Kiedy starać się o dziecko po poronieniu?
Dla tych, którzy przeżyli poronienie, decyzja o ponownych staraniach o dziecko może być bardzo trudna. Naukowcy sugerują jednak, że pary powinny podjąć próbę poczęcia dziecka w przeciągu trzech miesięcy, gdyż kobieta ma wtedy większe szanse na zajście w ciążę niż w przypadku, gdy odczeka więcej niż trzy cykle. Wyniki badań pokazują, że jest to aż o 71 proc. bardziej prawdopodobne.
Obserwacje wskazują, że nie wszyscy muszą podążać za powszechnie przyjętą zasadą, żeby po poronieniu wstrzymać się ze staraniami o dziecko na trzy miesiące - jak sądzono do tej pory.
Naukowcy przeanalizowali dane ok. tysiąca par, z których 765 próbowało począć dziecko ponownie w przeciągu 3 miesięcy. 77 proc. z nich w końcu przywitało na świecie potomka. Spośród 233 par, które ze staraniami czekały dłużej, jedynie 23 procentom udało się to samo.
Badacze chcieli dowiedzieć się, jak moment rozpoczęcia ponownych starań o zapłodnienie wpływa na kolejne ciąże po poronieniu. W tym celu naukowcy przeanalizowali kolejną grupę osób. Tym razem analizie poddali około 29-letnie kobiety, które wcześniej poroniły jeden lub dwa razy, i ich około 30-letnich partnerów.
Podczas pierwszych sześciu cykli menstruacyjnych po poronieniu 644 pary ponownie poczęły dziecko. Z tej grupy urodziło 491 kobiet. Większość z nich po pełnych 9 miesiącach, a tylko 22 maluchy urodziły się przed terminem.
Naukowcy nie zauważyli żadnej różnicy w komplikacjach podczas ciąży (tj. nadciśnienie czy cukrzyca) na podstawie tego, czy kobiety rozpoczęły starania w przeciągu 3 miesięcy. Autorzy są zdania, że nie znaleźli fizjologicznej przyczyny zwlekania z decyzją o dziecku po poronieniu. Jednak pary mogą potrzebować czasu, aby dojść do siebie pod względem emocjonalnym.
Eksperci podkreślają, że badania przeprowadzone w przeszłości wiązały krótką przerwę po poronieniu i kolejną ciążę z większym ryzykiem komplikacji, włącznie z nadciśnieniem, niską wagą urodzeniową dziecka czy przedwczesnym porodem. Obecne badania są więc pewną nowością.