Trwa ładowanie...

Czym uzupełniać dietę w 1 trymestrze ciąży? Suplementy diety w ciąży

Avatar placeholder
16.05.2019 13:57
Czym uzupełniać dietę w 1 trymestrze ciąży? Suplementy diety w ciąży
Czym uzupełniać dietę w 1 trymestrze ciąży? Suplementy diety w ciąży (123rf)

Suplementy diety w ciąży są niezwykle ważne w pierwszym trymestrze. Pierwsze tygodnie ciąży są najistotniejsze – właśnie wtedy u twojego dziecka rośnie wszystko to, co da początek późniejszym tkankom, organom i całym układom. Chociaż nie potrzebujesz w tym czasie przyjmować dużo więcej kalorii (jedynie 200-300 dodatkowo dziennie), jednak ogromne znaczenie ma to, co spożywasz. Upewnij się, że dostarczasz swojemu dziecku wszystkie niezbędne witaminy i minerały – zarówno w diecie, jak i w formie suplementów.

spis treści

1. Pierwszy trymestr ciąży

1 trymestr ciąży trwa od 1. do 12. tygodnia. Być może są to najważniejsze tygodnie okresu ciąży i rozwoju płodu. To właśnie w pierwszym trymestrze serce płodu zaczyna bić i tworzą się ważne narządy. Najpierw wytwarza się owodniowy worek, który otacza płód płynami amortyzującymi wstrząsy. Tworzy się również łożysko podtrzymujące życie płodu. Dostarcza ono składniki pokarmowe i tlen.

2. Dieta w pierwszym trymestrze ciąży

Wszystkie wybory dokonane w I trymestrze mogą mieć wpływ na dalszy wzrost i rozwój dziecka. Z tego względu niezwykle ważna jest odpowiednia dieta. Staraj się wybierać produkty pełnoziarniste i liściaste warzywa – zawierają one dużo złożonych węglowodanów, które dobrze wpływają na płód. Jedz chude mięso, kurczaka, ryby, owoce i warzywa.

3. Suplementy dla kobiet w ciąży

Zobacz film: "Czego należy unikać w ciąży?"

Należy pamiętać, jak ważne są witaminy dla kobiet w ciąży. W I trymestrze ogromną rolę odgrywa kwas foliowy, cynk i wapń, dlatego też upewnij się, że codziennie przyjmujesz wystarczającą ich ilość. Kwas foliowy to witamina z grupy B, która jest niezbędna do wzrostu i podziału komórek. Przyjmowanie kwasu foliowego w pierwszych 3 miesiącach ciąży zapobiega takim defektom u dziecka, jak rozszczep kręgosłupa. Jeśli nie dostarczasz swojemu organizmowi wystarczającej ilości witamin i minerałów z diety, powinnaś zdecydować się na suplementy diety w ciąży. Chcąc wybrać najlepsze suplementy dla siebie i swojego, skonsultuj się ze swoim lekarzem. Koniecznie powiedz mu o wszystkich witaminach i suplementach, jakie przyjmujesz, gdyż nadmiar witamin może okazać się szkodliwy dla twojego dziecka.

Witaminy i minerały przyjmowane w diecie są łatwiej przyswajalne dla organizmu. Czasami jednak trudno jest dostarczać je w wystarczającej ilości. Z tego względu warto wybrać suplementy diety w ciąży – przyjmowanie ich daje pewność, że naszemu dziecku niczego nie brakuje.

Następny artykuł: 2 trymestr
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze