Trwa ładowanie...

Czy w ciąży można pić kawę?

Czy w ciąży można pić kawę?
Czy w ciąży można pić kawę? (123rf)

Czy w ciąży można pić kawę? Można. Nie można. Nie wiadomo. To trochę jak z alkoholem. Niby oczywiste jest, że nie można, bo alkohol szkodzi zdrowiu, a jednak są lekarze, którzy twierdzą, że lampka czerwonego wina od czasu do czasu nie zaszkodzi.

Kawa wzbudza podobne kontrowersje. Nikt nie powie, że jej picie jej w ciąży jest w 100 proc. bezpieczne, bo tej pewności nie ma. Nikt raczej nie zaryzykuje doświadczalnego sprawdzania, czy kobiety w ciąży mogą pić kawę i jaka maksymalna dawka kofeiny jest dla ich dziecka bezpieczna. Przez lata wypracowano jednak pewną odpowiedź na pytanie, czy mała czarna w ciąży jest dopuszczalna.

spis treści

1. Jak działa kofeina?

Jeżeli możesz bez kawy spokojnie żyć, nie odczuwając negatywnie jej braku, to w ciąży z niej zrezygnuj. Niby kawa jest smaczna, pomaga zwalczać wolne rodniki, pobudza do życia, ale to raczej niewielkie korzyści w porównaniu z jej niekorzystnym działaniem.

Trzeba pamiętać, że kofeina utrudnia przyswajanie przez organizm wapnia i żelaza. A na braki tych pierwiastków ciężarne cierpią dość często. Ponadto, kawa działa moczopędnie. Może wywoływać dolegliwości żołądkowo-jelitowe, czy potęgować zgagę (zmorę niejednej kobiety w ciąży). Kofeina może wywoływać niepokój, nerwowość i bezsenność. Pojawiają się również obserwacje świadczące o tym, że kobiety pijące duże ilości kawy w okresie ciąży rodzą dzieci z niższą masą urodzeniową. Co nie zapewnia im dobrego startu i stwarza potencjalnie ryzyko wystąpienia różnych nieprawidłowości i kłopotów zdrowotnych.

Zobacz film: "Żelazo w ciąży"

Ponadto, zaobserwowano, że wypijanie więcej niż 7 filiżanek kawy w czasie ciąży poważnie zwiększa ryzyko poronienia.

2. Dzienna dawka kofeiny dla kobiety w ciąży

Jeżeli kawa jest Ci potrzebna, by otworzyć rano oczy, a żaden inny sposób nie skutkuje, nie odmawiaj jej sobie. Przyjęto, że dzienna dawka 200 mg (a nawet, wg niektórych, 300mg) kofeiny nie stanowi zagrożenia dla rozwoju dziecka. To oznaczałoby, że dziennie dopuszcza się wypicie 2-3 filiżanek niezbyt mocnego naparu. Najlepiej zrezygnować z zaparzanej po turecku lub instant. Kawa z ekspresu przelewowego lub ciśnieniowego, świeżo mielona i parzona jest dużo zdrowsza. Jeżeli lubisz, dolej do niej mleka, czyli dostarcz dodatkową porcję wapnia. Wypróbuj również moc zielonej herbaty. Może postawi cię na nogi równie skutecznie, jak mała czarna? Dobrze by było, bo jej działanie jest podobno zdecydowanie mniej szkodliwe.

Przy okazji trzeba pamiętać, że kofeina zawarta jest również w czarnej herbacie, czekoladzie, coli i drinkach energetyzujących. Te dwie ostatnie pozycje powinny zostać całkowicie wykreślone z menu ciężarnej, gdyż poza kofeiną zawierają wiele innych szkodliwych substancji.

Następny artykuł: Czy w ciąży można pić alkohol?
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze