testDNA

Partner WP parenting

testDNA

testDNA Laboratorium Sp. z o.o. specjalizuje się w wykonywaniu testów na ojcostwo i pokrewieństwo zarówno dla potrzeb osób prywatnych, jak i sądów, detektywów i prokuratury. Rozwój laboratorium a także szeroka sieć partnerów pozwala również zaproponować wysokiej jakości badania medyczne, oparte na czułej metodzie genetycznej.

Więcej na temat testDNA

Starając się o dziecko pamiętaj o kwasie foliowym

Wiele kobiet sięga po niego dopiero, gdy dowiaduje się o ciąży. Tymczasem suplementacja tej witaminy jest ważna również przed poczęciem. Jednak u ok. 50% Polek, na skutek defektu w genie MTHFR, kwas foliowy nie przyswaja się w pełni. A że nie daje on żadnych widocznych objawów, kobiety nawet nie wiedzą o jego istnieniu.

Kwas foliowy – dlaczego jest tak ważny jeszcze przed zajściem w ciążę?

Ponieważ nieprawidłowości, do których prowadzi niedobór kwasu foliowego (witaminy B9) powstają najczęściej w pierwszych tygodniach życia płodowego, a więc w momencie, gdy kobieta jeszcze nie jest nawet świadoma, że spodziewa się dziecka.

Pierwsze 4 tygodnie ciąży są decydujące przede wszystkim jeśli chodzi o prawidłowy rozwój układu nerwowego przyszłego potomka. W tym czasie zamyka się bowiem cewa nerwowa - struktura, z której w kolejnych tygodniach ciąży powstaje mózg i rdzeń kręgowy.

Jeśli już na początku ciąży matka nie dostarczy dziecku odpowiednich dawek kwasu foliowego, może się ono urodzić obarczone wadami cewy nerwowej, np. z rozszczepem kręgosłupa, przepukliną oponowo-rdzeniową albo z bezmózgowiem.

Takie dziecko będzie również zagrożone innymi zaburzeniami rozwojowymi, np. autyzmem i zespołem Downa. Przyjmując na 3 miesiące przed zapłodnieniem 0,4 mg kwasu foliowego dziennie można zmniejszyć ryzyko wystąpienia wszystkich tych wad rozwojowych u dziecka. Jest to dawka profilaktyczna, zalecana wszystkim kobietom w wieku rozrodczym.

Mutacja genu MTHFR – jak ogranicza wchłanianie kwasu foliowego

Żeby organizm był w stanie wchłonąć kwas foliowy musi się on najpierw przekształcić do formy aktywnej. Niestety mutacja genu MTHFR zaburza proces tego przekształcania. Kwas foliowy dostarczany wraz z pożywieniem albo w formie zwykłych suplementów diety, nie przyswaja się prawidłowo.

W takiej sytuacji nie pomoże ani jedzenie dużych ilości bananów, szpinaku, brukselki czy szparagów (produktów obfitujących w ten składnik), ani łykanie dostępnych w aptekach preparatów z kwasem foliowym. Chyba że, zamiast zwykłego kwasu foliowego kobieta zacznie brać zmetylowany.

Zmetylowany kwas foliowy – szansą dla matki na prawidłowy przebieg ciąży

Zmetylowany, czyli już przetworzony, łatwy do przyswojenia przede wszystkim przez nosicielki mutacji w genie MTHFR. Zastępując zwykły kwas foliowy jego przetworzona formą ciężarna będzie mogła uzupełnić braki kwasu foliowego i zabezpieczyć dziecko przed wadami wrodzonymi, nawet jeśli posiada defekt genetyczny. Po przetworzona formę kwasu foliowego nie należy jednak sięgać od razu, bez upewnienia się czy rzeczywiście jest ona konieczna.

Badanie MTHFR – dostarcza ważnych informacji na temat stanu zdrowia matki i dziecka

Mutacja genu MTHFR nie daje żadnych widocznych objawów, dlatego jedynym skutecznym sposobem jej wykrycia jest badanie genetyczne. Najczęściej wykonuje się je z wymazu z policzka, dlatego jest to też całkowicie bezbolesne i jednocześnie szybkie badanie.

