Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Joanna Hirszler

Spa w ciąży

Avatar placeholder
05.10.2020 15:17
Spa w ciąży
Spa w ciąży (Zdjęcie autorstwa rhythmuswege / CC0 1.0)

Ośrodki spa oferują szeroką gamę zabiegów pielęgnacyjnych i odmładzających skórę. Każda z kobiet marzy o weekendzie w spa. Jest to również marzenie kobiet będących w ciąży. Czy kobiety w tym niezwykle wyjątkowym czasie mogą korzystać z zabiegów spa? Co jest wskazane, a czego z kolei unikać?

spis treści

1. Czy w ciąży można bezpiecznie korzystać z zabiegów spa?

Niektóre uzdrowiska posiadają ofertę zabiegową odpowiednio dobraną dla kobiet w ciąży. Zabiegi te uwzględniają manicure, pedicure, a także podstawową pielęgnację skóry.

Najlepszy czas na zabiegi spa to okres drugiego trymestru ciąży. W tym czasie masz już za sobą problemy takie jak poranne mdłości. Ponadto jest to czas, kiedy ryzyko zagrożenia ciąży jest zdecydowanie mniejsze. Oczywiście, zanim zdecydujesz się na wizytę w spa, skonsultuj się ze swoim lekarzem, aby wykluczył on ewentualne przeciwwskazania.

Zanim zdecydujesz się na dany ośrodek spa, upewnij się, że rzeczywiście ma on odpowiednie doświadczenie i może wykonywać zabiegi na kobietach w ciąży. Warto również sprawdzić, czy w takim miejscu pracują odpowiednio wykwalifikowani ludzie, tj. kosmetolodzy i dermatolodzy. Przed zapisem nie zapomnij poinformować pracowników o tym, w którym tygodniu ciąży jesteś.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"

Oczywiście nie każdy z zabiegów możesz bezpiecznie wykonać w trakcie ciąży. Specjaliści doradzą ci, co jest wskazane, a czego lepiej bezwzględnie unikać.

2. Jakim zabiegom spa może poddać się kobieta w ciąży, a jakich powinna unikać?

Kobieta w ciąży nie powinna poddawać się zabiegom wykorzystującym działanie ciepła bądź powodującym w konsekwencji termiczne podgrzanie tkanek. Należą do nich zabiegi takie jak:

  • sauna,
  • łaźnie parowe,
  • solarium,
  • jacuzzi,
  • wapozon,
  • prądy,
  • ultradźwięki.

Podniesienie temperatury ciała może mieć wpływ na krążenie krwi i składników odżywczych transportowanych do dziecka.

Pewnie nieraz zastanawiałaś się nad tym, czy w tym czasie możesz wykonać klasyczny masaż ciała. Niewątpliwie ciąża to okres, kiedy bezwzględnie należy unikać masażu powłok brzusznych. Do tej pory większość punktów kosmetycznych unikało tego typu zabiegów u kobiet w ciąży. Jednak obecnie dopuszczalny jest np. masaż dłoni, całych rąk i nóg. Prawdopodobnie w punkcie spa będziesz musiała podpisać oświadczenie, ale tak naprawdę taki zabieg nie powinien zagrażać ani twojemu zdrowiu, ani zdrowiu dziecka. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości, zapytaj swojego lekarza.

Masaż w trakcie ciąży to doskonała metoda na bóle pleców, sztywność ramion czy ból bioder. Ponadto taki zabieg nie tylko uśmierzy ból, ale poprawi twój nastrój. Dzięki temu będziesz odprężona i zrelaksowana. Doświadczone punkty spa oferują specjalistyczne masaże dla kobiet w ciąży. Możesz sprawdzić, czy posiadają one kursy i odpowiednie doświadczenie. Kiedy wybierasz się na masaż, powiedz masażyście o wrażliwych obszarach ciała. Spa oferujące zabiegi dla kobiet w ciąży posiada specjalistyczne poduszki i fotele o dodatkowym obiciu, które będą dla ciebie bardzo wygodne. Zanim specjalista rozpocznie masaż, zaproponuje ci wybór odpowiedniego preparatu do tego celu. To ważne, abyś sama wybrała, gdyż mogą one mieć specyficzne zapachy.

Oczywiście specjaliści centrów spa powinni być odpowiednio wykwalifikowani, ale warto upewnić się, że nie stosują oni zabiegów zawierających retinoidy. Ta pochodna witaminy A to popularna substancja stosowana w kosmetykach. Jej działanie powoduje przyśpieszenie podziałów komórkowych. W efekcie skóra jest wygładzona. Jednak kosmetyki na bazie pochodnych witaminy A są drażniące, a w ciąży reakcje skóry są bardzo nieprzewidywalne – z tego względu powinnaś jej unikać. Ponadto nie ma pewności, jaki wpływ może mieć ona na dziecko.

Pięknie wyglądające dłonie i stopy sprawiają, że kobieta czuje się dobrze i ma lepsze samopoczucie. Kobieta w ciąży może bezpiecznie wykonywać zabiegi manicure’u i pedicure’u pod warunkiem dużej ostrożności. Upewnij się, że lakiery i zmywacze nie zawierają substancji takich jak:

  • aceton,
  • formaldehyd,
  • toluen.

Ciąża to wyjątkowy okres dla każdej kobiety. Pomimo tego, że w tym czasie kobieta musi unikać działania wielu czynników zewnętrznych ze względu na bezpieczeństwo dziecka, warto jednak dowiedzieć się, co jest wskazane, a co nie. Odpowiednia pielęgnacja odgrywa kluczową rolę dla zachowania odpowiedniej kondycji skóry i dobrego samopoczucia ciężarnej kobiety.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze