Jak zwiększyć płodność za pomocą diety?
Lekarze od lat alarmują, że zbędne kilogramy mają niekorzystny wpływ na stan zdrowia człowieka. Nadwaga i otyłość zwiększają bowiem ryzyko zachorowania na cukrzycę, miażdżycę i niektóre choroby nowotworowe. Nadmiar kilogramów ma wpływ także na układ hormonalny, a co za tym idzie – na płodność, dlatego pary starające się o dziecko powinny dbać o utrzymanie prawidłowej masy ciała.
1. Otyłość a płodność
Tkanka tłuszczowa wytwarza adipokiny – substancje, które przyczyniają się do insulinooporności oraz innych zaburzeń gospodarki węglowodanowej. U kobiet zaburzenia te zakłócają pracę jajników, czego wynikiem są cykle bezowulacyjne, nadmierne wytwarzanie testosteronu przez jajniki oraz rozwój cyst na jajnikach. Natomiast u mężczyzn cukrzyca może być źródłem problemów z erekcją. Warto uświadomić sobie, że nadmiar tkanki tłuszczowej u otyłych kobiet z endometriozą może nasilać objawy tej choroby. Wówczas mogą pojawiać się zaburzenia pracy jajników, uszkodzenie komórki jajowej, zaburzenia wydzielania hormonów oraz problemy z donoszeniem ciąży. Dzięki utracie zbędnych kilogramów kobiety mają realne szanse na uregulowanie gospodarki węglowodanowej, poprawę pracy jajników i zwiększenie bezpieczeństwa ciąży oraz porodu. Redukcja masy ciała jest także istotnym elementem leczenia niepłodności męskiej. Tkanka tłuszczowa jest bowiem miejscem, w którym następuje proces przemiany testosteronu w estrogeny, a zbyt wysoki poziom estrogenów negatywnie wpływa na produkcję plemników i libido. Utrata nadwagi powoduje obniżenie stężenia estrogenów i spadek temperatury w okolicach jąder, korzystny dla wytwarzania prawidłowych plemników.
2. Jak odchudzać się, by poprawić płodność?
Redukcja masy ciała bywa niemałym wyzwaniem, ponieważ za nadmierną ilość tkanki tłuszczowej odpowiedzialne bywają zaburzenia hormonalne lub zaburzenia gospodarki węglowodanowej. Wówczas konieczne jest wdrożenie leczenia danego schorzenia. Nadwaga i otyłość mogą być również wynikiem problemów emocjonalnych. Jeśli jedzenie stało się sposobem na poprawę nastroju w trudnych sytuacjach, warto zwrócić się o pomoc do psychologa. Szanse na zerwanie ze złymi nawykami żywieniowymi bez uświadomienia sobie ich źródła są bowiem nikłe.
Jeśli nadmierna ilość tkanki tłuszczowej jest skutkiem błędów żywieniowych i małej aktywności fizycznej, a nie problemów zdrowotnych, utrata kilogramów jest stosunkowo prosta. Kluczowe znaczenie ma zdrowa dieta (jadłospis powinien być dobrany indywidualnie do danej osoby) oraz wzrost aktywności ruchowej. Wysiłek fizyczny jest szczególnie ważny, ale, niestety, nie cieszy się on dużą popularnością. Wielu osobom ćwiczenia kojarzą się z nadmiernym poceniem, zmęczeniem i bólem mięśni. Trening nie musi być jednak intensywny, by wskazówka wagi zaczęła spadać. Najlepszym wyborem są ćwiczenia o średnim natężeniu, na przykład taniec, pływanie lub marsz, które sprawiają nam przyjemność. Wśród kobiet dużą popularnością cieszą się zajęcia pilates oraz joga.
W trakcie odchudzania wiele osób decyduje się na stosowanie preparatów wspomagających proces utraty wagi. Kobiety, które przygotowują się do ciąży powinny podchodzić jednak ostrożnie do takich środków, zwłaszcza jeśli mają w swoim składzie kofeinę. Dużo lepszym wyborem są suplementy z witaminą D i wapniem oraz preparaty z C.L.A. Odchudzający się mężczyźni mogą stosować preparaty z samą witaminą D, ponieważ – w przeciwieństwie do kobiet – nie są narażeni na niedobory wapnia. Przyjmowanie witaminy D coraz częściej zaleca się osobom na diecie, ponieważ kolejne badania naukowe wykazują jej działanie wspomagające w redukcji masy ciała.
Zdrowe odchudzanie pozwala na uniknięcie efektu jojo, dlatego osoby z nadwagą i otyłe powinny pamiętać, by nie tracić więcej niż 1 kg tygodniowo. Sumienne stosowanie się do zaleceń dietetyka i regularne ćwiczenia z czasem przyniosą wymierne efekty, należy jednak uzbroić się w cierpliwość. Czynnikiem motywującym może być fakt, iż u wielu otyłych kobiet już po utracie 10% wyjściowej wagi zwiększają się szanse na zajście w ciążę.
Artykuł powstał na podstawie materiałów kliniki leczenia niepłodności nOvum.