Po wykryciu mutacji kobieta może zacząć zażywać zmetylowany kwas foliowy, dzięki czemu pozbędzie się niedoborów tej witaminy. Sobie zapewni tym samym dobre samopoczucie, zmniejszy u siebie ryzyko rozwoju anemii, zakrzepicy i miażdżycy, a swoje dziecko uchroni przed poważnymi wadami rozwojowymi.

Kwas foliowy w ciąży – jak wpływa na samopoczucie przyszłej matki

Niski poziom kwasu foliowego w organizmie wywołuje uczucie zmęczenia i problemy z koncentracją, może być też przyczyną anemii megaloblastycznej, stanów depresyjnych i bezsenności. Niedobór witaminy B9 sprzyja ponadto rozwojowi chorób układu krążenia.

Dzieje się tak, ponieważ spadek kwasu foliowego w organizmie wiąże się ze wzrostem homocysteiny, która występując w nadmiarze niszczy ściany naczyń krwionośnych. W uszkodzonych naczyniach szybciej dochodzi z kolei do rozwoju miażdżycy i zakrzepicy.

Zbyt wysokie stężenie homocysteiny spowodowane mutacją genu MTHFR oraz towarzyszące mu zmiany zakrzepowe są szczególnie niebezpieczna dla kobiet w ciąży. Mogą bowiem sprawić, że dziecko będzie rosło wolniej, albo nie zagnieździ się w macicy i ostatecznie dojdzie do poronienia.

Komentarze

Dyskusje na forum

Artykuły Dieta przed ciążą
Dieta przed ciążą

Sprawdź, co jeść, aby szybciej zajść w ciążę

Sprawdź, co jeść, aby szybciej zajść w ciążę

Zmiana diety w ciąży i przed nią Przed ciążą należy przemyśleć wiele rzeczy, a odżywianie powinno być jedną z nich. Odpowiednia dieta wpływa (...) , przetworzonej żywności i białego cukru, który może...

Dieta przed ciążą

Cenna witamina B8 dla kobiet, które starają się o dziecko

Cenna witamina B8 dla kobiet, które starają się o dziecko

Witamina B8 występuje w mleku, owocach, warzywach i wątróbce. Jest bardzo ważna dla kobiet, które planują ciążę. Poznajmy właściwości inozytolu (...) dla kobiet, które planują ciążę. Niskie stężenie inozytolu może prowadzić...

Dieta przed ciążą

Źródło kwasu foliowego

Źródło kwasu foliowego

Kwas foliowy jest witaminą B9 (z grupy witamin B). Jest on niezbędny w trakcie procesu tworzenia i naprawy genów, syntezy białek - podstawowego budulca dla komórek i narządów.

Dieta przed ciążą

Co jeść, żeby zajść w ciążę?

Co jeść, żeby zajść w ciążę?

w macicy staje się nieprzyjazny dla plemników, co może wpłynąć na problemy z zajściem w ciążę. Dieta w fazie lutealnej Faza lutealna to czas (...) miesiączkowego. Organizm potrzebuje wtedy różnych składników i witamin....

Dieta przed ciążą

Zioła na płodność

Zioła na płodność

, że niektórych farmaceutyków nie można łączyć z ziołami. Jak w takim razie zwiększyć szansę na ciążę w naturalny sposób? Oto rośliny, które mogą pomóc

Dieta przed ciążą

Dieta a planowanie dziecka

Dieta a planowanie dziecka

Dieta na córeczkę powinna być bogata w wapń i magnez. Powinnaś jeść produkty mleczne, czekoladę, soję, orzechy, brokuły, ryby czy warzywa liściaste

Dieta przed ciążą

5 rzeczy, które się z nami dzieją, gdy jesteśmy głodni

5 rzeczy, które się z nami dzieją, gdy jesteśmy głodni

, który zmniejsza możliwości organizmu do spalania tłuszczu. Przeczytaj także: Jakie ćwiczenia są bezpieczne w czasie ciąży? Mówisz bez zastanowienia Jeśli masz (...) nad sobą pracować, ale niestety głód i tak zwycięży. Przeczytaj...

Dieta przed ciążą

Kofeina dwukrotnie zwiększa ryzyko poronienia

Kofeina dwukrotnie zwiększa ryzyko poronienia

przez przyszłą matkę kwasu foliowego i dieta bogata w inne witaminy, ogranicza ryzyko niedonoszenia ciąży aż o 50 proc. Badania nad zależnością (...) badający przyczyny poronień zauważyli, że do utraty ciąży...