi jak pierwiastki promieniotwórcze, czy chemikalia, a także ciężka praca fizyczna. Jeśli kobieta pracuje w takich warunkach, a pragnie zajść w ciążę, być może dobrym rozwiązaniem będzie znalezienie sobie nowej pracy.

3. Emocjonalna gotowość na ciążę

Ważnym aspektem przygotowania do ciąży jest osiągnięcie stabilizacji w związku. Chwila ta nadchodzi, gdy partnerzy dobrze się znają, wiedzą, czego chcą i oboje w równym stopniu pragną dziecka. Jeśli zaś pragnienie to jest jednostronne, lepiej z tą decyzją poczekać. Błędne jest również myślenie, że dziecko umocni więzi łączące partnerów, gdy doszło do ich rozluźnienia. Problemy w związku najlepiej rozwiązać przed zajściem w ciążę, gdyż jest to okres wielkiej próby nawet najszczęśliwszych par. W czasie tym dochodzi mnóstwo nowych obowiązków i odpowiedzialność za dziecko. Przekłada się to na większy stres i niepokój. Słabsze związki najprawdopodobniej nie przejdą tej próby. Dlatego właśnie na dziecko należy poczekać do momentu, gdy będziemy pewni swojego partnera, siebie oraz naszego związku.

Czasem kobiety decydują się na macierzyństwo ze złych pobudek. Wydaje im się, że muszą zajść w ciążę, gdyż wszystkie ich koleżanki mają już dzieci. Niekiedy również dziecko traktują jako środek do osiągnięcia swoich celów. Warto zatem zastanowić się, dlaczego naprawdę chcemy zajść w ciążę, zanim to zrobimy. W tym momencie dobrze sobie przypomnieć, z czym wiąże się wychowywanie dziecka. Przede wszystkim jest to stawianie potrzeb dziecka na pierwszym miejscu i podporządkowywanie mu całego swojego życia. Jeśli nie mamy do tego silnej motywacji, lepiej nie podejmować się tak trudnego zadania.

4. Kiedy najlepiej starać się o dziecko?

Jeśli już zdecydujemy się na zajście w ciążę, w osiągnięciu celu pomogą nam metody określania dni płodnych. Największe szanse na ciążę mamy jak najbliżej owulacji lub w jej trakcie. Owulacja ma miejsce, gdy dojrzały pęcherzyk Graafa pęka i uwalnia komórkę jajową. Dochodzi do tego zazwyczaj na 14 dni przed menstruacją, a nie jak mogłoby się wydawać w połowie cyklu. Aby ustalić czy kobieta jest w trakcie owulacji można przeprowadzić domowy test owulacyjny, dostępny w aptekach bez recepty. Przeprowadza się go podobnie jak test ciążowy. Profesjonalnie moment owulacji wyznaczy ginekolog. W tym celu wykona monitoring cyklu i badania USG. Zwykle jednak do lekarza zgłaszają się kobiety po wcześniejszych nieudanych próbach zajścia w ciążę.

Możliwe jest również obliczanie owulacji domowymi sposobami. W tym celu przeprowadza się obserwację śluzu, który tuż przed owulacją i w jej trakcie staje się bardziej obfity, rozciągliwy i lepki. W wyglądzie przypomina białko jajka. Przydatne jest także codzienne, poranne mierzenie temperatury. Spada ona bowiem tuż przed owulacją, a w momencie jej wystąpienia wzrasta. Dzięki tym dwóm metodom można dokładnie określić przebieg cyklu menstruacyjnego i zwiększyć szanse na powodzenie.

Kobieta, która pragnie dziecka i wie, że jej partner również o tym marzy, nie powinna zwlekać z podjęciem decyzji. Zawsze może się wydawać, że trzeba się jeszcze dorobić i tyle jest jeszcze rzeczy do kupienia, nie warto więc z tego powodu odsuwać w czasie momentu zajścia w ciążę.

 

Następny artykuł: Nie chcę mieć dzieci
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze